Ստորագրվել է հայ-կիպրական ռազմական համագործակցության 2012 թվականի ծրագիրը
30 Ապրիլի, 2012 00:00Ս.թ. ապրիլի 29-ից մայիսի 2-ը Հայաստանի Հանրապետությունում է գտնվում Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության հայ-կիպրական միջկառավարական հանձնաժողովի կիպրական մասի համանախագահ պարոն Խրիստաս Մալիկկիդիսի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի շրջանակներում ս.թ. ապրիլի 30-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել Միջկառավարական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը` Հանձնաժողովի հայկական մասի համանախագահ, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ալիկ Միրզաբեկյանի նախագահությամբ:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Հանձնաժողովի ազգային մասերի լիազորությունների շրջանակը և հետագա աշխատանքների իրականացման կարգը, ներկայացվել են երկու երկրների կարիքներն ու հնարավորությունները, սահմանվել է ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության շրջանակը:
Նիստի ավարտին Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Խրիստաս Մալիկկիդիսը և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ալիկ Միրզաբեկյանը ստորագրել են հայ-կիպրական միջազգային ռազմական համագործակցության 2012 թվականի ծրագիրը:
Նույն օրը Միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է երկու երկրների ռազմաքաղաքական ամուր կապերը, ինչպես նաև ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության լայն հնարավորությունները: Երկուստեք կարևորվել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանն ու Կիպրոսը, ունենալով սահմանափակ ռեսուրսներ և միատեսակ մարտահրավերներ, միջազգային հարաբերությունների շրջանակներում կարևոր դեր ունեն կատարելու և գործում են փոխհամաձայնեցված:

30 April, 2012 00:00The delegation headed by the Deputy Defense Minister of Cyprus and the Co-Chair of Armenian-Cypriot intergovernmental Committee on Military and Military-Technical Cooperation Hristos Melikidis has been in Armenia from April 29 and is going to stay here till May 2.
Under the chairmanship of the Armenian Co-Chair of the Committee Alik Mirzabekyan the first session was held in the Ministry of Defense on April 30.
During the session they discussed the scope of authority of each national part and the procedure of carrying out the further work. They also presented the needs and capabilities of the two countries and defined the scope of cooperation in the military and military-technical sectors.
At the end of the session Deputy Defense Minister of Cyprus Hristos Melikidis and Deputy Defense Minister of Armenia Alik Mirzabekyan signed Armenian-Cypriot Military Cooperation Acton Plan for 2012.
ARM Defense Minister Seyran Ohanyan hosted the Co-Chairs of the Committee on the same day. Seyran Ohanyan mentioned the strong ties in the military-political sector between the two countries and the broad prospects for military and military-technical cooperation. Both sides emphasized the fact that Armenia and Cyprus, having limited resources and similar challenges, have an important role in international relations and act in concert.