Ստորագրվել է հայ-կիպրական ռազմական համագործակցության 2012 թվականի ծրագիրը
30 Ապրիլի, 2012 00:00Ս.թ. ապրիլի 29-ից մայիսի 2-ը Հայաստանի Հանրապետությունում է գտնվում Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության հայ-կիպրական միջկառավարական հանձնաժողովի կիպրական մասի համանախագահ պարոն Խրիստաս Մալիկկիդիսի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի շրջանակներում ս.թ. ապրիլի 30-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել Միջկառավարական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը` Հանձնաժողովի հայկական մասի համանախագահ, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ալիկ Միրզաբեկյանի նախագահությամբ:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Հանձնաժողովի ազգային մասերի լիազորությունների շրջանակը և հետագա աշխատանքների իրականացման կարգը, ներկայացվել են երկու երկրների կարիքներն ու հնարավորությունները, սահմանվել է ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության շրջանակը:
Նիստի ավարտին Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Խրիստաս Մալիկկիդիսը և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ալիկ Միրզաբեկյանը ստորագրել են հայ-կիպրական միջազգային ռազմական համագործակցության 2012 թվականի ծրագիրը:
Նույն օրը Միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է երկու երկրների ռազմաքաղաքական ամուր կապերը, ինչպես նաև ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության լայն հնարավորությունները: Երկուստեք կարևորվել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանն ու Կիպրոսը, ունենալով սահմանափակ ռեսուրսներ և միատեսակ մարտահրավերներ, միջազգային հարաբերությունների շրջանակներում կարևոր դեր ունեն կատարելու և գործում են փոխհամաձայնեցված:

Подписана программа армяно-кипрского военного сотрудничества на 2012 год
30 Апреля, 2012 00:00С 29-го апреля по 2-е мая с.г. в Республике Армения находится делегация, возглавляемая Первым заместителем Министра обороны Республики Кипр, сопредседателем кипрской части Армяно-кипрской межправительственной комиссии по военному и военно-техническому сотрудничеству господином Христасом Маликкидисом.
В рамках визита 30-го апреля с.г. в административном комплексе Министерства обороны состоялось первое заседание Межправительственной комиссии – под председательством сопредседателя армянской части Комиссии, заместителя Министра обороны РА Алика Мирзабекяна. В ходе заседания были обсуждены рамки полномочий национальных частей Комиссии и порядок проведения дальнейших работ, были представлены нужды и возможности двух стран, определены рамки сотрудничества в военной и военно-технической сферах. В конце встречи Первый заместитель Министра обороны Республики Кипр Христас Маликкидис и Заместитель Министра обороны РА Алик Мирзабекян подписали программу армяно-кипрского международного военного сотрудничества на 2012 год.
В тот же день сопредседателей Межправительственной комиссии принял Министр обороны РА Сейран Оганян. В ходе встречи Министр обороны отметил крепкие военно-политические связи двух стран, а также широкие возможности сотрудничества в сфере военного и военно-технического сотрудничества. Обе стороны отметили важность того обстоятельства, что Армения и Кипр, имея ограниченные ресурсы и одинаковые вызовы, в рамках международных отношений играют важную роль и действуют согласованно.