ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպումներ է ունեցել Վաշինգտոնում
26 Մարտի, 2012 00:00ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղար Լեոն Պանետտայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանական բնագավառում երկկողմ համագործակցությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Քարտուղար Պանետտան ողջունել է պաշտպանական բնագավառում Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները և հաստատել է այս ուղղությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանն աջակցելու ԱՄՆ պատրաստակամությունը, շնորհակալություն է հայտնել Կոսովոյում և Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի կողմից ղեկավարվող առաքելություններին Հայաստանի նշանակալից աջակցության համար:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանը հստակ քայլերով շարունակելու է իրականացնել Զինված ուժերի զարգացման ծրագիրը, ինչի ընթացքում ակնկալելու է բոլոր գործընկերների, ներառյալ ԱՄՆ աջակցությունը:Սեյրան Օհանյանը հաստատել է նաև միջազգային կոալիցիոն գործողություններին հայ խաղաղապահների ներգրավվածությունը շարունակելու պատրաստակամությունը:
Վաշինգտոնում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության ղեկավար Դեվիդ Պետրեուսի, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալներ Ֆիլիպ Գորդոնի և Էնդրյու Շապիրոյի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ում իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումներին և տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող հարցեր: Ամերիկյան կողմը կրկին բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետությունում պաշտպանական բնագավառում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը:

Министр обороны РА провел встречи в Вашингтоне
26 Марта, 2012 00:00В ходе рабочего визита в США Министр обороны РА Сейран Оганян провел встречу с Секретарем обороны США Леоном Панеттой.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся двустороннего сотрудничества в сфере обороны и региональной безопасности. Секретарь Панетта приветствовал реформы, осуществленные в сфере обороны Армении и подтвердил готовность США поддерживать Министерство обороны РА в этом направлении, поблагодарил за значимое содействие Армении в миссиях в Косово и в Афганистане под руководством НАТО.
Министр обороны РА в своей речи отметил, что Армения четкими шагами продолжит выполнять программу развития Вооруженных Сил, и в ходе этого будет ожидать содействия всех своих партнеров, в том числе – США. Сейран Оганян также подтвердил готовность к продолжению участия армянских миротворцев в международных коалиционных операциях.
В Вашингтоне Министр обороны РА Сейран Оганян также провел встречи с Руководителем Центрального разведывательного управления США Дэвидом Пэтрэусом и с заместителями Госсекретаря США Филиппом Гордоном и Эндрю Шапиро. В ходе встреч были обсуждены вопросы, касающиеся проводимых в РА реформ в сфере обороны, а также региональных процессов. Американская сторона еще раз высоко оценила процесс осуществления в Республике Армения реформ в сфере обороны.