11 Ապրիլի, 2012 00:00Հայաստանի Հանրապետության ռազմակրթական բարեփոխումներին ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի աջակցության շրջանակներում ապրիլի 10-ին Երևանում էր գտնվում ԱՄՆ ազգային պաշտպանական համալսարանի պրոֆոսորադասախոսական խումբը: Այցի հիմնական նպատակն էր ՀՀ ՊՆ ռազմակրթական հաստատությունների ուսումնական ծրագրերում ընդգրկվելիք Առաջնորդություն և Ռազմական էթիկա առարկաների դասավանդման հարցում խորհրդատվության տրամադրումը:
ՀՀ ՊՆ և ԶՈւ ԳՇ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ կայացած կլոր սեղան-քննարկումները կրում էին կարծիքների փոխանակման բնույթ և ուղղված էին ռազմական էթիկայի դերի ու նշանակության, ինչպես նաև բարոյահոգեբանական ապահովման ու կարգապահության ամրապնդման հարցերում դրա գործառնական կիրառման տեսանկյուններին:
Ամերիկյան խորհրդատվական խումբն Առաջնորդության և Ռազմական էթիկայի շուրջ բազմաբովանդակ քննարկումներ է անցկացրել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում: Ինստիտուտի հրամանատարական ու պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ անցկացված հանդիպումները միտված են եղել սպայական կադրերի դարբնոցում այդ առարկաների դասավանդման մեթոդաբանության քննարկմանը:

11 April, 2012 00:00A group of Professors and lecturers from the The National Defense University (NDU), USA was in Yerevan on April 10 in the framework of DOD support for reforms underway in the military educational system of Armenia.The main objective of the visit was to provide consultation on teaching process of "Leadership" and "Military Ethics" subjects.
During the round table discussion with the senior officials of the Defense Ministry and the General staff they exchanged views on the role and significance of military ethics and perspectives of its practical implementation for enhancing discipline and ensuring moral and psychological atmosphere in the army.
The American advisory group also had discussions in the military institute after Vazgen Sargsyan with the command staff and the faculty touching upon the methodological aspects of teaching the aforementioned subjects.