11 Ապրիլի, 2012 00:00Հայաստանի Հանրապետության ռազմակրթական բարեփոխումներին ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի աջակցության շրջանակներում ապրիլի 10-ին Երևանում էր գտնվում ԱՄՆ ազգային պաշտպանական համալսարանի պրոֆոսորադասախոսական խումբը: Այցի հիմնական նպատակն էր ՀՀ ՊՆ ռազմակրթական հաստատությունների ուսումնական ծրագրերում ընդգրկվելիք Առաջնորդություն և Ռազմական էթիկա առարկաների դասավանդման հարցում խորհրդատվության տրամադրումը:
ՀՀ ՊՆ և ԶՈւ ԳՇ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ կայացած կլոր սեղան-քննարկումները կրում էին կարծիքների փոխանակման բնույթ և ուղղված էին ռազմական էթիկայի դերի ու նշանակության, ինչպես նաև բարոյահոգեբանական ապահովման ու կարգապահության ամրապնդման հարցերում դրա գործառնական կիրառման տեսանկյուններին:
Ամերիկյան խորհրդատվական խումբն Առաջնորդության և Ռազմական էթիկայի շուրջ բազմաբովանդակ քննարկումներ է անցկացրել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում: Ինստիտուտի հրամանատարական ու պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ անցկացված հանդիպումները միտված են եղել սպայական կադրերի դարբնոցում այդ առարկաների դասավանդման մեթոդաբանության քննարկմանը:

11 Апреля, 2012 00:00В рамках содействия Департамента обороны США реформам в сфере обороны Республики Армения 10-го апреля в Ереване находилась профессорско-преподавательская группа Университета национальной обороны США. Основной целью визита было предоставление консультаций в вопросе преподавания предметов лидерства и военной этики, входящих в программы военно-учебных заведений МО РА.
Состоявшиеся с высокопоставленными должностными лицами МО и ГШ РА обсуждения-круглые столы носили характер обмена мнениями и точками зрения о роли и значении военной этики, а также ее практического применения в вопросах морально-психологического обеспечения и укрепления дисциплины.
Американская консультационная группа провела также всесторонние обсуждения по вопросам лидерства и военной этики в Военном институте имени Вазгена Саркисяна. Встречи с командным и профессорско-преподавательским составом были направлены на обсуждение методологии преподавания этих предметов в кузнице офицерских кадров.