4 Ապրիլի, 2012 00:00ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի գլխավորած պատվիրակությունը 2012թ. ապրիլի 3-ին մեկնել է Ղազախստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Աստանա` ԱՊՀ մասնակից պետությունների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերի կոմիտեի հերթական նիստին մասնակցելու նպատակով:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերի կոմիտեն խորհրդատվական գործառույթներով կոլեգիալ մարմին է, որի անդամներ են ԱՊՀ մասնակից պետությունների զինված ուժերի գլխավոր/միացյալ շտաբերի պետերը:
Կոմիտեն իրականացնում է նաև Համագործակցության պետությունների զինված ուժերի վիճակի վերլուծություն և առաջարկություններ է ներկայացնում դրանց հետագա կատարելագործման ու զարգացման համար:

4 Апреля, 2012 00:00Делегация, возглавляемая Начальником Главного Штаба Вооруженных Сил РА, генерал-полковником Юрием Хачатуровым 3-го апреля с.г. отправилась в Астану - столицу Республики Казахстан с целью участия в очередном заседании Комитета начальников главных штабов вооруженных сил государств – участников СНГ.
Комитет начальников главных штабов вооруженных сил государств – участников СНГ является коллегиальным органом с консультативными функциями, членами которого являются начальники главных/объединенных штабов вооруженных сил государств – участников СНГ.
Комитет также осуществляет анализ состояния вооруженных сил государств Содружества и представляет предложения для их дальнейшего совершенствования и развития.