ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ Կանզաս նահանգում
21 Մարտի, 2012 00:00Մարտի 20-ին Կանզասում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ԱՄՆ աշխատանքային այցի շրջանակներում գործնական քննարկումներ է ունեցել Կանզասի Ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելիի, նահանգի կոնգրեսի սենատի նախագահ Մորրիսի և Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Օ՛Նիլի հետ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարին ներկայացվել են ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարաշտաբային քոլեջի ուսումնակրթական գործընթացը, ինչպես նաև հեռարշավային դաշտային բուժապահովման կարողությունները:
Կանզասի նահանգապետ Սեմ Բրաունբեքի հետ հանդիպման ժամանակ արձանագրվել է «Նահանգային գործընկերության ծրագրով» Հայաստանի Հանրապետության և Կանզասի միջև համագործակցության բարձր մակարդակը և դրա ընդլայնման ու խորացման ներուժը: Նահանգապետը հանդիսավոր պայմաններում ստորագրել է Հայաստանի և Կանզասի միջև համագործակցության վերաբերյալ հռչակագիր, որում մասնավորապես նշված է.
«Կանզասը հպարտությամբ ազդարարում է նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում Կանզասի և Հայաստանի միջև անցած ինը տարիների ընթացքում ծավալված համագործակության առաջընթացը:
Կանզասն արժևորում է ամերիկյան և ՆԱՏՕ-ի ուժերի հետ համատեղ Կոսովոյում, Իրաքում և Աֆղանստանում Հայաստանի Հանրապետության ԶՈւ զինծառայողների ծառայության բարձր մակարդակը և նրանց կրած դժվարությունները:
Կանզասը հանձնառու է ապահովել Հայաստանի Հանրապետության հետ տևական յուրահատուկ հարաբերությունների շարունակականությունը և հետագա համագործակցության ընդլայնումը:
Կանզասը և Հայաստանը գործընկերության շրջանակներում կանգնած են կողք կողքի` հանուն խաղաղության, բարեկեցության և ազատության»:

Министр обороны РА провел встречи в штате Канзас США
21 Марта, 2012 00:0020-го марта в Канзасе Министр обороны РА Сейран Оганян в рамках рабочего визита в США провел деловые обсуждения с командующим Национальной гвардией Канзаса, генерал-майором Ли Тафанелли, председателем Сената штата Моррисом и cпикером Палаты представителей О’Нилом. Министру обороны Республики Армения были представлены учебно-образовательный процесс Командно-штабного колледжа сухопутных войск США, а также возможности военно-полевого медицинского обеспечения.
Во время встречи с губернатором Канзаса Сэмом Браунбеком был отмечен высокий уровень сотрудничества между Республикой Армения и Канзасом по программе партнерства со штатом, потенциал расширения и углубления этого партнерства. Губернатор в торжественной обстановке подписал декларацию о сотрудничестве между Арменией и Канзасом, в которой, в частности, говорится:
«Канзас с гордостью объявляет о прогрессе в сотрудничестве, развернувшемся между Канзасом и Арменией в ходе прошедших девяти лет в рамках программы сотрудничества со штатом.
Канзас ценит высокий уровень службы военнослужащих ВС Республики Армения в Косово, Ираке и Афганистане совместно с силами США и НАТО и преодоленные ими трудности.
Канзас сохраняет приверженность обеспечению продолжительности особых долгосрочных отношений с Республикой Армения и расширению дальнейшего сотрудничества.