Կայացել է հայ-ռուսական միջպետական հանձնաժողովի նիստը
26 Ապրիլի, 2013 00:002012թ. հոկտեմբերի 3-ին ստորագրվել և ՀՀ Նախագահի 2012թ. դեկտեմբերի 14-ի ՆՀ-304-Ն հրամանագրով ուժի մեջ է մտել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի տեղաբաշխման կետերի մասին» արձանագրությունը։ Արձանագրությամբ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի վերակազմակերպման հետ կապված նախատեսվում է հայկական կողմին փոխանցել որոշ հողատարածքներ և անշարժ գույք:
Վերոնշյալ հողատարածքներն ու անշարժ գույքը հայկական կողմին հանձնելու նպատակով ս.թ. ապրիլի 24-ից 26-ը Երևանում կայացավ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի տեղակայման և գործառնման նպատակով հողատարածքների ու անշարժ գույքի փոխանցման հայ-ռուսական միջպետական հանձնաժողովի նիստ, որի հայկական մասի կազմը հաստատվել է ՀՀ Նախագահի` 2013թ. ապրիլի 16-ի ՆՀ-68-Ա հրամանագրով: Հայաստանի Հանրապետություն այցելած ռուսաստանյան պատվիրակության կազմում ընդգրկված ՌԴ պաշտպանության նախարարի օգնական, գեներալ-գնդապետ Վալերի Եվնևիչին ընդունեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ ռազմական համագործակցության, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի` ներառյալ ռազմաօդային բաղադրիչի օպտիմիզացմանը և արդիականացմանը վերաբերող հարցեր:
Հայ-ռուսական միջպետական հանձնաժողովի նիստն անցավ աշխատանքային և ընկերական մթնոլորտում, որի ընթացում ստորագրվեցին «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի տեղաբաշխման կետերի մասին» 2012թ. հոկտեմբերի 3-ի Արձանագրությամբ նախատեսված հողատարածքների և անշարժ գույքի հանձնման-ընդունման ակտերը, ինչպես նաև հայ-ռուսական միջպետական հանձնաժողովի նիստի արձանագրությունը:

Состоялось заседание армяно-российской межгосударственной комиссии
26 Апреля, 2013 00:003-го октября 2012 года был подписан и указом Президента РА УП-304-Н от 14-го декабря 2012 года вступил в силу протокол «Между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о пунктах размещения российской военной базы на территории Республики Армения». Протоколом в связи с реорганизацией российской военной базы на территории Республики Армения предусматривается передать армянской стороне некоторые земельные участки и недвижимость.
С целью сдачи вышеуказанных земельных участков и недвижимости с 24-го по 26-е апреля с.г. в Ереване состоялось заседание армяно-российской межгосударственной комиссии по сдаче земельных участков и недвижимости с целью размещения и задействования российской военной базы на территории Республики Армения, состав армянской части которой был утвержден указом Президента РА УП-68-А от 16-го апреля 2013 года. Включенного в состав посетившей Республику Армения российской делегации помощника Министра обороны РА, генерал-полковника Валерия Евневича принял Первый заместитель Министра обороны РА Давид Тоноян. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся двустороннего военного сотрудничества, а также оптимизации и модернизации российской военной базы на территории Республики Армения, включая военно-воздушный компонент.
В ходе заседания армяно-российской межгосударственной комиссии, которое прошло в рабочей и дружественной атмосфере, были подписаны акты сдачи-приемки земельных участков и недвижимости, предусмотренных Протоколом от 3-го октября 2012 года между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о пунктах размещения российской военной базы на территории Республики Армения, а также протокол заседания армяно-российской межгосударственной комиссии.