20 Մարտի, 2012 00:00Մարտի 19-ին աշխատանքային այցով ԱՄՆ է մեկնել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի շրջանակներում պատվիրակությունը Հայաստանի գործընկեր Կանզաս նահանգում հանդիպումներ կունենա նահանգապետ Սեմ Բրաունբաքի, Սենատի նախագահ Ստեֆան Մորրիսի, Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Օ՛Նիլի և Կանզաս նահանգի ադյուտանտ գեներալ, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելլիի հետ:
Վաշինգտոնում նախատեսված են ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանի հանդիպումները ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղար Լեոն Պանետտայի, Կենտրոնական հետախուզական վարչության տնօրեն Դեվիդ Պետրեուսի, Պաշտպանության քարտուղարի տեղակալ Ջոզեֆ ՄքՄիլանի, Պետքարտուղարի տեղակալներ Ֆիլիպ Գորդոնի և Էնդրյու Շապիրոյի հետ: Հանդիպումների ընթացքում կքննարկվեն պաշտպանական բնագավառում հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Այցի ընթացքում նախատեսված են նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումները ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի զինաթափման հարցերով բարձր ներկայացուցիչ տիկին Անգելա Քեյնի և ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի խաղաղապահ գործողությունների դեպարտամենտի պետի պաշտոնակատար Դմիտրի Տիտովի հետ:

20 Марта, 2012 00:0019-го марта делегация, возглавляемая Министром обороны РА Сейраном Оганяном, с рабочим визитом отбыла в США.
В рамках визита делегация в штате Канзас, являющемся партнером Армении, встретится с губернатором Сэмом Браунбаком, председателем Сената Стефаном Моррисом, спикером палаты представителей Майком О’Нилом и адъютант-генералом штата Канзас, генерал-майором Ли Тафанелли.
В Вашингтоне запланированы встречи Министра обороны РА С. Оганяна с Секретарем обороны США Леоном Панеттой, Директором Центрального разведывательного управления Дэвидом Петрэусом, заместителем Секретаря обороны Джозефом МаккМиланом, заместителями Госсекретаря Филиппом Гордоном и Эндрю Шапиро. В ходе встреч буду обсуждены вопросы армяно-американского двустороннего сотрудничества в сфере обороны и региональной безопасности.
В ходе встречи также запланированы встречи делегации, возглавляемой Министром обороны РА, с верховным представителем Генерального секретаря ООН по вопросам разоружения Ангелой Кейн и и.о. начальника Департамента миротворческих действий Генерального секретаря ООН Дмитрием Титовым.