Գարնանային զորակոչի իրականացման միջոցառումներն էլ ավելի են խստացվելու
23 Ապրիլի, 2013 00:00Ապրիլի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի է ունեցել Հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի ընդլայնված նիստ, որի ընթացքում ամփոփվել են 2012թ. աշնանային զորակոչի արդյունքները և քննարկվել 2013թ. գարնանային զորակոչի պլանավորման աշխատանքները: Նիստին ներկա են եղել շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարները, մարզպետները ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ ղեկավար կազմը, վարչության պետեր, զորամասերի հրամանատարներ և զինծառայողներ, բժշկական հանձնաժողովների ներկայացուցիչներ:
Նիստը բացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Իր խոսքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է գարնանային զորակոչի ամբողջ ընթացքում հանրային լայն իրազեկման իրականացումը, թափանցիկության և բանակ-հասարակություն լիարժեք փոխվստահության մթնոլորտի ապահովումը:
Հիմնական զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յու. Խաչատուրովը: Ներկայացնելով 2012թ. աշնանային զորակոչի արդյունքները` Յու. Խաչատուրովն անդրադարձել է գրանցված հաջողություններին և թերացումներին, ուղենշել 2013թ. գարնանային զորակոչի անելիքները: ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետը նաև կարևորել է պաշտպանության նախարարության և մյուս գերատեսչությունների, իրավապահ մարմինների, մարզային կառույցների հետ համագործակցությունը:
Նիստի ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչության պետ, փոխգնդապետ Կ. Խաչատրյանը, ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետ Ռ. Գրիգորյանը, ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կ. Նահապետյանը: ՀՀ ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչության պետը ներկայացրել է նախորդ զորակոչի ընթացքում ռազմաբժշկական ապահովման արդյունքները` ընդգծելով, որ առկա է զգալի առաջընթաց: ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն իր ելույթում կարևորել է պաշտպանական գերատեսչության, ինչպես նաև մարզային հանձնաժողովների հետ համագործակցությունը և նշել, որ աշխատանքներ են տարվում օրենսդրական դաշտի բարեփոխումներն իրականացնելու ուղղությամբ:
Հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի ընդլայնված նիստն ամփոփել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ զորակոչի ուղղությամբ 2012թ. կատարված հետևողական և բարեխիղճ աշխատանքների արդյունքում գրանցվել են կարևոր հաջողություններ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է նաև, որ զորակոչային աշխատանքներին մասնակցող բոլոր պատասխանատու մարմինների համատեղ ջանքերի շնորհիվ 2012թ. աշնանային զորակոչի ընթացքում կոռուպցիոն դեպքերը շարունակական նվազել են, սակայն առկա են նաև թերացումներ: Սեյրան Օհանյանի խոսքերով` գարնանային զորակոչի իրականացման միջոցառումներն էլ ավելի են խստացվելու. «Աշխատանքներն արդեն մեծ թափ են ստացել: Փոփոխության են ենթարկվում նորմատիվ իրավական ակտերը: Կարող են հիմնովին վարանայվել բժշկական հանձնաժողովների գործառույթները: Հարկավոր է հատուկ ուշադրություն դարձնել մարզային հանձնաժողովների աշխատանքի, նախազորակոչային տարիքի երիտասարդների ռազմահոգեբանական, սոցիալիրավական նախապատրաստության իրականացման վրա: Մենք պետք է իրականացնենք բոլոր մեխանիզմները զորակոչը հավուր պատշաճի անցկացնելու համար»,- ասել է պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը: Սեյրան Օհանյանը նաև համապատասխան հանձնարարականներ է տվել և ուղենշել հետագա անելիքները:
Հանձնաժողովի նիստում նշվել են լավագույնները, ինչպես նաև թերացողները: Զորակոչի անցկացման մի շարք պատասխանատուներ և զինծառայողներ պաշտպանության նախարարի կողմից արժանացել են պատվոգրերի, արժեքավոր նվերների և գերատեսչական մեդալների:

Мероприятия по осуществлению весеннего призыва будут ужесточены
23 Апреля, 2013 00:0023-го апреля в Министерстве обороны РА состоялось расширенное заседание Республиканской призывной комиссии, в ходе которой были подведены итоги осеннего призыва 2012 года и обсуждены работы по планированию весеннего призыва 2013 года. На заседании присутствовали руководители заинтересованных ведомств, губернаторы, руководящий состав ГШ ВС РА, начальники управлений, командиры воинских частей и военнослужащие, представители медицинских комиссий.
Заседание открыл Министр обороны РА Сейран Оганян. В своей речи он отметил важность осуществления широкого общественного информирования в течение всего весеннего призыва, прозрачности и обеспечения полноценной атмосферы взаимного доверия между армией и обществом.
С основным докладом выступил Начальник ГШ ВС РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров. Представив результаты осеннего призыва 2012 года, Ю.Хачатуров коснулся зафиксированных успехов и недостатков, наметил работы, которые предстоит выполнить в течение весеннего призыва 2013 года. Начальник ГШ ВС РА также отметил важность сотрудничества между Министерством обороны и другими ведомствами, правоохранительными органами и областными структурами.
В ходе заседания с речами выступили начальник военно-медицинского управления ГШ ВС РА, подполковник К.Хачатрян, губернатор Гегаркуникской области РА Р.Григорян, председатель Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС РА Корюн Нахапетян. Начальник военно-медицинского управления представил результаты военно-медицинского обеспечения в ходе прошлого призыва, подчеркнув, что имеется существенный прогресс. Председатель Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС РА Корюн Нахапетян в своей речи отметил важность сотрудничества с оборонным ведомством, а также с областными комиссиями и отметил, что ведутся работы в направлении осуществления реформ законодательного поля.
Итоги расширенного заседания Республиканской призывной комиссии подвел Министр обороны РА Сейран Оганян. Глава оборонного ведомства отметил, что в результате последовательного и добросовестного осуществления в 2012 году работ в направлении проведения призыва были зафиксированы важные успехи.
Министр обороны РА также подчеркнул, что благодаря совместным усилиям всех ответственных органов, участвующих в работах по проведению призыва, в течение осеннего призыва 2012 года имело место непрерывное сокращение коррупционных случаев, однако есть и недостатки. По словам Сейрана Оганяна, мероприятия по осуществлению весеннего призыва будут ужесточены: «Работы уже получили большой размах. Подвергаются изменениям нормативные правовые акты. Могут быть основательно пересмотрены функции медицинских комиссий. Необходимо обратить особое внимание на работу областных комиссий и осуществление военно-психологической и социально-правовой подготовки молодежи допризывного возраста. Мы должны реализовать все механизмы для надлежащего проведения призыва», - сказал глава оборонного ведомства. Сейран Оганян также дал соответствующие поручения и указал дальнейшие работы.
На заседании комиссии были отмечены как лучшие, так и допустившие недостатки лица. Ряд ответственных за проведение призыва лиц и военнослужащих со стороны Министра обороны удостоились грамот, ценных подарков и ведомственных медалей.