24 Հուլիսի, 2013 00:00Հուլիսի 24-ին Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Քեթրին Լիչը այցելեց ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտ: Դեսպանին ընդունեց ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պաշտպանության նախարարի խորհրդական, գեներալ-մայոր, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Քոթանջյանը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտնական-վերլուծաբաններ, ինչպես նաև Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Բենիամին Պողոսյանը: Դոկտոր Քոթանջյանը դեսպանին ներկայացրեց Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի առաջնահերթությունները, ինչպես նաև ինստիտուտի` Պաշտպանական ազգային (հետազոտական) համալսարանի կերպափոխման գործընթացը:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Բենիամին Պողոսյանը համառոտ ներկայացրեց ասոցիացիայի ծրագրերը` Հայաստանում քաղաքական գիտության զարգացմանն աջակցելու համատեքստում:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ բրիտանական դեսպանությունը Քեմբրիջի Իշխանի ծննդյան կապակցությամբ հայտարարել է նվերների ընդունման շաբաթի մասին, Հայկ Քոթանջյանը Պաշտպանության նախարարության անունից Քեմբրիջի նորածին իշխանին նվիրեց Հայաստանի էսթետիկական դաստիարակության մանկական կենտրոնի երեխաների կողմից նկարազարդված Մանկական Աստվածաշունչ հետևյալ մակագրությամբ.
«Նորին գերազանցություն Քեմբրիջի Դքսին և Դքսուհուն: Խնդրում եմ ընդունել մեր սրտագին շնորհավորանքները, լավագույն ցանկությունները և այս եզակի Մանկական Աստվածաշունչը Քեմբրիջի արքայազնի ծննդյան կապակցությամբ: Աստվածաշնչի նկարազարդումները կատարվել են Երևանի էսթետիկ կրթության կենտրոնի հայ երեխաների կողմից, կենտրոն, որը տարիներ առաջ հիմնադրվել էր իմ ընկեր և արվեստի հայտնի գործիչ Հենրիկ Իգիթյանի կողմից: Աստվածաշունչն իր մեջ կրում է սիրո և խաղաղության բացառիկ ուղերձ:
Թող այս սուրբ Աստվածաշունչը` պատրաստված տաղանդավոր հայ երեխաների կողմից, երջանիկ և առողջ երկար տարիների կյանք պարգևի նորածին Քեմբրիջի արքայազնին ի փառս Մեծ Բրիտանիայի թագի և բրիտանական ժողովրդի»:
ՀՀ Պաշտպանության նախարարության անունից` գեներալ-մայոր, դոկտոր Հայկ Քոթանջյան, ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ:

24 Июля, 2013 00:0024 июля Чрезвычайный и полномочный посол Великобритании в Армении Г-жа Кетрин Лич посетила Институт стратегических исследований МО РА. Посла принял начальник Института стратегических исследований МО РА, советник министра обороны, генерал-майор, доктор политических наук Гайк Котанджян.
На встрече также участвовали ученые-аналитики Института стратегических исследований МО РА, а также исполнительный директор Ассоциации политической науки Армении Бениамин Погосян. Доктор Котанджян представил Послу основные направления деятельности Института стратегических исследований, а также ознакомил с процессом трансформации института в Национальный оборонный (исследовательский) университет.
Директор Ассоциации политических наук Армении Бениамин Погосян кратко представил деятельность Ассоциации в контексте планов по развитию политологии в Армении.
Учитывая то, что британское посольство обúявило неделю приема подарков в связи с рождением Принца Кембриджского, генерал Гайк Котанджян от имени Министерства обороны МО РА подарил новорожденному Принцу Кембриджскому Детскую Библию, иллюстрированную воспитанниками Детского центра эстетического воспитания Армении, со следующей дарственной надписью:
“Вашим Превосходительствам Герцогу и Герцогине Кембриджским: просим принять наши сердечные поздравления, наилучшие пожелания и эту уникальную Детскую Библию в связи с рождением Принца Кембриджского. Библия иллюстрирована воспитанниками Детского центра эстетического воспитания Армении, который многие годы назад был основан моим другом и известным гуру искусства Генрихом Игитяном. Библия заключает в себе уникальное послание любви и мира.
Пусть эта святая Библия, выполненная талантливыми детьми Армении, подарит новорожденному Принцу Кембриджскому долгие годы здоровья и счастья во славу Короны и народа Великобритании.
От имени Министерства обороны РА - генерал-майор, доктор Гайк Котанджян, начальник Института стратегических исследований МО РА.