24 Հուլիսի, 2013 00:00Հուլիսի 24-ին Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Քեթրին Լիչը այցելեց ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտ: Դեսպանին ընդունեց ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պաշտպանության նախարարի խորհրդական, գեներալ-մայոր, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Քոթանջյանը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտնական-վերլուծաբաններ, ինչպես նաև Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Բենիամին Պողոսյանը: Դոկտոր Քոթանջյանը դեսպանին ներկայացրեց Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի առաջնահերթությունները, ինչպես նաև ինստիտուտի` Պաշտպանական ազգային (հետազոտական) համալսարանի կերպափոխման գործընթացը:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Բենիամին Պողոսյանը համառոտ ներկայացրեց ասոցիացիայի ծրագրերը` Հայաստանում քաղաքական գիտության զարգացմանն աջակցելու համատեքստում:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ բրիտանական դեսպանությունը Քեմբրիջի Իշխանի ծննդյան կապակցությամբ հայտարարել է նվերների ընդունման շաբաթի մասին, Հայկ Քոթանջյանը Պաշտպանության նախարարության անունից Քեմբրիջի նորածին իշխանին նվիրեց Հայաստանի էսթետիկական դաստիարակության մանկական կենտրոնի երեխաների կողմից նկարազարդված Մանկական Աստվածաշունչ հետևյալ մակագրությամբ.
«Նորին գերազանցություն Քեմբրիջի Դքսին և Դքսուհուն: Խնդրում եմ ընդունել մեր սրտագին շնորհավորանքները, լավագույն ցանկությունները և այս եզակի Մանկական Աստվածաշունչը Քեմբրիջի արքայազնի ծննդյան կապակցությամբ: Աստվածաշնչի նկարազարդումները կատարվել են Երևանի էսթետիկ կրթության կենտրոնի հայ երեխաների կողմից, կենտրոն, որը տարիներ առաջ հիմնադրվել էր իմ ընկեր և արվեստի հայտնի գործիչ Հենրիկ Իգիթյանի կողմից: Աստվածաշունչն իր մեջ կրում է սիրո և խաղաղության բացառիկ ուղերձ:
Թող այս սուրբ Աստվածաշունչը` պատրաստված տաղանդավոր հայ երեխաների կողմից, երջանիկ և առողջ երկար տարիների կյանք պարգևի նորածին Քեմբրիջի արքայազնին ի փառս Մեծ Բրիտանիայի թագի և բրիտանական ժողովրդի»:
ՀՀ Պաշտպանության նախարարության անունից` գեներալ-մայոր, դոկտոր Հայկ Քոթանջյան, ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ:

24 July, 2013 00:00On July 24, the British Ambassador to Armenia Catherine Leach visited the Institute for National Strategic Studies of the MOD, RA. The Head of the Institute for National Strategic Studies of the MOD, RA, Advisor of the Defense Minister, Major General, Doctor of Political Science Hayk Kontanjian hosted the Ambassador.
Research fellows of the Institute for National Strategic Studies of the MOD, RA, as well as the Executive Director of the Political Science Association of Armenia Beniamin Poghosyan also participated in the meeting. Doctor Kotanjian presented the priorities of the Institute, as well as its transformation project toward the National Defense (Research) University.
The Executive Director of the Political Science Association of Armenia Beniamin Poghosyan briefly presented the plans of the Association in the context of developing political science in Armenia.
Taking into account the fact, that the British Embassy on the occasion of the birth of the Prince of Cambridge announced the gift receiving week, on behalf of the Ministry of Defense MG Hayk Kotanjian presented Children`s Bible illustrated by the children of the Armenian Children`s center for the aesthetic education to the newborn Prince of Cambridge with the following inscription:
“To: THEIR ROYAL HIGHNESSES THE DUKE AND THE DUCHESS OF CAMBRIDGE
Please accept our heartfelt congratulations, best wishes and this unique Bible for children on the occasion of the birth of the Prince of Cambridge! The Bible`s illustrations were made by Armenian children from the Center for Aesthetic Education in Yerevan, which was established and led by my friend and renowned art guru Henrikh Igityan for many years; it carries an exceptional message of love and peace.
Let this Holy Bible crafted by the talented Armenian children keep a healthy and happy long life of the newborn Prince of Cambridge to the Glory of the Crown of Great Britain and her Great British People”.
MG, Dr. Hayk Kotanjian, Head, Institute for National Strategic Studies, MOD - on behalf of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.