18 Հուլիսի, 2013 00:00Ս.թ. հունիսի 17-ին ՀՀ վարչապետի մոտ կայացած ազատամարտիկների վերաբերյալ առկա հիմնախնդիրների քննարկման արդյունքներով ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը հանձնարարվել է որպես մարտական գործողությունների ժամանակահատված սահմանել 1989-1994 թվականները` ներկայումս գործող 1990-1994 թվականների փոխարեն, ՀՀ սահմանների պաշտպանության մարտական գործողությունների մասնակցի կարգավիճակ տալու ներկայումս գործող ընթացակարգը փոփոխել և ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ու ՀՀ ոստիկանությունում գործող համապատասխան գերատեսչական հանձնաժողովների փոխարեն ստեղծել միջգերատեսչական հանձնաժողով` ՀՀ պաշտպանության, ՀՀ առողջապահության, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների, ՀՀ ոստիկանության ու ՀՀ ազգային անվտանության ծառայության ներկայացուցիչներից:
Հանձնաժողովի խնդիրն է լինելու մարտական գործողություների մասնակցի կարգավիճակի շնորհումը, մարտական գործողությունների մասնակիցների հաշվառումը, նրանց կարգավիճակի ճշտումը, սոցիալ-տնտեսական վիճակի (կարիքների) գնահատումը և սոցիալական աջակցության մեթոդաբանական հիմքերի մշակումը: Հանձնարարվել է իրականացվող գործընթացներին, միջգերատեսչական հանձնաժողովի և համապատասխան ակտերի մշակման աշխատանքներին ներգրավվել նաև ազատամարտիկների ներկայացուցիչների, ինչը կապահովի աշխատանքների թափանցիկությունը, մարտական գործողությունների մասնակիցների համար որոշումների կայացմանը մասնակից կդարձնի նաև ազատամարտիկներին: Դրանով նաև կապահովվի ընդհանուր աշխատանքների արդյունավետությունը և հիմք կապահովվի ազատամարտիկներին հուզող հարցերի լուծման համար:
Գործընթացի շրջանակներում նախատեսվում է համապատասխան փոփոխություններ կատարել ՀՀ կառավարության 2000 թվականի նոյեմբերի 27-ի N 778 որոշման մարտական գործողությունների մասնակցության հետ կապված հարաբերությունները կարգավորող դրույթներում:

18 Июля, 2013 00:00По результатам обсуждения 17-го июля у премьер-министра РА проблем воинов-освободителей, Министерству обороны поручено определить период военных действий с 1989-1994гг. вместо нынешних 1990-1994гг., изменить нынешнюю процедуру предоставления статуса участника боевых действий защиты границ РА и, вместо действующих в Министерстве обороны, Службе национальной безопасности и полиции соответствующих ведомственных комиссий создать межведомственную комиссию из представителей министерств обороны, здравоохранения, чрезвычайных ситуаций, труда и социальным вопросам, полиции и Службы национальной безопасности.
Задачей комиссии будет предоставление статуса участника боевых действий, учет участников боевых действий, уточнение их статуса, оценка социально-экономической ситуации (нужд) и разработка методологических основ социальной поддержки. Поручено вовлечь в работы комиссии и разработки соответствующих актов также воинов-освободителей, что обеспечит прозрачность работ и их эффективность.
В рамках процесса намечается сделать соответствующие поправки в положениях, регулирующих отношения, связанные с участием в боевых действиях, решения правительства РА N 778 от 27.11.2000г.