ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հարցազրույցը Tert.am լրատվական կայքին
17 Հուլիսի, 2013 00:00Tert.am-ին տված բացառիկ հարցազրույցում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն անդրադարձել է հարցին, թե ինչ է նշանակում ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նոր շրջափուլ, որի նախապատրաստական աշխատանքներն այս շրջանում անցկացվում են ՀՀ զինված ուժերում: Դավիթ Տոնոյանը խոսել է Հայոց բանակի առանձնահատկությունից ու ՀՀ զինված ուժերում ստորաբաժանումների և պաշտոնների անվանումները փոխելու նպատակահարմարությունից։
-Պարոն Տոնոյան, ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նոր շրջափուլի նախապատրաստման և աշխատանքների կազմակերպման շրջանակներում օրերս Հայաստանում էր ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խումբը: Կարո՞ղ եք ասել՝ ի՞նչ է նշանակում «Ռազմավարական վերանայման նոր շրջափուլ»:
- Նախ նշեմ, որ պաշտպանության ռազմավարական վերանայումը (ՊՌՎ) հանդիսանում է պաշտպանության ոլորտի միջնաժամկետ և երկարաժամկետ պլանավորման կարևոր բաղկացուցիչը, ուստի երկարաժամկետ պլանավորման յուրաքանչյուր փուլի սկզբում մենք իրականացնում ենք այդ գործընթացը: Այս իսկ պատճառով ՊՌՎ հերթական այս գործընթացը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ 2011-2015թթ. պլանավորման շրջափուլից մենք անցում ենք կատարում 2016-2020թթ. շրջափուլ: Ռազմավարական վերանայումը մի գործընթաց է, որի ընթացքում գնահատվում է անվտանգության միջավայրն իր սպառնալիքների և ռիսկերի տեսանկյունից։ Արդյունքում մշակված պլանավորման նկատառումների, առաջնահերթությունների և կայացված որոշումների հիման վրա իրականացվում է պլանավորման գործընթացը` մշակվում կամ վերանայվում են զինված ուժերի կիրառմանը և զարգացմանը վերաբերվող բոլոր ծրագրերն ու պլանները, ներառյալ`միջնաժամկետ ծախսային ծրագրերը: ՊՌՎ արդյունքներից է կախված լինելու նաև ԶՈՒ-ում կառուցվածքային փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությունը:
- Դա վերաբերու՞մ է ռազմական տեխնիկային ու պաշտպանական համակարգերին:
-Իհարկե, ռազմավարական վերանայման արդյունքները վերաբերում են պաշտպանության ոլորտի բոլոր բաղադրիչներին: Հիմնական իմաստը պլանավորման մեջ է, թե անվտանգության միջավայրից բխող և գործընթացի ընթացքում գնահատված սպառնալիքներին դիմակայելու համար զինված ուժերի ինչպիսի կառուցվածք, կազմ, ուժեր ու կարողություններ և ընդհանրապես` միջոցներ են անհրաժեշտ, որոշվեն առաջնահերթությունները և ֆինանսավորման աղբյուրները: Դա ներառում է և՛ ռազմարդյունաբերության համալիրը, և՛ ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումը, և՛ անձնակազմի կառավարումն ու մնացած բոլոր բաղադրիչները:
- Հնարավո՞ր է, որ կառուցվածքային և մնացած փոփոխություններն արվեն ավելի շատ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի համակարգի հանգույն՝ հաշվի առնելով, որ վերանայման հիմքում են նաև միջազգային գործընկերների տրամադրած խորհրդատվությունը: Իսկ այդ միջազգային գործընկերներն են՝ ԱՄՆ-ը և Մեծ Բրիտանիան: Թե խառը՞…
- Միջազգային խորհրդատվական աջակցության նշանակությունը ոչ թե կոնկրետ երկրից կոնկրետ ոլորտում օժանդակություն ստանալու մեջ է կայանում, այլ՝ պլանավորման մշակույթը ներդնելու մեջ: Ուստի միջազգային խորհրդատվությունը կենտրոնանում է գործընթացի մեթոդաբանության և համընդգրկուն պլանավորման համակարգ ձևավորելու վրա: Ընդհանրապես, յուրաքանչյուր պետություն ունի սեփական փորձառությունը: Մեծ Բրիտանիան և Միացյալ Նահանգներն ունեն այդ մշակույթը, և դա ուղղակի փորձ է, որ մեզ համար ուսանելի է՝ հաշվի առնելով, որ առաջին ռազմավարական վերանայումն իրականացրել է Մեծ Բրիտանիան, իսկ ԱՄՆ-ը նման գործընթաց իրականացնում է յուրաքանչյուր չորս տարին մեկ:
Նշեմ նաև, որ պաշտպանության ոլորտի պլանավորումը տնտեսական նոր միջավայրին համապատասխանեցնելու գործընթաց է անցնում նաև Ռուսաստանի Դաշնությունը և բնական է, որ այս ոլորտում մենք սերտորեն համագործակցում ենք նաև ՌԴ-ի հետ: Անհրաժեշտ է հաշվի առնել, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը համատեղ պաշտպանության ոլորտի լայն սպեկտրով պլանավորում են իրականացնում:
- Պարոն Տոնոյան, Հայոց բանակի կազմավորման ակունքներում խորհրդային բանակի հիմքն էր, քանի որ բացի կամավորականներից, ՀՀ զինված ուժերում ներգրավվեցին խորհրդային սպաները: Հիմա կարելի՞ է ասել՝ մեր բանակը որքանով է այդ խորհրդային բանակի շարունակողն իր կառուցվածքով և մնացած բաղադրիչներով:
- ՀՀ զինված ուժերի ակունքներում ոչ միայն խորհրդային բանակի, այլև Արցախյան ազատամարտի ազգային փորձն է: Մեր բանակի առանձնահատկությունը կայանում է այս երկուսի համադրման մեջ: Պետք է հաշվի առնել նաև այն, որ պաշտպանության ոլորտը, դրա հիմքը կազմող ռազմական արվեստը, զինված ուժերում կիրառվող չափանիշները անընդհատ զարգացող գործընթացներ են, քանի որ ողջ աշխարհում և՛ անվտանգության միջավայրը, և՛ սպառնալիքների բնույթը, և՛ դրանց դեմ պայքարի մեխանիզմները փոփոխվում են: Մեր խնդիրն է, որպեսզի Հայաստանի ԶՈՒ-ն զարգանա այդ գործընթացներին համահունչ, պատրաստ լինի դիմակայելու ժամանակակից սպառնալիքներին, ունենա ժամանակակից ռազմական գործողություններ իրականացնելու կարողություններ, սպառազինություն և հմտություններ: Ուստի մեր բանակի զարգացման գործընթացում ինտեգրվում են բոլոր ժամանակակից չափանիշները, անկախ նրանից` դրանք ազգա՞յին են, խորհրդային, ռուսական, թե՞ արևմտյան:
- Պարոն Տոնոյան, ժամանակին Պաշտպանության նախարարությունից հայտնում էին, որ չի բացառվում, որ կոչումների ու սպայական աստիճանների վերանայում լինի՝ այսպես կոչված հայեցի, ավանդական, պատմական տեսանկյունից: Այսինքն՝ մտցվեն «հազարապետ», «տասնապետ» և այլ կոչումներ: Նման բան հնարավոր համարու՞մ եք:
- Ժամանակին նման առաջարկություններ քննարկվել են, սակայն հիմա ոչ, որովհետև անվանումների գործող համակարգի պայմաններում չկա դրա նպատակահարմարությունը: ՀՀ զինված ուժերում ստորաբաժանումների և պաշտոնների անվանումներն արդեն իսկ համապատասխանում են հայոց լեզվի տրամաբանությանն ու քերականությանը: Օրինակ՝ «գնդապետ», «գնդի հրամանատար», «դասակի հրամանատար»` սրանք բոլորը հայկականացված են: Ի դեպ, ասեմ, որ հազարապետը գնդապետն է, տասնապետը՝ ջոկի հրամանատարը:
Եկե՛ք հաշվի առնենք նաև այն կարևոր հանգամանքը, որ ՀՀ զինված ուժերը միջազգային ինտեգրման տիրույթում պետք է ընկալելի և փոխգործունակ լինի ինչպես կառուցվածքի, այնպես էլ կոչումների, անվանումների և այլ բաղադրիչների առումով:

In an exclusive interview with Tert.am, Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia, David Tonoyan spoke about the new iteration of the Strategic Defense Review of the Republic of Armenia and about the preparatory activities at present. He also touched upon specific features of the armed forces and the issue of possible change of unit names and ranks in the RA Armed Forces.
- Mr. Tonoyan, within the framework of the preparatory work for the new iteration of the RA Strategic Defence Review, the U.S. and the UK Joint Advisory Group was in Armenia. Can you elaborate what the new stage of the "RA Strategic Defense Review" means? - First of all, the Strategic Defense Review is an important component of mid- and long-term defense planning so with each stage of long-term planning we start with this process. Consequently, this process of SDR is explained by the transition from 2011-2015 Planning Phase to 2016-2020 Implementation Phase. The Strategic Defense Review is a process which helps to make an assessment of the security environment in terms of risks and threats. The planning process is organized upon planning assumptions, priorities and decisions and constitutes preparation or revision of plans and programs on Armed Forces missions and development, including the mid-term expenditures programs. The necessity to make structural changes in the RA Armed Forces will also depend on the Strategic Defense Review outcomes. - Does it apply to military equipment and defence systems? - Naturally, outcomes of Strategic Defense Review apply to all components of the defense area. The main goal is the planning - to understand what structure, capabilities, organization, resources in general are necessary for the Armed Forces to confront identified challenges and threats in the security environment; to set the priorities and plan financial requirements. This embraces all components, including the defense industry complex, procurement of military equipment, human resources management, etc. - Do these structural and other changes aim to accommodate more to the North Atlantic system- given the fact that recommendations are rendered by international partners in face of the United Stated and the United Kingdom? - The significance of the international advisory assistance is not in receiving support in a specific area from a specific country, but in integrating a planning culture. Therefore, international advisory assistance is focusing on the methodology of the process and on a comprehensive planning system formation. In general, each country has its own experience. The Great Britain and the United States have long developed that culture which is exemplary for us, considering the fact that the first ever Strategic Defense Review was carried out by the Great Britain and the United States does it every four years. I must say that Russian Federation is also undergoing the process of harmonising the defense area planning with the new economic environment and we of course closely cooperate with the Russian Federation in this field. It is noteworthy that Armenia and Russia carry out a joint planning of the defense field on an extensive basis. - Mr. Tonoyan, the origins of the Armenian Armed Forces formation hold the legacy of the Soviet Army because along with volunteers Soviet officers also joined the Armed Forces of the Republic of Armenia. Could we define the Armenian Army as a successor of the Soviet Army with its structure and other components? - The Armed Forces of the Republic of Armenia are not formed only on the basis of the Soviet Army legacy but also on the national experience of Artsakh Liberation War. The combination of these two factors makes our armed forces special. We should also take account of the fact that the field of defense, the art of warfare which lies in the heart of former and standards used in the armed forces are constantly enhancing, because of the security environment, the nature of threats and countermeasures continuously changing on the global scale. Our goal is to ensure the development of Armenia`s Armed Forces in conformity with these processes; its readiness to confront the new threats; its capabilities to carry out modern military operations; necessary equipment and skills. Therefore, we integrate all modern standards into the development process of our armed forces irrespective of their nature- whether national, Soviet, Russian or Western. - Mr. Tonoyan, a while ago we were informed from the Ministry of Defense about intention to review and rename the titles ranks and officer grades into a patriotic, traditional and historical manner. In other words, new titles such as "Hazarapet`` "Tasnapet", etc. were supposed to be introduced. Do you find it feasible? - Indeed, long ago such proposals were subject to consideration but not at present since with the current ranking system it doesn`t appear to be reasonable. Military ranks and titles in the RA Armed Forces totally comply with the logic and grammar of the Armenian language. We should also bear in mind the importance of compatibility and interoperability for the RA Armed Forces in the international integration domain, and this also refers to common ranks and titles, as well as other components.