«Հայրենիքիս զինվորն եմ» երիտասարդական ճամբարների ավարտական փուլին սահմանվել է մարզական ռեկորդ
1 Հուլիսի, 2013 00:00Հունիսի 30-ին Դիլիջանում տեղի ունեցավ «Հայրենիքիս զինվորն եմ» երիտասարդական ճամբարների փակման արարողությունը, որին մասնակցում էին ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական, գեներալ-լեյտենանտ Մուրազ Սարգսյանը և ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Դավիթ Կարապետյանը:
Մեկ ամսվա ընթացքում երիտասարդական ճամբարներին մասնակցել են 16-ից 22 տարեկան 350 երիտասարդներ Հայաստանից, Արցախից ու Սփյուռքից:
Երիտասարդական ճամբարների վերջին օրը ճամբարի մասնակից ջավախահայ Սիս Միքայելյանը սահմանել է մարզական ռեկորդ՝ 3333 անգամ կատարելով ձեռքերը ցած իջեցրած դրությունից 5,5 կգ կցագնդիկները դեպի վերև բարձրացում: Մարզիկը իր նոր ռեկորդը նվիրել է Հայոց բանակին:
«Հայրենիքիս զինվորն եմ» երիտասարդական ճամբարները, որոնց ընթացքում դասախոսություններով հանդես են եկել պատմաբաններ, զինվորականներ, իրավաբաններ, պետական պաշտոնյաներ, նպատակ ունեն բարձրացնել նախազորակոչային տարիքի երիտասարդների հայրենաճանաչողության և իրավագիտակցության մակարդակը, նրանց դաստիարակել հայրենասիրական ոգով` ներկայացնելով հայոց պատմության հերոսական դրվագները, արցախյան պատերազմը և հայոց բանակի արդի կարողությունները, զինվորի իրավունքներն ու պարտականությունները:
Ճամբարների ընթացքում Հայաստանի պրակտիկ հրաձգության ֆեդերացիայի մարզիչները կազմակերպել են հրաձգության դասընթացներ՝ երիտասարդներին տալով հրաձգության վերաբերյալ տեսական և գործնական գիտելիքներ:

В завершительном этапе молодежных лагерей “Я – солдат своего Отечества” был установлен новый спортивный рекорд
1 Июля, 2013 00:0030-го июня в Дилижане была проведена церемония закрытия молодежных лагерей “Я – солдат своего Отечества”, на которой участвовали советник министра обороны РА генерал-лейтенант Мураз Саргсян и замминистра диаспоры РА Давит Карапетян.
В течение месяца в молодежных лагерях участвовали 350 молодых от 16 до 22 лет из Армении, Арцаха и Диаспоры.
В последний день молодежных лагерей участник лагеря армянин из Джавахка Сис Микаэлян установил спортивный рекорд – из позиции опущенных рук он 3333 раза поднял вверх 5,5 килограммовые гантели. Спортсмен свой новый рекорд подарил Армянской армии.
Целью молодежных лагерей “Я – солдат своего Отечества” (во время которых с лекциаями выступали историки, военные, юристы, государственные чиновники) является повышение уровня ознакомления с Родиной и правосознания ребят предпризывного возраста, воспитать их духом патриотизма, представив героические эпизоды армянской истории, Арцахской войны и настоящие способности армянской армии, права и обязанности солдат.
В течение лагерей тренеры Армянской федерации практической стрельбы организовали курсы стрельбы, давая молодежи теоретические и практические знания о стрельбе.