Երևանում կայացել է ԱՊՀ անդամ-պետությունների պաշտպանության նախարարությունների ՌՔԿՊ զորքերի հրամանատարների Համակարգող կոմիտեի նիստը
7 Հոկտեմբերի, 2011 00:00Հոկտեմբերի 2-ից 5-ը Երևանում տեղի է ունեցել Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ-պետությունների պաշտպանության նախարարությունների ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության (ՌՔԿՊ) զորքերի Համակարգող կոմիտեի նիստը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական իրավիճակի վերահսկման Միացյալ համակարգի զարգացման հետ կապված ռազմատեխնիկական համագործակցությանը, օպերատիվ պատրաստության համատեղ միջոցառումների կազմակերպմանը և անցկացմանը, ինչպես նաև ՌՔԿ իրավիճակի գնահատման միասնական մեթոդիկայի մշակմանը և դրա փոփոխման մասին տվյալների փոխանցմանը վերաբերող հարցեր:
ԱՊՀ անդամ-պետությունների պաշտպանության նախարարությունների ՌՔԿՊ զորքերի հրամանատարների Համակարգող կոմիտեն ստեղծվել է 2010 թվականի ապրիլին ԱՊՀ անդամ-պետությունների Պաշտպանության նախարարների խորհրդի որոշմամբ` Պաշտպանության նախարարների խորհրդի քարտուղարությանն առնընթեր: Այն նախատեսված է ԱՊՀ անդամ-պետությունների պաշտպանության նախարարությունների ՌՔԿ իրավիճակի վերահսկման և գնահատման Միացյալ համակարգի ստեղծման, զարգացման և կատարելագորման գործողությունների համաձայնեցման, պլանավորման, ՌՔԿ իրավիճակի փոփոխման ծանուցման առնչությամբ համընդհանուր միջոցառումների կազմակերպման և անցկացման համար:
Համակարգող խորհրդի ստեղծման մասին համաձայնագրի մասնակից-պետությունները վեցն են` Հայաստանի Հանրապետություն, Ռուսաստանի Դաշնություն, Բելոռուսի Հանրապետություն, Տաջիկստանի Հանրապետություն, Ղազախստանի Հանրապետություն, Ղրղզստանի Հանրապետություն:

В Ереване состоялось заседание Координационного комитета начальников войск РХБЗ министерств обороны государств - участников СНГ
7 Октября, 2011 00:00С 2-го по 5-е октября в Ереване состоялось заседание Координационного комитета начальников войск радиационной, химической и биологической защиты (РХБЗ) министерств обороны государств - участников Содружества Независимых Государств (СНГ).
В ходе заседания были обсуждены вопросы военно-технического сотрудничества по развитию Объединенной системы контроля радиационной, химической и биологической обстановки, организации и проведения совместных мероприятий оперативной подготовки, разработки единой методики оценки РХБ обстановки и передачи данных о ее изменениях.
Координационный комитет начальников войск РХБ защиты министерств обороны государств - участников СНГ создан решением Совета министров обороны государств - участников СНГ в апреле 2010 г. при секретариате Совета министров обороны. Он предназначен для согласования действий по созданию, развитию и совершенствованию Объединенной системы контроля и оценки РХБ обстановки министерств обороны государств - участников СНГ, координации действий при планировании, организации и проведении совместных мероприятий по оповещению об изменениях РХБ обстановки.
Участниками Соглашения о создании Координационного комитета стали 6 государств: Российская Федерация, Республика Беларусь, Республика Армения, Республика Таджикистан, Республика Казахстан, Киргизская Республика.