ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդես
21 Սեպտեմբերի, 2011 00:00Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ այսօր Հանրապետության հրապարակում տեղի է ունեցել զորահանդես:
Զորահանդեսին մասնակցել են ՀՀ զինված ուժերի բանակային կորպուսների, ռազմական ոստիկանության, խաղաղապահ բրիգադի, առանձին հատուկ նշանակության բրիգադի, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի, ՀՀ ոստիկանության զորքերի, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի, Հայաստանում ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի ստորաբաժանումները, ինչպես նաև Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի, մարշալ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմաավիացիոն ինստիտուտի կուրսանտները, Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի սաները: Զորահանդեսին առաջին անգամ մասնակցել են նաև արցախյան պատերազմի մասնակից ազատամարտիկների և զինված ուժերի հոգևոր սպասավորների շարասյուները:
Զորահանդեսի ժամանակ Հանրապետության հարապարակով անցել են զինված ուժերի հետախուզական, մոտոհրաձգային, տանկային, զրահատանկային, հրթիռային զորքերի և հրետանու, հակաօդային պաշտպանության զորքերի ստորաբաժանումները:
Զորահանդեսի ժամանակ ցուցադրված ռազմական տեխնիկայի մեջ ներկայացված են նաև հայկական ռազմարդյունաբերության արտադրանքներ, ինչպիսիք են, օրինակ, անօդաչու թռչող սարքերը, ինչպես նաև հայրենի ռազմարդյունաբերության ձեռնարկություններում արդիականացված զենիթահրթիռային համալիրները, հրետանային հետախուզության և կրակի կառավարման ավտոմատացված համակարգերը:
Զորահանդեսի հրամանատարն էր ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը: Զորահանդեսն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել Հայաստանի անկախության 20-ամյակի առթիվ շնորհավորական ելույթով:

A Military Parade Dedicated to the 20th Anniversary of Armenia’s Independence
21 September, 2011 00:00Today a military parade has been held at the Republic Square dedicated to the 20th Anniversary of Armenia’s Independence.
There have been units from Army Corps, Military Police, Peacekeeping Brigade, Special Brigade of Special Forces, NKR Defense Army, Police Forces, Frontier Troops of National Security Service, and the Russian 102nd Military Base. Students of Military Institute After V. Sargsyan, Air Force Institute after Armenak Khanferiants and pupils of military college after Monte Melkonyan have also took part in the parade. For the first time squads composed of Karabagh War veterans and clergymen took part in a parade.
During the parade subdivisions of Intelligence Forces, Motorized Infantry, Panzer, Rocket and Artillery troops and Air Defense Forces marched on the Republic Square.
Among the military equipment shown during the parade there were also products from local military industry such as unmanned flying devices. There were also Zenith-Rocket complexes, Artillery Intelligence, and Automated Fire Control Systems which had been modernized in local military industrial companies.
The parade was commanded by Chief of General Staff of the ARM Armed Forces, Colonel-General Yuri Khachaturov. The parade was received by the ARM Defense Minister Seyran Ohanyan.
ARM President Serzh Sargsyan came up with a congratulatory speech on the 20th Anniversary of the independence.