ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդես
21 Սեպտեմբերի, 2011 00:00Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ այսօր Հանրապետության հրապարակում տեղի է ունեցել զորահանդես:
Զորահանդեսին մասնակցել են ՀՀ զինված ուժերի բանակային կորպուսների, ռազմական ոստիկանության, խաղաղապահ բրիգադի, առանձին հատուկ նշանակության բրիգադի, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի, ՀՀ ոստիկանության զորքերի, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի, Հայաստանում ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի ստորաբաժանումները, ինչպես նաև Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի, մարշալ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմաավիացիոն ինստիտուտի կուրսանտները, Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի սաները: Զորահանդեսին առաջին անգամ մասնակցել են նաև արցախյան պատերազմի մասնակից ազատամարտիկների և զինված ուժերի հոգևոր սպասավորների շարասյուները:
Զորահանդեսի ժամանակ Հանրապետության հարապարակով անցել են զինված ուժերի հետախուզական, մոտոհրաձգային, տանկային, զրահատանկային, հրթիռային զորքերի և հրետանու, հակաօդային պաշտպանության զորքերի ստորաբաժանումները:
Զորահանդեսի ժամանակ ցուցադրված ռազմական տեխնիկայի մեջ ներկայացված են նաև հայկական ռազմարդյունաբերության արտադրանքներ, ինչպիսիք են, օրինակ, անօդաչու թռչող սարքերը, ինչպես նաև հայրենի ռազմարդյունաբերության ձեռնարկություններում արդիականացված զենիթահրթիռային համալիրները, հրետանային հետախուզության և կրակի կառավարման ավտոմատացված համակարգերը:
Զորահանդեսի հրամանատարն էր ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը: Զորահանդեսն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել Հայաստանի անկախության 20-ամյակի առթիվ շնորհավորական ելույթով:

Парад, посвященный 20-летию независимости Республики Армения
21 Сентября, 2011 00:00По случаю 20-летия независимости Республики Армения на площади Республики состоялся военный парад.
В параде участвовали подразделения армейских корпусов Вооруженных Сил РА, военной полиции, миротворческой бригады, отдельной бригады специального назначения, армии обороны НКР, войск Полиции РА, пограничных войск Службы национальной безопасности РА, представители 102-ой Российской военной базы в Армении, а также курсанты военного института имени Вазгена Саркисяна и военного авиационного института имени Арменака Ханферянца, воспитанники военно-спортивного училища имени Монте Мелконяна. Впервые в параде также участвовали участники и ветераны Арцахской войны и колонна военных капелланов Вооруженных Сил.
В ходе военного парада по Площади Республики прошли подразделения разведывательных, мотострелковых, танковых, бронетанковых, ракетных и артиллерийских войск, а также войск противовоздушной обороны.
В ходе военного парада в числе продемонстрированной военной техники была также представлена продукция армянской военной промышленности, в частности, беспилотные летательные аппараты, а также зенитно-ракетные комплексы, автоматизированные системы артиллерийской разведки и управления огнем, модернизированные на предприятиях отечественного военно-промышленного комплекса.
Командовал парадом начальник Главного штаба Вооруженных Сил РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров. Парад принимал Министр обороны РА Сейран Оганян.
По случаю 20-летия Независимости Президент Республики Армения Серж Саргсян выступил с праздничной речью.