ԱՄՆ դեսպանության Ռազմական համագործակցության գրասենյակն ու ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտը հիշատակի տուրք են մատուցում Սասնաշենում ընկած ինքնաթիռի զոհերին
2 Սեպտեմբերի, 2011 00:00Սասնաշեն, Հայաստան. Սեպտեմբերի 2-ին ԱՄՆ 3-րդ օդուժի (Ռամշտեյնի oդային բազա) փոխհրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Մարկ Զամզոուն և ԱՄՆ դեսպանության ռազմական համագործակցության գրասենյակը ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի, Սասնաշենի համայնքապետ Անդրանիկ Շամոյանի և Սասնաշենի բնակիչների հետ միասին մասնակցեցին հայկական հողում ընկած C-130 ինքնաթիռի օդաչուների հիշատակին նվիրված միջոցառմանը: Միջոցառումն անցկացվեց զոհվածների հիշատակին կառուցված հուշարձանի մոտ, որը գտնվում է վթարի վայրին հարող բարձունքի վրա:
Միջոցառմանը ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի անունից ելույթով հանդես եկավ գեներալ-լեյտենանտ Զամզոուն` շնորհակալություն հայտնելով Սասնաշենի բնակիչներին զոհված օդաչուների հիշատակը հարգելու և վառ պահելու համար: «Ես անչափ զգացված էի` իմանալով, որ Սասնաշենի բնակիչները դեռ հիշում են այդ դեպքը և 1958թ. ի վեր ամեն տարի հիշատակի տուրք են մատուցում այդ օրը զոհված օդաչուներին… Այն, թե դուք ինչպես եք կազմակերպում այս հիշատակի միջոցառումը, ինչպես եք պահպանում այս հուշարձանը, փաստում է, թե ինչքան ամուր է ձեր համայնքը», - ասաց գեներալ-լեյտենանտ Զամզոուն: Նա նաև նշեց, որ զինվորական ծառայության վաղ տարիներին ինքն էլ վարել C-130 ինքնաթիռ և իր սեփական փորձով գիտի, թե ինչ մեծ ռիսկի են գնում օդաչուները:
Միջոցառման ընթացքում ամերիկյան կողմին հանձնվեցին վթարի վայրում հայտնաբերված անձնական իրեր:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Սասնաշենի բազմաթիվ բնակիչներ: Դպրոցականները հուշարձանի մոտ եկան հայկական ու ամերիկյան դրոշներով: Իսկ մի տարեց կին հիշում էր. «Պայթյունի ձայն լսվեց մեր տնից ոչ հեռու, ու մենք վազեցինք դուրս` տեսնելու թե ինչ եղավ»:
Ըստ տեղացիների պատմածի` օդաչուները վերջին պահին հասցրել են փոխել ինքնաթիռի ընթացքի ուղղությունը, որպեսզի ընկնելիս այն վնաս չտա համայնքի քաղաքացիական բնակչությանը: «Այս վերջին խիզախումը, - ասաց գեներալ-լեյտենանտ Զամզոուն, - օդաչուների ներքին մղումն էր, և ի վերջո դա այն էր, ինչը տվյալ պարագայում ճիշտ քայլ էր»:
ԱՄՆ դեսպանության ռազմական համագործակցության գրասենյակի և ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք` http://armenia.usembassy.gov/odc.html:

Офис военного сотрудничества посольства и Департамент обороны США почтили память жертв самолета, упавшего в Саснашене
2 Сентября, 2011 00:00Саснашен, Армения: 2-го сентября заместитель командующего 3-ей воздушной армии США (авиабаза Рамштайн, Германия) генерал-лейтенант Марк Замзоу и Офис военного сотрудничества вместе с Первым заместителем Министра обороны РА Давидом Тонояном, главой общины Саснашен Андраником Шамояном и жителями Саснашена приняли участие в мероприятии, посвященном памяти летчиков самолета С-130, упавшего на армянскую землю. Мероприятие было проведено возле мемориала, возведенного в память о погибших, который находится на высоте, прилегающей к месту аварии.
На мероприятии от имени Департамента обороны США выступил генерал-лейтенант Замзоу, поблагодарив жителей Саснашена за то, что они уважают и хранят память о погибших летчиках. «Я был безгранично тронут, узнав, что жители Саснашена еще помнят этот случай, и начиная с 1958 г. каждый год отдают дань памяти погибшим в этот день… То, как вы организуете мероприятия памяти, как вы храните этот мемориал, говорит о том, какой крепкой является ваша община» - отметил генерал-лейтенант Замзоу. Он также отметил, что в ранние годы военной службы он тоже управлял самолетом C-130 и по своему собственному опыту знает, что на какой риск идут летчики. В ходе мероприятия американской стороне были вручены личные принадлежности, обнаруженные на месте аварии.
В мероприятии участвовали многочисленные жители Саснашена. Школьники пришли к мемориалу с армянскими и американскими флагами. Одна пожилая женщина вспоминала: «Прозвучал взрыв недалеко от нашего дома, и мы выбежали наружу чтобы посмотреть – что произошло».
По рассказам местных жителей, летчики в последний момент успели изменить ход самолета, чтобы при его падении не пострадало гражданское население. «Эта последняя храбрость - отметил генерал-лейтенант Замзоу, - была внутренним рвением летчиков, и в конце концов в данной ситуации это было правильным шагом». Для получения дополнительной информации об Офисе военного сотрудничества посольства США и Европейском командовании США посетите http://armenia.usembassy.gov/odc.html