17 Մայիսի, 2013 00:00Ս.թ. մայիսի 17-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան, պարոն Կոնստանտին Օբոլենսկիին` ՀՀ-ում դիվանագիտական առաքելությունը ավարտելու կապակցությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված Շվեյցարիայի Համադաշնության ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Սիմոն Օիգստերը:
Հանդիպման ընթացքում Ս.Օհանյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև պաշտպանության բնագավառում իրականացվող համագործակցությունը, մասնավորապես` Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնևի կենտրոնի (DCAF) և Շվեյցարիայի Համադաշնության կողմից կազմակերպվող «Միջազգային հարաբերություններում կարողությունների ուժեղացում» («CABIR») ծրագրի շրջանակներում:
Դեսպան Օբոլենսկին ևս կարևորել է հայ-շվեյցարական համագործակցությունը, հաստատելով շվեյցարական կողմի պատրաստակամությունը ապահովելու ՀՀ զինված ուժերում իրականացվող բարեփուխումների գործընթացում Շվեյցարիայի Համադաշնության աջակցության շարունակականությունը: Նա հավաստիացրել է, որ այսուհետ ևս կշարունակի մնալ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի բարեկամը:

17 Мая, 2013 00:0017-го мая с.г. Министр обороны Республики Армения Сейран Оганян принял Чрезвычайного и полномочного посла Швейцарской Конфедерации в Республике Армения господина Константина Оболенского в связи с завершением его дипломатической миссии в РА. Во встрече также принял участие аккредитованный военный атташе Швейцарии в РА, подполковник Симон Оигстер.
В ходе встречи С.Оганян высоко оценил сотрудничество, осуществляемое в сфере обороны между двумя странами, в частности, в рамках Женевского центра демократического контроля над вооруженными силами (DCAF) и программы «Усиление возможностей в международных отношениях» («CABIR»), организуемой Швейцарской Конфедерацией.
Посол Оболенский также отметил важность армяно-швейцарского сотрудничества, подтвердив готовность швейцарской стороны обеспечить продолжительность поддержки Швейцарской Конфедерации в процессе реформ, осуществляемых в Вооруженных Силах РА. Он заверил, что и в дальнейшем продолжит оставаться другом Армении и армянского народа.