ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ ԴԱՎԻԹ ՏՈՆՈՅԱՆԻ հարցազրույցը «Մեդիամաքս» լրատվական գործակալությանը
9 Օգոստոսի, 2011 00:00- Հուլիսի 18-21-ը Ձեր գլխավորած պատվիրակությունը Վաշինգտոնում մասնակցեց հայ-ամերիկյան պաշտպանական խորհրդակցություններին, որոնց արդյունքում կողմերը պայմանավորվեցին ընդլայնել համագործակցության ոլորտները: Խնդրում եմ, ներկայացրեք այդ ոլորտները:
- Խորհրդակցությունների ընթացքում հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացրեցինք ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների եւ ՀՀ զինված ուժերի զարգացման հարցերի վրա` ձգտելով մեր ամերիկյան գործընկերների հետ հստակեցնել ԱՄՆ հնարավոր աջակցությունն այդ գործընթացներին: Մասնավորապես քննարկվել են` ՀՀ պաշտպանական քաղաքականությանը, ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների հիման վրա մշակված ՀՀ ԶՈՒ զարգացմանն ուղղված պլանների իրականացմանը, մարդկային ռեսուրսների կառավարմանը, պրոֆեսիոնալ ռազմական կրթությանը, արհեստավարժ սերժանտական համակարգի զարգացմանը եւ ռազմական նշանակության արտադրանքի վերահսկողությանը, մարդասիրական ականազերծմանը վերաբերող, ինչպես նաեւ հասարակական-մշակութային ուղղվածություն ունեցող որոշ ծրագրեր:
Բացի այդ, անդրադարձ ենք կատարել այնպիսի խնդիրներին, ինչպիսիք են` ԱՄՆ կողմից տրվող աջակցության արդյունավետ օգտագործումն ու ԱՄՆ հնարավորությունները ՀՀ խաղաղապահ կարողությունների զարգացման հարցում աջակցություն ցուցաբերելու, այդ թվում` թե երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համատեղ վարժանքներ կազմակերպելու առումով:
- Ի՞նչ ձեւաչափով, որտե՞ղ եւ ե՞րբ են կայանալու վարժանքները:
- Հայ եւ ամերիկացի զինվորականները արդեն մետ 10 տարի է, ինչ համատեղ վարժանքներ են իրականացնում խաղաղապահության, կապի, ռազմական բժշկության եւ արտակարգ իրավիճակների արձագանքման զորավարժությունների միջոցով: Իրականացվել են նաեւ մի շարք փոքրամասշտաբ վարժական միջոցառումներ. չմոռանանք նշել նաեւ հայ եւ ամերիկացի զինվորականների շփումներն ու համատեղ աշխատանքը Իրաքում, Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում իրականացված գործողությունների ընթացքում:
Սակայն այս ամենն իրականացվել է հիմնականում բազմակողմ շրջանակներում, բազմազգ գործողությունների եւ զորավարժությունների միջոցով: Ինչ վերաբերում է երկկողմ հայ-ամերիկյան զորավարժություններ անցկացնելու հնարավորությանը, ապա` այո, այս հարցը քննարկել ենք, սակայն հաշվի առնելով, որ այս տարվանից վերականգնվել են ՆԱՏՕ/ԳՀԽ դաշտային եւ հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները, հայ խաղաղապահների վարժանքի առումով երկկողմ հայ-ամերիկյան զորավարժություն կազմակերպելու հրատապությունը նվազում է, իսկ հարցը շարունակում է մնալ հայ-ամերիկյան հետագա խորհրդակցությունների առարկա:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ունի բազմակողմ զորավարժությունների կազմակերպման եւ իրականացման հարուստ փորձ եւ մտադիր է առավել ընդլայնել գործունեությունը այդ ոլորտում:
- Կարո՞ղ ենք ասել, որ հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցությունը սաղմնային փուլից տեղափոխվում է լիարժեք գործնական համագործակցության փուլ:
- Հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցությունը վերջին տարիներին իսկապես տպավորիչ աճ է արձանագրել: Որպես 2010-2011թ.թ. հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ձեռքբերումներ կարելի է նշել Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացը եւ վերանայման արդյունքում մշակված զարգացման պլանի իրականացման սկիզբը, ինչպես նաեւ ISAF-ին մասնակցող հայկական զորախմբի եռապատկումը` հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ կողմից տրամադրվող ուսումնավարժական աջակցության արդյունքում պատրաստված անձնակազմն է ընդգրկվում միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցող հայկական զորախմբերում:
- Հուլիսի 27-ին Բրյուսելում կայացավ Հյուսիսատլանտյան Խորհրդի նիստը 28+1 ձեւաչափով (դաշինքի անդամներ+Հայաստան), որի ընթացքում քննարկվեց նորացված ԱԳԳԾ-ն: Հունիսի վերջում Երեւանում ընդունելով ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչին, ՀՀ նախագահը հույս էր հայտնել, որ նորացված ԱԳԳԾ-ն թույլ կտա որակական նոր մակարդակի բարձրացնել փոխգործակցությունը: Որո՞նք են ԱԳԳԾ-ի հիմնական փոփոխությունները պաշտպանության նախարարության համար:
- ՀՀ պաշտպանության եւ արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ կայացած նիստի ընթացքում քննարկվեց ոչ թե նորացված ԱԳԳԾ-ն, այլ նախորդ ԱԳԳԾ-ի իրականացման մասին զեկույցը, ինչը հիմք է տալիս սկսել նորացված ԱԳԳԾ-ի հաստատման գործընթացը: Կարծում եմ այն կհաստատվի մինչեւ այս տարվա վերջ, երբ ՆԱՏՕ-ի անդամ բոլոր երկրներն իրենց համաձայնությունը կտան ՀՀ եւ ՆԱՏՕ-ի միջազգային քարտուղարության փորձագետների համատեղ ուժերով մշակված նորացված ԱԳԳԾ-ին:
Ինչ վերաբերում է նոր ԱԳԳԾ-ի բովանդակությանը, ապա դրա ամենամեծ, սկզբունքային տարբերությունը նրանում է, որ նախորդները հիմնականում նպատակաուղղված էին Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացի իրականացմանը, մինչդեռ նոր Ծրագրի հիմնական նպատակը, այդ Վերանայման արդյունքների իրականացումն է:
Բացի այդ, նոր ԱԳԳԾ-ում նախկին ոլորտներին զուգահեռ ընդգրկված են այնպիսի նոր ոլորտներ, ինչպիսիք են ՀՀ ԶՈՒ տարբեր զորատեսակների մարտական պատրաստության ծրագրերի եւ դրանց կիրառման տեսության կատարելագործման հնարավորությունների ուսումնասիրությունը, համագործակցությունը ռազմարդյունաբերության ոլորտում, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի երկրների սպառազինության եւ ռազմական տեխնիկայի կոդիֆիկացիայի եւ ստանդարտացման համակարգի ուսումնասիրումը:
- Թե ԱՄՆ-ում, թե Բրյուսելում կայացած հանդիպումների ժամանակ քննարկվել է ՀՀ Զինված ուժերի խաղաղապահ հնարավորությունների զարգացման հարցը: Կայացման ո՞ր փուլում են գտնվում այսօր մեր խաղաղապահ ուժերը եւ որո՞նք են այն խնդիրները, որ դեռ պետք է լուծվեն:
- Ներկայումս ՀՀ ԶՈՒ 12-րդ խաղաղապահ բրիգադն ունի ամբողջովին համալրված երկու հրաձգային գումարտակ, եւ ի վիճակի է գործողությունների համար ապահովել մոտ երկու վաշտ` ռոտացիոն սկզբունքով: Այսօր բրիգադի անձնակազմից մշտապես բազմազգ գործողությունների թատերաբեմերում տեղակայված են ընդհանուր առմամբ 161 զինծառայողներ, որոնցից 126-ը Աֆղանստանում, իսկ 35-ը` Կոսովոյում:
Ընթացքում է բրիգադի երրորդ գումարտակի համալրման գործընթացը:
Բրիգադի կազմավորման գործընթացի շրջանակներում, որը պետք է ավարտվի 2015թ.-ին, հիմնական ջանքերը կենտրոնացվում են թիկունքային ապահովման համակարգի զարգացման ու բրիգադի նյութատեխնիկական ապահովման խնդիրների վրա: Այդ գործընթացում մեծ տեղ է հատկացվում նաեւ բրիգադի անձնակազմի շարունակական պատրաստման, վերապատրաստման եւ գնահատման միջոցառումներին:
ՀՀ խաղաղապահ կարողություններին վերջերս ավելացրել ենք նաեւ մեկ ինժեներական գումարտակ, որը հայտարարվել է նաեւ ԳՀԽ օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի ուժերի պահեստում եւ ապագայում նախատեսում ենք իրականացնել նաեւ այս ստորաբաժանման մարտական կարողությունների գնահատում:
- Վերջերս Դուք հանդիպումներ անցկացրեցիք նաեւ ռուսաստանցի գործընկերների հետ: Ի տարբերություն հայ-ամերիկյան ռազմական կապերի, հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությունը հարուստ պատմություն ունի եւ, կարծես, կողմերը միմյանց հասկանում են կեսբառից: Ի՞նչ հարցեր են քննարկվել Մոսկվայում:
- Իսկապես, հայ-ռուսական ռազմա-քաղաքական համագործակցությունը բավականին հարուստ պատմություն ու ձեւավորված ավանդույթներ ունի եւ ընդգրկում է պաշտպանական ոլորտի հարաբերությունների շատ ավելի լայն սպեկտր, քան` այլ երկրների հետ:
Մոսկվայում գտնվելու ժամանակ հանդիպումներ եմ ունեցել ինչպես ՀԱՊԿ-ի քարտուղարության ղեկավարության, այնպես էլ ՌԴ ՊՆ գործընկերների հետ: ՀԱՊԿ-ում հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են համագործակցության մի շարք խնդիրներ, որոնցից են. Կազմակերպության ռազմական կոմիտեի ստեղծումը, միջազգային ռազմական շտաբի գործառույթների կատարելագործումը, ինչպես նաեւ տարբեր միջազգային կազմակերպությունների եւ պետությունների դիտորդների ներգրավումը ՀԱՊԿ-ի եւ Օպերատիվ Արձագանքման Հավաքական Ուժերի ներգրավմամբ իրականացվող եւ այլ զորավարժություններին, որը կապահովի բավարար թափանցիկություն եւ կդիտարկվի տարածաշրջանում փոխվստահության բարձրացմանն ուղղված միջոցառում` ամրապնդելով նաեւ ՀԱՊԿ-ի, որպես տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման կազմակերպության վարկանիշը:
Ինչ վերաբերում է ՌԴ ՊՆ գործընկերների հետ ունեցած հանդիպումներին, ապա դրանք նպատակաուղղված էին այնպիսի հարցերի քննարկմանը, ինչպիսիք են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների դիրքորոշման համաձայնեցումը` սպառազինությունների վերահսկման միջազգային փաստաթղթերի վերաբերյալ, տարածաշրջանային անվտանգությանը, ՀՀ-ում ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի օպտիմալացմանը, վերջինիս որոշ ստորաբաժանումների վերատեղաբաշխմանը, ինչպես նաեւ արդիականացմանը վերաբերող հարցեր:
- Երբեմն կարծիքներ են հնչում այն մասին, որ Ռուսաստանը ավելի շատ «խորհրդանշական», քան մարտական կարեւորություն է տալիս Հայաստանում իր ռազմակայանին: Ինչ կասեք այս կապակցությամբ, ենթադրում եմ, որ ռազմակայանի հարցերը եւս քննարկման առարկա են եղել:
- Կարծում եմ սա այն դեպքն է, երբ պետք չէ ինչ-որ թաքնված կամ այլ իմաստներ փնտրել: ՌԴ ռազմակայանի առկայությունը Հայաստանում մշտապես պայմանավորված է եղել երկու երկրների ռազմաքաղաքական շահերով: Իսկ 2010թ. ամռանը ստորագրված ՌԴ ռազմակայանի ՀՀ տարածքում կայանման ժամկետի երկարաձգման պայմանագրի համաձայն, 102-րդ բազան ստանձնեց նաեւ ՀՀ անվտանգության ապահովման գործում աջակցություն ցուցաբերելու խնդիրը: Այսպիսով, ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստանյան ռազմակայանը ՀՀ անվտանգության ապահովման համակարգի անբաժանելի տարրերից է, ինչն արծարծված է ՀՀ մի շարք հայեցակարգային փաստաթղթերում /ՀՀ Ազգային անվտանգության ռազմավարություն, Ռազմական Դոկտրին/:
- Վերջերս Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարը այցելեց Ադրբեջան` քննարկելու Գաբալայի կայանի ապագայի հետ կապված հարցերը: Հայաստանը որեւէ դիրքորոշում ունի՞ այս կայանի գործունեության եւ նրա կարգավիճակի հնարավոր փոփոխության վերաբերյալ:
- Գաբալայի ռադիոլոկացիոն կայանի շահագործումը որոշակի ռազմակավարական նշանակություն ունի ՌԴ համար: Խորհրդային ժամանակաշրջանում այն հանդիսանում էր ԽՍՀՄ-ի հակահրթիռային ազդանշման համակարգի մի մասը, իսկ այժմ թույլ է տալիս ՌԴ զինված ուժերին լայն շառավղով տարածքի վրա հսկել իրավիճակը եւ նախազգուշացնել հրթիռային հարձակման մասին: Հաշվի առնելով հայ-ռուսական դաշնակցային կապերը, Գաբալայի կայանի շահագործումը ՌԴ կողմից մենք ոչ միայն չենք դիտարկում որպես ՀՀ անվտանգային շահերին հակասող գործողություն, այլ ընդհակառակը` կարծում եմ, որ որքան ընդլայնվի մեր ռազմավարական դաշնակցի եւ այլ գործընկեր երկրների ներգրավվածությունը հարեւան երկրի անվտանգային եւ, ինչու ոչ, նաեւ ռազմական ոլորտներում, այնքան դա կնպաստի ողջ տարածաշրջանի անվտանգությանը:

Интервью первого заместителя Министра обороны РА ДАВИДА ТОНОЯНА информационному агентству «Медиамакс»
9 Августа, 2011 00:00- 18-21-го июля возглавляемая Вами делегация приняла участие в Вашингтоне в армяно-американских оборонных консультациях, по итогам которых стороны договорились расширить сферы сотрудничества. Представьте, пожалуйста, эти сферы.
- В ходе консультаций основное внимание мы уделили оборонным реформам в Армении и вопросам развития наших Вооруженных сил, стремясь вместе с нашими американскими партнерами уточнить возможное содействие США этим процессам. В частности, обсуждались оборонная политика Армении, реализация планов, направленных на развитие армянских ВС и основанных на итогах Стратегического пересмотра обороны Армении, управление человеческими ресурсами, профессиональное военное образование, совершенствование сержантского состава и контроль над товарами военного назначения, а также некоторые программы, касающиеся гуманитарного разминирования и имеющие общественно-культурную направленность.
Кроме того, мы рассмотрели вопросы эффективного использования помощи, оказываемой со стороны США и возможности Соединенных Штатов по оказанию содействия в вопросе развития миротворческих способностей Армении, в том числе, в организации совместных двусторонних и многосторонних учений.
- В каком формате, где и когда пройдут эти учения?
- Армянские и американские военнослужащие уже около 10 лет осуществляют совместные учения в сферах миротворчества, связи, военной медицины и реагирования на чрезвычайные ситуации. Проводились также небольшие по масштабу учебные мероприятия. Не будем забывать и о контактах и совместной работе наших военнослужащих в Ираке, Косово и Афганистане.
Однако все это было реализовано, в основном, в многосторонних форматах, посредством многонациональных действий и военных учений. Что касается возможности проведения двусторонних армяно-американских военных учений, то мы обсуждали этот вопрос, но, учитывая тот факт, что с этого года были возобновлены военно-полевые учения в рамках программы «Партнерство ради мира» НАТО, актуальность организации указанных учений с целью тренировки армянских миротворцев снижается. Данный вопрос продолжает оставаться предметом армяно-американских консультаций.
Министерство обороны Армении имеет богатый опыт в организации и осуществлении многосторонних военных учений и планирует расширять деятельность в данной сфере.
- Можно ли сказать, что армяно-американское военное сотрудничество из начальной стадии перешло в этап полноценного практического взаимодействия?
- В армяно-американском оборонном сотрудничестве в последние годы действительно зафиксирован впечатляющий рост. К числу достижений указанного сотрудничества в 2010-2011 гг. можно отнести процесс Стратегического пересмотра обороны и начало реализации плана развития, разработанного по его итогам, а также увеличение втрое численности армянского контингента, участвующего в миссии ISAF.
- 27-го июля в Брюсселе состоялoсь заседание Североатлантического Совета в формате 28+1 +(члены НАТО+Армения), в ходе которого был обсужден обновленный план IPAP. Принимая в конце июня в Ереване спецпредставителя Генсека НАТО, Президент Армении выразил надежду, что обновленный план IPAP позволит вывести взаимодействие между сторонами на качественно новый уровень. Каковы главные изменения IPAP по части Министерства обороны Армении?
- Уточню, что на заседании обсуждался не обновленный IPAP, а доклад о реализации предыдущего IPAP, что дает основание начать процесс утверждения обновленного IPAP. Думаю, он будет утвержден до конца этого года, когда все страны-члены Альянса дадут свое согласие на обновленный План IPAP, подготовленный совместными силами армянских экспертов и экспертов международного секретариата НАТО.
Что касается содержания нового IPAP, то его главное, принципиальное отличие состоит в том, что предыдущие были нацелены на осуществление Стратегического пересмотра обороны, в то время как главная цель нового Плана - реализация результатов этого Пересмотра.
Кроме того, в новый IPAP будут включены такие сферы, как изучение возможностей программ боеготовности различных видов войск армянских ВС и усовершенствования теории их применения, сотрудничество в области военной промышленности, а также исследование системы стандартизации и кодификации вооружений и военной техники стран НАТО.
- В ходе встреч в США и в Брюсселе обсуждался вопрос развития миротворческих возможностей армянских ВС. На какой стадии становления находятся сегодня наши миротворческие силы и какие задачи еще предстоит решить?
- В настоящее время 12-я миротворческая бригада ВС Армении полностью укомплектована двумя мотострелковыми батальонами и в состоянии обеспечить участие двух рот в операциях по принципу ротации. Сегодня из состава бригады в международных операциях участвует 161 военнослужащий, 126 из которых - в Афганистане, а 35 - в Косово. В процессе формирования находится третий батальон бригады.
В рамках процесса формирования бригады, который должен завершиться в 2015 году, основные усилия сконцентрированы на задачах развития системы тылового снабжения и материально-технического обеспечения бригады. Большое место в этом процессе занимают продолжительная переподготовка личного состава бригады и оценочные мероприятия.
Наши миротворческие возможности в последнее время пополнились еще и инженерным батальоном. В будущем мы планируем осуществить оценку боевых способностей и этого подразделения.
- Недавно Вы провели встречи и с российскими партнерами. В отличие от армяно-американских военных связей, армяно-российское военное сотрудничество имеет богатый опыт и, как говорится, стороны понимают друг друга с полуслова. Какие вопросы обсуждались в Москве?
- Действительно, армяно-российское военно-политическое сотрудничество имеет достаточно богатую историю, сформировавшиеся традиции и включает в себя гораздо более широкий спектр отношений в оборонной сфере, чем с другими странами.
В ходе визита в Москву я провел встречи как с руководством Секретариата ОДКБ, так и коллегами из Министерства обороны России. В Секретариате ОДКБ обсуждались вопросы, связанные с созданием Военного комитета Организации, совершенствованием деятельности Объединенного штаба, возможным участием наблюдателей из различных международных организаций и стран в военных учениях, проводимых в формате ОДКБ, в том числе с привлечением Коллективных Сил оперативного реагирования (КСОР). Реализация данных мероприятий обеспечит достаточную транспарентность и повысит уровень взаимодоверия, способствуя укреплению рейтинга ОДКБ в интересах международной и региональной безопасности.
Что касается встреч, проведенных в Минобороны России, то предметом их обсуждения были вопросы согласования позиций оборонных ведомств Армении и России относительно международных документов по контролю над вооружениями, региональной безопасности, оптимизации 102-ой российской военной базы на территории Республики Армения, передислокации некоторых ее подразделений, и вопросы, связанные с их модернизацией.
- Иногда звучат мнения, что Россия придает своей базе в Армении скорее “символическое” значение, чем военное.
- Думаю, это тот случай, когда не стоит искать какие-то подтексты. Наличие российской военной базы в Армении всегда было обусловлено военно-политическими интересами обеих стран. А согласно вступившему в силу в июле текущего года межгосударственному Протоколу о пролонгации сроков дислокации базы, российская военная база, кроме функций по защите интересов Российской Федерации, обеспечивает совместно с Вооруженными Силами Республики Армения безопасность Республики Армения. Таким образом, очевидно, что российская военная база является неотъемлемой частью системы обеспечения безопасности Армении, и это зафиксировано в ряде концептуальных документов - Стратегии национальной безопасности Армении и Военной Доктрине.
- Недавно министр обороны России посетил Азербайджан для обсуждения вопросов, связанных с будущим Габалинской РЛС. Имеет ли Армения какую-либо позицию относительно функционирования этой станции и возможного изменения ее статуса?
- Использование Габалинской радиолокационной станции имеет определенное военное значение для России. В советский период она являлась частью противоракетной системы СССР, а сегодня позволяет Вооруженным силам РФ контролировать ситуацию в широком диапазоне и предупреждать о ракетном нападении. Учитывая стратегический характер армяно-российских союзнических отношений, использование Россией Габалинской РЛС мы не только не рассматриваем в качестве действий, противоречащих интересам безопасности Армении, а скорее наоборот. Думаю, что чем больше будет расти вовлеченность нашего стратегического союзника и других стран-партнеров в сферу безопасности, и почему нет, военную сферу соседней страны, настолько это будет содействовать безопасности всего региона.