ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ ԴԱՎԻԹ ՏՈՆՈՅԱՆԻ հարցազրույցը «Մեդիամաքս» լրատվական գործակալությանը
9 Օգոստոսի, 2011 00:00- Հուլիսի 18-21-ը Ձեր գլխավորած պատվիրակությունը Վաշինգտոնում մասնակցեց հայ-ամերիկյան պաշտպանական խորհրդակցություններին, որոնց արդյունքում կողմերը պայմանավորվեցին ընդլայնել համագործակցության ոլորտները: Խնդրում եմ, ներկայացրեք այդ ոլորտները:
- Խորհրդակցությունների ընթացքում հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացրեցինք ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների եւ ՀՀ զինված ուժերի զարգացման հարցերի վրա` ձգտելով մեր ամերիկյան գործընկերների հետ հստակեցնել ԱՄՆ հնարավոր աջակցությունն այդ գործընթացներին: Մասնավորապես քննարկվել են` ՀՀ պաշտպանական քաղաքականությանը, ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների հիման վրա մշակված ՀՀ ԶՈՒ զարգացմանն ուղղված պլանների իրականացմանը, մարդկային ռեսուրսների կառավարմանը, պրոֆեսիոնալ ռազմական կրթությանը, արհեստավարժ սերժանտական համակարգի զարգացմանը եւ ռազմական նշանակության արտադրանքի վերահսկողությանը, մարդասիրական ականազերծմանը վերաբերող, ինչպես նաեւ հասարակական-մշակութային ուղղվածություն ունեցող որոշ ծրագրեր:
Բացի այդ, անդրադարձ ենք կատարել այնպիսի խնդիրներին, ինչպիսիք են` ԱՄՆ կողմից տրվող աջակցության արդյունավետ օգտագործումն ու ԱՄՆ հնարավորությունները ՀՀ խաղաղապահ կարողությունների զարգացման հարցում աջակցություն ցուցաբերելու, այդ թվում` թե երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համատեղ վարժանքներ կազմակերպելու առումով:
- Ի՞նչ ձեւաչափով, որտե՞ղ եւ ե՞րբ են կայանալու վարժանքները:
- Հայ եւ ամերիկացի զինվորականները արդեն մետ 10 տարի է, ինչ համատեղ վարժանքներ են իրականացնում խաղաղապահության, կապի, ռազմական բժշկության եւ արտակարգ իրավիճակների արձագանքման զորավարժությունների միջոցով: Իրականացվել են նաեւ մի շարք փոքրամասշտաբ վարժական միջոցառումներ. չմոռանանք նշել նաեւ հայ եւ ամերիկացի զինվորականների շփումներն ու համատեղ աշխատանքը Իրաքում, Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում իրականացված գործողությունների ընթացքում:
Սակայն այս ամենն իրականացվել է հիմնականում բազմակողմ շրջանակներում, բազմազգ գործողությունների եւ զորավարժությունների միջոցով: Ինչ վերաբերում է երկկողմ հայ-ամերիկյան զորավարժություններ անցկացնելու հնարավորությանը, ապա` այո, այս հարցը քննարկել ենք, սակայն հաշվի առնելով, որ այս տարվանից վերականգնվել են ՆԱՏՕ/ԳՀԽ դաշտային եւ հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները, հայ խաղաղապահների վարժանքի առումով երկկողմ հայ-ամերիկյան զորավարժություն կազմակերպելու հրատապությունը նվազում է, իսկ հարցը շարունակում է մնալ հայ-ամերիկյան հետագա խորհրդակցությունների առարկա:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ունի բազմակողմ զորավարժությունների կազմակերպման եւ իրականացման հարուստ փորձ եւ մտադիր է առավել ընդլայնել գործունեությունը այդ ոլորտում:
- Կարո՞ղ ենք ասել, որ հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցությունը սաղմնային փուլից տեղափոխվում է լիարժեք գործնական համագործակցության փուլ:
- Հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցությունը վերջին տարիներին իսկապես տպավորիչ աճ է արձանագրել: Որպես 2010-2011թ.թ. հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ձեռքբերումներ կարելի է նշել Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացը եւ վերանայման արդյունքում մշակված զարգացման պլանի իրականացման սկիզբը, ինչպես նաեւ ISAF-ին մասնակցող հայկական զորախմբի եռապատկումը` հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ կողմից տրամադրվող ուսումնավարժական աջակցության արդյունքում պատրաստված անձնակազմն է ընդգրկվում միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցող հայկական զորախմբերում:
- Հուլիսի 27-ին Բրյուսելում կայացավ Հյուսիսատլանտյան Խորհրդի նիստը 28+1 ձեւաչափով (դաշինքի անդամներ+Հայաստան), որի ընթացքում քննարկվեց նորացված ԱԳԳԾ-ն: Հունիսի վերջում Երեւանում ընդունելով ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչին, ՀՀ նախագահը հույս էր հայտնել, որ նորացված ԱԳԳԾ-ն թույլ կտա որակական նոր մակարդակի բարձրացնել փոխգործակցությունը: Որո՞նք են ԱԳԳԾ-ի հիմնական փոփոխությունները պաշտպանության նախարարության համար:
- ՀՀ պաշտպանության եւ արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ կայացած նիստի ընթացքում քննարկվեց ոչ թե նորացված ԱԳԳԾ-ն, այլ նախորդ ԱԳԳԾ-ի իրականացման մասին զեկույցը, ինչը հիմք է տալիս սկսել նորացված ԱԳԳԾ-ի հաստատման գործընթացը: Կարծում եմ այն կհաստատվի մինչեւ այս տարվա վերջ, երբ ՆԱՏՕ-ի անդամ բոլոր երկրներն իրենց համաձայնությունը կտան ՀՀ եւ ՆԱՏՕ-ի միջազգային քարտուղարության փորձագետների համատեղ ուժերով մշակված նորացված ԱԳԳԾ-ին:
Ինչ վերաբերում է նոր ԱԳԳԾ-ի բովանդակությանը, ապա դրա ամենամեծ, սկզբունքային տարբերությունը նրանում է, որ նախորդները հիմնականում նպատակաուղղված էին Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացի իրականացմանը, մինչդեռ նոր Ծրագրի հիմնական նպատակը, այդ Վերանայման արդյունքների իրականացումն է:
Բացի այդ, նոր ԱԳԳԾ-ում նախկին ոլորտներին զուգահեռ ընդգրկված են այնպիսի նոր ոլորտներ, ինչպիսիք են ՀՀ ԶՈՒ տարբեր զորատեսակների մարտական պատրաստության ծրագրերի եւ դրանց կիրառման տեսության կատարելագործման հնարավորությունների ուսումնասիրությունը, համագործակցությունը ռազմարդյունաբերության ոլորտում, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի երկրների սպառազինության եւ ռազմական տեխնիկայի կոդիֆիկացիայի եւ ստանդարտացման համակարգի ուսումնասիրումը:
- Թե ԱՄՆ-ում, թե Բրյուսելում կայացած հանդիպումների ժամանակ քննարկվել է ՀՀ Զինված ուժերի խաղաղապահ հնարավորությունների զարգացման հարցը: Կայացման ո՞ր փուլում են գտնվում այսօր մեր խաղաղապահ ուժերը եւ որո՞նք են այն խնդիրները, որ դեռ պետք է լուծվեն:
- Ներկայումս ՀՀ ԶՈՒ 12-րդ խաղաղապահ բրիգադն ունի ամբողջովին համալրված երկու հրաձգային գումարտակ, եւ ի վիճակի է գործողությունների համար ապահովել մոտ երկու վաշտ` ռոտացիոն սկզբունքով: Այսօր բրիգադի անձնակազմից մշտապես բազմազգ գործողությունների թատերաբեմերում տեղակայված են ընդհանուր առմամբ 161 զինծառայողներ, որոնցից 126-ը Աֆղանստանում, իսկ 35-ը` Կոսովոյում:
Ընթացքում է բրիգադի երրորդ գումարտակի համալրման գործընթացը:
Բրիգադի կազմավորման գործընթացի շրջանակներում, որը պետք է ավարտվի 2015թ.-ին, հիմնական ջանքերը կենտրոնացվում են թիկունքային ապահովման համակարգի զարգացման ու բրիգադի նյութատեխնիկական ապահովման խնդիրների վրա: Այդ գործընթացում մեծ տեղ է հատկացվում նաեւ բրիգադի անձնակազմի շարունակական պատրաստման, վերապատրաստման եւ գնահատման միջոցառումներին:
ՀՀ խաղաղապահ կարողություններին վերջերս ավելացրել ենք նաեւ մեկ ինժեներական գումարտակ, որը հայտարարվել է նաեւ ԳՀԽ օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի ուժերի պահեստում եւ ապագայում նախատեսում ենք իրականացնել նաեւ այս ստորաբաժանման մարտական կարողությունների գնահատում:
- Վերջերս Դուք հանդիպումներ անցկացրեցիք նաեւ ռուսաստանցի գործընկերների հետ: Ի տարբերություն հայ-ամերիկյան ռազմական կապերի, հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությունը հարուստ պատմություն ունի եւ, կարծես, կողմերը միմյանց հասկանում են կեսբառից: Ի՞նչ հարցեր են քննարկվել Մոսկվայում:
- Իսկապես, հայ-ռուսական ռազմա-քաղաքական համագործակցությունը բավականին հարուստ պատմություն ու ձեւավորված ավանդույթներ ունի եւ ընդգրկում է պաշտպանական ոլորտի հարաբերությունների շատ ավելի լայն սպեկտր, քան` այլ երկրների հետ:
Մոսկվայում գտնվելու ժամանակ հանդիպումներ եմ ունեցել ինչպես ՀԱՊԿ-ի քարտուղարության ղեկավարության, այնպես էլ ՌԴ ՊՆ գործընկերների հետ: ՀԱՊԿ-ում հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են համագործակցության մի շարք խնդիրներ, որոնցից են. Կազմակերպության ռազմական կոմիտեի ստեղծումը, միջազգային ռազմական շտաբի գործառույթների կատարելագործումը, ինչպես նաեւ տարբեր միջազգային կազմակերպությունների եւ պետությունների դիտորդների ներգրավումը ՀԱՊԿ-ի եւ Օպերատիվ Արձագանքման Հավաքական Ուժերի ներգրավմամբ իրականացվող եւ այլ զորավարժություններին, որը կապահովի բավարար թափանցիկություն եւ կդիտարկվի տարածաշրջանում փոխվստահության բարձրացմանն ուղղված միջոցառում` ամրապնդելով նաեւ ՀԱՊԿ-ի, որպես տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման կազմակերպության վարկանիշը:
Ինչ վերաբերում է ՌԴ ՊՆ գործընկերների հետ ունեցած հանդիպումներին, ապա դրանք նպատակաուղղված էին այնպիսի հարցերի քննարկմանը, ինչպիսիք են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների դիրքորոշման համաձայնեցումը` սպառազինությունների վերահսկման միջազգային փաստաթղթերի վերաբերյալ, տարածաշրջանային անվտանգությանը, ՀՀ-ում ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի օպտիմալացմանը, վերջինիս որոշ ստորաբաժանումների վերատեղաբաշխմանը, ինչպես նաեւ արդիականացմանը վերաբերող հարցեր:
- Երբեմն կարծիքներ են հնչում այն մասին, որ Ռուսաստանը ավելի շատ «խորհրդանշական», քան մարտական կարեւորություն է տալիս Հայաստանում իր ռազմակայանին: Ինչ կասեք այս կապակցությամբ, ենթադրում եմ, որ ռազմակայանի հարցերը եւս քննարկման առարկա են եղել:
- Կարծում եմ սա այն դեպքն է, երբ պետք չէ ինչ-որ թաքնված կամ այլ իմաստներ փնտրել: ՌԴ ռազմակայանի առկայությունը Հայաստանում մշտապես պայմանավորված է եղել երկու երկրների ռազմաքաղաքական շահերով: Իսկ 2010թ. ամռանը ստորագրված ՌԴ ռազմակայանի ՀՀ տարածքում կայանման ժամկետի երկարաձգման պայմանագրի համաձայն, 102-րդ բազան ստանձնեց նաեւ ՀՀ անվտանգության ապահովման գործում աջակցություն ցուցաբերելու խնդիրը: Այսպիսով, ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստանյան ռազմակայանը ՀՀ անվտանգության ապահովման համակարգի անբաժանելի տարրերից է, ինչն արծարծված է ՀՀ մի շարք հայեցակարգային փաստաթղթերում /ՀՀ Ազգային անվտանգության ռազմավարություն, Ռազմական Դոկտրին/:
- Վերջերս Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարը այցելեց Ադրբեջան` քննարկելու Գաբալայի կայանի ապագայի հետ կապված հարցերը: Հայաստանը որեւէ դիրքորոշում ունի՞ այս կայանի գործունեության եւ նրա կարգավիճակի հնարավոր փոփոխության վերաբերյալ:
- Գաբալայի ռադիոլոկացիոն կայանի շահագործումը որոշակի ռազմակավարական նշանակություն ունի ՌԴ համար: Խորհրդային ժամանակաշրջանում այն հանդիսանում էր ԽՍՀՄ-ի հակահրթիռային ազդանշման համակարգի մի մասը, իսկ այժմ թույլ է տալիս ՌԴ զինված ուժերին լայն շառավղով տարածքի վրա հսկել իրավիճակը եւ նախազգուշացնել հրթիռային հարձակման մասին: Հաշվի առնելով հայ-ռուսական դաշնակցային կապերը, Գաբալայի կայանի շահագործումը ՌԴ կողմից մենք ոչ միայն չենք դիտարկում որպես ՀՀ անվտանգային շահերին հակասող գործողություն, այլ ընդհակառակը` կարծում եմ, որ որքան ընդլայնվի մեր ռազմավարական դաշնակցի եւ այլ գործընկեր երկրների ներգրավվածությունը հարեւան երկրի անվտանգային եւ, ինչու ոչ, նաեւ ռազմական ոլորտներում, այնքան դա կնպաստի ողջ տարածաշրջանի անվտանգությանը:

The Interview of the First Deputy Defense Minister Davit Tonoyan to Mediamax News Agency
9 August, 2011 00:00- On July 18-21, the delegation headed by you took part in Armenian-U.S. defense consultations in Washington D.C., during which the sides agreed to expand the spheres of cooperation. Tell us about these spheres, please.
- During the recent consultations we mainly focused on Armenian defense reforms and development of Armenian Armed Forces, aiming to clarify with our American colleagues the USA’s possible assistance to these processes. We particularly discussed defense policy of the Republic of Armenia, the implementation of plans aimed at the development of Armenian Armed Forces based on the results of Armenia’s Strategic Defense Review (SDR), human resource management, professional military education, development of professional NCO corps, export control of military goods, issues related to humanitarian demining, as well as some programs of public and cultural interest.
Besides, we also touched upon such issues as the effective use of the assistance rendered by the United States and US capabilities in the development of Armenian peacekeeping capabilities, including the organization of both bilateral and multilateral combined exercises.
- Where, when and in what framework will the exercises be held?
- It has been already 10 years that the Armenian and the U.S. military have been conducting combined military exercises in the spheres of peacekeeping, communications, military medicine and emergency response. Small-scale training activities have been also held. We should also keep in mind the combined activities and liaison of Armenian and U.S. military during the operations in Iraq, Kosovo and Afghanistan.
However, all this was done mainly on multilateral basis, through multinational operations and exercises. As for the possibility of holding bilateral Armenian-U.S. exercise, yes, this issue has been discussed. However, taking into consideration the fact that NATO/PfP Live and Command Post Exercises have been restored since this year, the urgency of holding bilateral Armenian-U.S. exercise for training purposes of our peacekeepers decreases, but the issue remains on the agenda of further Armenian-U.S. consultations.
The Armenian Ministry of Defense has big experience in organizing and holding multilateral exercises.
- Can we say that the Armenian-U.S. defense cooperation is moving from the incipient stage to comprehensive cooperation?
- The Armenian-U.S. defense cooperation has indeed grown impressively over last years. Among the achievements of Armenian-U.S. defense cooperation in 2010-2011 we can mention the process of SDR and the beginning of implementation of the development plan worked out as a result of the SDR as well as the three-fold expansion of the Armenian contingent participating in ISAF mission, taking into account the fact that the Armenian military who have been trained with the U.S. assistance forms the contingents participating in international peacekeeping operations.
- The session of the North Atlantic Council in 28+1 format (NATO members +Armenia) was held in Brussels on July 27, as a result of which the renewed Individual Partnership Action Plan was discussed. Receiving the Special Representative of NATO Secretary General in Yerevan in late June, Armenian President expressed the hope that the renewed IPAP will allow bringing the cooperation to a new quality level. Which are the main changes of IPAP for the Armenian Defense Ministry?
- Let me clarify that the session attended by the Armenian Ministers of Defense and Foreign Affairs, focused not on the renewed IPAP but on the Assessment Report of the previous IPAP, which gives grounds to launch the process of approval of the renewed IPAP. I think it will be approved by the end of this year when all NATO allies approve the renewed IPAP worked out by joint efforts of experts from Armenia and NATO International Staff.
As for the content of the new IPAP, its biggest and principal difference is that the previous ones were mainly directed to the conduct of the SDR process, whereas the new program mainly aims at the realization of results of the Review.
Besides, together with previous spheres the new IPAP includes such areas as the study of capabilities for improving battle training programs for various types of Armenian Armed Forces, cooperation in military-industrial sphere, as well as the study of NATO member states’ armament and military equipment the codification and standardization system aimed at the development of future defense industrial cooperation with them.
- During meetings in USA and Brussels you have discussed the issue of improving the peacekeeping capabilities of the Armenian Peacekeeping Forces. At what stage of readiness are our peacekeepers today and what are the problems that still need to be solved?
- Today, the 12th peacekeeping brigade of the Armenian Armed Forces has two fully equipped infantry battalions and can provide about two companies for operations by rotation principle. Today, on the whole 161 servicemen of the brigade are permanently deployed in the theatres of multinational operations: 126 in Afghanistan, and 35 - in Kosovo. The third battalion of the brigade is being formed now.
Within the framework of developing the brigade (the process will be completed in 2015), we focus our efforts on the development of its logistics capabilities and equipment. In this process not secondary attention is paid also to the constant training, re-training and eventual assessment of the brigade’s manpower.
An engineer battalion has recently joined Armenian peacekeeping forces, which was also declared in the PfP pool of forces in the framework of Operational Capabilities Concept, so we are planning to carry out combat readiness evaluations for this unit as well.
- You have recently met with your Russian colleagues. Unlike the Armenian-U.S. military ties, the Armenian-Russian defense cooperation has a rich history and the sides seem to understand each other better. What issues have been discussed in Moscow?
- The Armenian-Russian defense cooperation has indeed a rich history and traditions and involves wider spectrum of defense cooperation than with other countries.
While in Moscow I have hold meetings with CSTO Secretariat’s leadership and my colleagues from the Russian Defense Ministry. During my meetings in CSTO we discussed a number of issues such as: the establishment of organization’s Military Committee, improvement of Combined Joint Staff activities, as well as the involvement of observers from various international organizations and countries in future military exercises to be carried out with the framework CSTO Rapid Reaction Collective Forces and Armenian-Russian Combined Task Force, which will ensure necessary transparency and will be considered as a confidence building measure in the region thus reinforcing the image of the CSTO as an organization ensuring the regional security.
As for the meetings with our colleagues from the Russian Defense Ministry, they were devoted to the discussion of such issues as the coordination of Armenian and Russian defense ministries’ positions on the future of international arms control arrangements, regional security, optimization of the Russian 102nd military base in Armenia and re-deployment and modernization of its units.
- There is an opinion that Russia attaches rather “symbolic” than combative importance to its military base in Armenia. What can you say in this regard? I suppose the issue of the base has also been discussed.
- I think this is the case when we shouldn’t seek for some hidden or other meanings. The presence of the Russian military base in Armenia has always been conditioned by the political-military interests of the two countries. According to the agreement on the extension of terms of deployment of the Russian military base in Armenia signed last year, the 102nd base also undertook the commitment to support Armenia’s security. Thus, it’s not a secret that the Russian military base is the indivisible part of Armenia’s security system, which is set in a number of conceptual documents of the Republic of Armenia such as the National Security Strategy, Military Doctrine.
- The Russian Defense Minister has recently visited Azerbaijan to discuss the future of Gabala Station. Does Armenia have a position about the operation of the station and possible change of its status?
- The exploitation of Gabala radiolocation station has a definite importance for the Russian Federation. During the Soviet times it was part of the missile defense system and now it allows Russian Armed Forces to control the air picture in the region and prevent missile attacks. Taking into account the Armenian-Russian allied ties, we don’t consider the exploitation of Gabala base by Russia as running counter to Armenia’s security interests. On the contrary, I believe the more our strategic ally and other partner states get involved in the security and, why not, in the military spheres of our neighboring country, the more it will facilitate the security of the entire region.