Սյունիքի մարզում տեղի է ունեցել ականազերծված տարածքների հանձնման արարողություն
12 Նոյեմբերի, 2011 00:00Նոյեմբերի 11-ին Սյունիքի մարզի Դավիթ-Բեկ բնակավայրի մոտ տեղի ունեցավ հայ սակրավորների կողմից ականազերծված տարածքների հանձնումը մարզային իշխանություններին, որն իրականացվեց «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից:
Արարողությանը մասնակցում էին Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հանս Յոխեն Շմիթը, ԱՄՆ-ի ռազմական կցորդի տեղակալ Ջասթին Բադդը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Ողջունելով հյուրերին` ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ռուբեն Առաքելյանը համառոտ ներկայացրեց ականազերծման կենտրոնի նպատակները, գործառույթներն ու ընթացիկ տարվա կատարված աշխատանքը:
Ռ. Առաքելյանը նշեց, որ գարնանը մեկնարկած աշխատանքների արդյունքում միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան ականազերծվել է շուրջ 21 հեկտար հողատարածք. հայտնաբերվել և վնասազերծվել են բազմաթիվ նռնակներ, տարբեր տրամաչափի փամփուշտներ, հակատանկային և հակահետևակային ականներ:
Համապատասխան համակարգերի միջոցով մեկ անգամ ևս ճշգրտվեց և ստուգազննվեց ականազերծված տարածքը, որից հետո ականազերծումը փաստող և տարածքի սահմանագոտին ճշգրտող հավաստագիրը հանձնվեց Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանին: Ողջունելով հյուրերին` Ս. Խաչատրյանը կարևորեց կենտրոնի կողմից տարվող աշխատանքը և հույս հայտնեց, որ միջազգային դոնոր կազմակերպությունների լրացուցիչ ներդրումները կխթանեն ականազերծման գործընթացի ակտիվացումը:
Հրադադարի հաստատումից հետո դեռևս ականապատված են մնում ՀՀ շուրջ վաթսուն բնակավայրերի հարակից տարածքներ: Կասկածելի տարածքներն էլ 102-ն են, գրեթե 322 կիլոմետր քառակուսի մակերեսով: Այդ նույն տվյալների համաձայն` հրադադարի հաստատումից մինչ օրս ականներից և չվնասազերծված զինամթերքից Հայաստանում տուժել է ավելի քան 400 մարդ` 112-ը մահացու ելքով: Ամենամյա ականազերծման նմանօրինակ աշխատանքների արդյունքում գյուղատնտեսական կիրառման համար պիտանելի են դառնում նորանոր հողատարածքներ, իսկ ամենագլխավորը` նվազում է չվնասազերծված զինամթերքի պայթյունի հետևանքով հնարավոր դժբախտ պատահարների հավանականությունը:

Handover Ceremony of Mine Cleared Areas in Syunik Region
12 November, 2011 00:00On November 11, near the community of Davit Bek, representatives of the “Humanitarian Demining and Expertise Center” SNCO released lands to the regional authorities of Syunik Region.
Among the participants of the ceremony were the German Ambassador to Armenia Hans-Jochen Schmidt and the Deputy of the US Military Attaché to Armenia Justin Budd.
The Head of the “HDEC” Ruben Arakelyan welcomed the guests and made a brief presentation of the objectives, functions and the actual work conducted by the Center throughout the current year.
Ruben Arakelyan noted that during demining operations launched this spring 21 hectares of mine -contaminated area have been cleared in concordance with international mine action standards and different types of unexploded ordnance (UXO) and sub-munitions were detected and destroyed as a result of these field operations.
The cleared area was once more selectively inspected with special devices and verified as mine-free and after that a proper certificate was handed over to the governor of Syunik providing official evidence that the area is cleared. Governor S. Khachatryan highly evaluated the work accomplished by the Center and expressed hope that additional contributions and engagement of international donors will enhance the activation of the demining process.
Since the establishment of the ceasefire, adjacent areas of about sixty mine-impacted Armenian communities remain contaminated. There are approximately 102 suspicious hazardous areas which in total cover land surface of about 322 s q.km. According to the same data, since the ceasefire, more than 400 people suffered from mines and unexploded ordnance, out of them 112 got killed. As a result of the daily demining process many areas were mine cleared becoming available for agricultural use and most importantly the probability of tragic incidents caused by explosions of non-defused ammunition has substantially reduced.