Սյունիքի մարզում տեղի է ունեցել ականազերծված տարածքների հանձնման արարողություն
12 Նոյեմբերի, 2011 00:00Նոյեմբերի 11-ին Սյունիքի մարզի Դավիթ-Բեկ բնակավայրի մոտ տեղի ունեցավ հայ սակրավորների կողմից ականազերծված տարածքների հանձնումը մարզային իշխանություններին, որն իրականացվեց «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից:
Արարողությանը մասնակցում էին Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հանս Յոխեն Շմիթը, ԱՄՆ-ի ռազմական կցորդի տեղակալ Ջասթին Բադդը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Ողջունելով հյուրերին` ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ռուբեն Առաքելյանը համառոտ ներկայացրեց ականազերծման կենտրոնի նպատակները, գործառույթներն ու ընթացիկ տարվա կատարված աշխատանքը:
Ռ. Առաքելյանը նշեց, որ գարնանը մեկնարկած աշխատանքների արդյունքում միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան ականազերծվել է շուրջ 21 հեկտար հողատարածք. հայտնաբերվել և վնասազերծվել են բազմաթիվ նռնակներ, տարբեր տրամաչափի փամփուշտներ, հակատանկային և հակահետևակային ականներ:
Համապատասխան համակարգերի միջոցով մեկ անգամ ևս ճշգրտվեց և ստուգազննվեց ականազերծված տարածքը, որից հետո ականազերծումը փաստող և տարածքի սահմանագոտին ճշգրտող հավաստագիրը հանձնվեց Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանին: Ողջունելով հյուրերին` Ս. Խաչատրյանը կարևորեց կենտրոնի կողմից տարվող աշխատանքը և հույս հայտնեց, որ միջազգային դոնոր կազմակերպությունների լրացուցիչ ներդրումները կխթանեն ականազերծման գործընթացի ակտիվացումը:
Հրադադարի հաստատումից հետո դեռևս ականապատված են մնում ՀՀ շուրջ վաթսուն բնակավայրերի հարակից տարածքներ: Կասկածելի տարածքներն էլ 102-ն են, գրեթե 322 կիլոմետր քառակուսի մակերեսով: Այդ նույն տվյալների համաձայն` հրադադարի հաստատումից մինչ օրս ականներից և չվնասազերծված զինամթերքից Հայաստանում տուժել է ավելի քան 400 մարդ` 112-ը մահացու ելքով: Ամենամյա ականազերծման նմանօրինակ աշխատանքների արդյունքում գյուղատնտեսական կիրառման համար պիտանելի են դառնում նորանոր հողատարածքներ, իսկ ամենագլխավորը` նվազում է չվնասազերծված զինամթերքի պայթյունի հետևանքով հնարավոր դժբախտ պատահարների հավանականությունը:

В Сюникской области состоялась церемония сдачи разминированных территорий
12 Ноября, 2011 00:0011-го ноября около района Давид Бек Сюникской области состоялась сдача армянскими саперами областным властям разминированных территорий. Разминирование было осуществлено ГНКО «Экспертный центр гуманитарного разминирования».
На церемонии присутствовали Чрезвычайный и полномочный посол Федеративной Республики Германия Йохен Шмидт, заместитель военного атташе США Джастин Бадд и другие должностные лица.
Приветствуя гостей, директор ГНКО Рубен Аракелян кратко представил цели и функции центра разминирования, а также проведенные в текущем году работы.
Р.Аракелян отметил, что в результате стартовавших весной работ в соответствии с международными стандартами было разминировано около 21 гектара территории: в результате обнаружены и обезврежены многочисленные гранаты, патроны разного калибра, противотанковые и противопехотные мины.
Посредством соответствующих систем разминированная территория была еще раз определена и контрольно проверена, после чего губернатору Сюникской области Сурену Хачатряну был вручен сертификат, констатирующий факт разминирования и определяющий границы разминированных территорий. Приветствуя гостей, С.Хачатрян отметил важность работ, проводимых центром и выразил надежду, что дополнительные инвестиции международных донорских организаций будут стимулировать активизацию процесса разминирования.
После установления режима прекращения огня все еще остаются заминированными прилегающие территории около 60 населенных пунктов РА. Количество подозрительных территорий - 102, площадью почти 320 квадратных километров. Согласно тем же данным, с установления режима прекращения огня по сей день от мин и необезвреженных боеприпасов пострадало около 400 человек, 112 из которых - со смертельным исходом. В результате подобных работ по разминированию ежегодно новые земельные участки становятся пригодными для сельского хозяйства, а самое главное – уменьшается вероятность возможных несчастных случаев из-за взрывов необезвреженных боеприпасов.