Սեյրան Օհանյան. «Սպա լինելը աշխարհայացք է, իսկ զիվորական լինելը՝ ապրելակերպ»
30 Հուլիսի, 2011 00:00ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում հուլիսի 30-ին տեղի է ունեցել 308 շրջանավարտների լեյտենանտի կոչման հանձնման հանդիսավոր արարողություն, որին ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, բարձրաստիճան զինվորականներ, շրջանավարտների հարազատներ:
Միջոցառման սկզբում ելույթ ունեցավ ՀՀ զինված ուժերի Հոգևոր առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, շնորհավորելով շրջանավարտներին, նշել է, որ ռազմական ինստիտուտի սպաները բազմիցս ապացուցել են իրենց նվիրվածությունը հայրենիքին. «Դուք, համալրելով Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, նոր ու հաստատուն քայլերով զարկ եք տալիս մեր բանակի հզորացմանը»,-ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ ազգային բանակի ռազմաուսումնական կառույցները կայացել են ու լիարժեքորեն ծառայում են իրենց նպատակին:
Խոսելով հասարակության մեջ սպայի դերի ու նշանակության մասին` Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. «Սպա լինելը աշխարհայացք է, իսկ զիվորական լինելը՝ ապրելակերպ: Գիտակցեք, որ սպայի մասնագիտությունը հերոսական է, պատասխանատու: Հավատացած եղեք, որ անբասիր ծառայությամբ աչքի ընկած հայրենիքի նվիրյալները հաստատուն քայլերով կբարձրանան վեր՝ լրացնելով հայ զորավարների փայլուն համաստեղությունը»:
Անդրադառնալով սպաների սոցիալական ապահովության հարցերին` պաշտպանության նախարարը հավաստիացրել է, որ ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ հետայսու սպաների և նրանց ընտանիքների խնդիրները լինելու են պաշտպանության նախարարության ուշադրության կենտրոնում:
ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի պետ, գեներալ-մայոր Մարտին Կարապետյանն իր ելույթում նշել է. «Ռազմական ինստիտուտն արդեն 17 տարվա պատմություն ունի, այն զգալի ներդրում է ունեցել ՀՀ զինված ուժերում: Այս ընթացքում 3500 սպաներ համալրել են ազգային բանակը՝ շարունակելով Հայաստանի զինված ուժերի հավիտենական երթը»:

Сейран Оганян: «Быть офицером – это мировоззрение, быть военным – это образ жизни»
30 Июля, 2011 00:0030-го июля с.г. в Военном институте имени В.Саркисяна МО РА состоялась торжественная церемония присвоения звания лейтенанта 308-и выпускникам, на которой присутствовали Министр обороны РА Сейран Оганян, начальник ГШ ВС РА, генерал-полковник Юрий Хачатуров, высокопоставленные военные, родственники выпускников.
В начале мероприятия выступил Главный капеллан Вооруженных Сил РА, епископ Вртанес Абрамян.
Министр обороны Сейран Оганян, поздравляя выпускников, отметил, что офицеры Военного института неоднократно доказывали свою преданность Родине: «Пополняя Вооруженные Силы Республики Армения, вы новыми и уверенными шагами способствуете усилению нашей армии», - сказал Министр обороны, добавив, что военно-учебные структуры Национальной армии состоялись и полноценно служат своей цели.
Говоря о роли и значении офицера в обществе, Сейран Оганян, в частности, сказал: «Быть офицером – это мировоззрение, быть военным – это образ жизни. Помните, что профессия офицера – героическая и ответственная. Будьте уверены, что преданные Родине офицеры, отличившиеся безупречной службой, уверенными шагами будут продвигаться вверх по служебной лестнице, пополняя блестящее созвездие армянских военных.
Касаясь вопросов социального обеспечения, Министр обороны подчеркнул, что как и в прошлые годы, проблемы офицеров и их семей и в дальнейшем будут в центре внимания Министерства обороны.
Начальник Военного института МО РА имени Вазгена Саркисяна, генерал-майор Мартин Карапетян в своей речи отметил: «Военный институт уже имеет 17-летнюю историю и внес большой вклад в развитие Вооруженных Сил РА. За этот период 3500 офицеров пополнили ряды Национальной армии, продолжая непрерывное движение Вооруженных Сил Армении вперед».