Անհայտ կորած ազատամարտիկներին նվիրված միջոցառումներ
29 Հունիսի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարության և զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ղեկավար կազմը` պաշտպանության նախարար, ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Օհանյանի գլխավորությամբ Անհայտ կորած ազատամարտիկի հիշատակի օրվա կապակցությամբ հունիսի 29-ին այցելել է Եռաբլուր պանթեոն և հարգանքի տուրք մատուցել Անհայտ կորած ազատամարտիկների հուշակոթողի առաջ:
Պաշտպանության նախարարը, անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատները, մարտական ընկերները այնուհետև մասնակցել են Երևանի Կամերային երաժշտության տանը կազմակերպված հուշ-ցերեկույթին: Դիմելով դահլիճում ներկա` անհայտ կորածների հարազատներին` Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. «Չկա որևէ ողջամիտ մարդ, ով պատերազմը կնախընտրի խաղաղությունից: Սակայն յուրաքարչյուր ժողովրդի համար լինում են պահեր, երբ պատերազմը պարտադրված և վճռական է դառնում, երբ պատերազմի միջոցով հնարավոր է լինում ապահովել ժողովրդի ազատությունը և հետագա զարգացումը: Այս առումով արցախյան գոյապայքարը մեզ համար այն սրբագույն պայքարն է, որով մենք կարողացանք պահպանել մեր ժողովրդի արժանապատվությունը: Ցավոք, պատերազմում ունեցել ենք նաև անդառնալի կորուստներ: Փառք ու պատիվ բոլոր ազատամարտիկներին, ովքեր իրենց կյանքը զոհել են մեր այսօրվա խաղաղ արարման համար: Մարտական գործողությունների ժամանակ, ցավոք, եղել են նաև անհայտ կորածներ, որոնց ճակատագրերը մինչ այսօր մնում են անհայտության մեջ: Քաջ գիտակցում եմ այն ծանր դրությունը, որում դուք այսօր ապրում եք. ամեն հեռախոսազանգ կամ դռան զանգ ձեր մեջ արթնացնում է ձեր հարազատի սպասումը: Վստահեցնում եմ, որ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովը միջազգային կազմակերպությունների միջոցով հետևողական աշխատանք է տանում, որպեսզի անհայտ կորածների ճակատագրերը պարզորոշ դառնան և հնարավոր լինի ապահովել նրանց վերադարձը հայրենիք»:
Անհայտ կորած ազատամարտիկի հիշատակի օրվա կապակցությամբ միջոցառումներ են կազմակերպվել նաև ՀՀ մարզերում:

An Event Dedicated to the Missing Freedom Fighters
29 June, 2011 00:00 On June 29, on the Remembrance Day of the missing freedom fighters, The senior staff of the Defense Ministry and the General Staff headed by the head of the Committee on POWs Hostages and the Missing People, Defense Minister Seyran Ohanyan visited Yerablur Pantheon to pay tribute to the monument of the Missing Freedom Fighters.
ARM Defesne Minister Seyran Ohanyan, relatives of the missing freedom fighters, combat friends, participated in the commemorative event held in the Yerevan Chamber Music Hall. While addressing the relatives, Seyran Ohanyan particularly said, ”There isn’t a single reasonable man who would prefer war rather than peace. Though for every nation there happen to be moments when the war turns out to be enforced and decisive for the security and further development of that nation. In this sense the Artsakh War was the sacred struggle through which we were able to preserve our national dignity. Unfortunately we had irreversible losses during the war. Glory and honor to all freedom fighters who sacrificed their lives for our current peaceful reality. Unfortunately we have had missing people too during military operations whose faiths our still unknown. I realize the difficult situation by which you live today. Every phone call or doorbell evokes the expectation of your relatives. I assure you that the Committee on POWs Hostages and the Missing People steadily carries out work with the international organizations to find out information on the missing people and organize their return home”.