ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի ամփոփիչ նիստ
30 Հունիսի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում հունիսի 30-ին տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի ամփոփիչ նիստը: Նիստին մասնակցել են ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամներ, միջազգային փորձագետներ:
Շուրջ երկու և կես տարի տևած աշխատանքի արդյունքում հանձնաժողովը ավարտել է ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման աշխատանքները: Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման աշխատանքներն ավարտվել են` դրանց ոչ գաղտնի արդյունքների հրապարակմամբ: Վերանայման արդյունքների վերաբերյալ հանրային իրազեկման փաստաթղթում անդրադարձ կա ՀՀ ռազմավարական անվտանգության միջավայրին, ազգային անվտանգության սպառնալիքների և ռիսկերի գնահատմանը, պաշտպանական առաջնահերթություններին, կադրային խնդիրներին, զինված ուժերի կարողությունների պլանավորման տարբեր սցենարներին, ինչպես նաև զինված ուժերի կառուցվածքի ապագա տեսլականին:
Ներկայացնելով պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նպատակը` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. «Ռազմավարական վերանայման նպատակն էր ապահովել առկա սպառնալիքների բացահայտման, դրանց դիմագրավման համար անհրաժեշտ ռազմավարության մշակման, պահանջվող կարողությունների պլանավորման, ծրագրման և բյուջետավորման աշխատանքների տրամաբանական կապը»:
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը իր ելույթում կարևորեց պաշտպանության ռազմավարական վերանայումը զինված ուժերի կարողությունների ընդլայնման ու կատարելագործման տեսանկյունից:
ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների վերաբերյալ իրենց տեսակետները արտահայտեցին նաև Միացյալ Թագավորության և ԱՄՆ-ի խորհրդատու-փորձագետներ Ջոն Դրևինկևիչը և Անտոնիուս Բերնարդսը:
Միջգերատեսչական հանձնաժողովի ամփոփիչ նիստի ժամանակ տարբեր գերատեսչություններ ներկայացնող հանձնաժողովի անդամները և հայաստանյան ու միջազգային փորձագետները Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի և պաշտպանության նախարարի համատեղ հրամանով պարգևատրվեցին շնորհակալագրերով, գերատեսչական մեդալներով և արժեքավոր նվերներով:

Заключительное заседание межведомственной комиссии, координирующей работы стратегического пересмотра обороны РА
30 Июня, 2011 00:0030-го июня в Министерстве обороны РА состоялось заключительное заседание межведомственной комиссии, координирующей работы стратегического пересмотра обороны РА.
На заседании участвовали секретарь Национального совета безопасности Артур Багдасарян, министр обороны Сейран Оганян, члены межведомственной комиссии, международные эксперты.
В результате работы, которая длилась около двух с половиной лет, комиссия закончила работы стратегического пересмотра обороны РА. Работы стратегического пересмотра обороны РА завершились опубликованием их не секретных результатов. В документе общественного информирования о результатах пересмотра представлены среда стратегической безопасности РА, оценка угроз и рисков национальной безопасности, оборонные приоритеты, кадровые вопросы, разные сценарии планирования умений вооруженных сил, а также будущее видение структуры вооруженных сил.
Представив цель стратегического пересмотра обороны, министр обороны Сейран Оганян в частности сказал: “Целью стратегического пересмотра было обеспечение логической связи с выявлением нынешних угроз, разработкой необходимой стратегии для противостояния им, планированием требуемых умений, работами планирования финансирования”.
Секретарь Национального совета безопасности Артур Багдасарян в своем выступлении отметил важность стратегического пересмотра обороны с точки зрения расширения и совершенствования умений вооруженных сил.
О результатах стратегического пересмотра обороны РА свои точки зрения выразили также консультанты-эксперты Соединенного Королевства и США Джон Древинкевич и Антониус Бернардс.
Во время заключительного заседания межведомственной комиссии члены комиссии, представляющие разные ведомства, а также армянские и международные эксперты совместным приказом секретаря Национального совета безопасности и министра обороны были награждены благодарственными грамотами, ведомственными медалями и ценными подарками.