«Հայրենիքիս զինվորն եմ» խորագրով երիտասարդական ճամբարներ
11 Հունիսի, 2013 00:00Դիլիջանում մեկնարկել են «Հայրենիքիս զինվորն եմ» խորագրով երիտասարդական ճամբարներ, որոնց մասնակցում են 16-ից 22 տարեկան երիտասարդներ Հայաստանից ու Արցախից, Հայաստանում սովորող սփյուռքահայ ուսանողներ:
Ճամբարները, որոնց ընթացքում դասախոսություններով հանդես են գալիս պատմաբաններ, զինվորականներ, իրավաբաններ, պետական գործիչներ, նպատակ ունեն բարձրացնել նախազորակոչային տարիքի երիտասարդների հայրենաճանաչողության և իրավագիտակցության մակարդակը, նրանց դաստիարակել հայրենասիրական ոգով՝ ներկայացնելով հայոց պատմության հերոսական դրվագները, արցախյան պատերազմը, հայոց բանակի արդի կարողությունները, զինվորի իրավունքներն ու պարտականությունները: Դասախոսություններից բացի կազմակերպվում են նաև մշակութային միջոցառումներ, ինտելեկտուալ և սպորտային խաղ-մրցույթներ:
«Հայրենիքիս զինվորն եմ» երիտասարդական ճամբարները կազմակերպում է «Զարգացման ծրագրերի հայկական կենտրոն» կազմակերպությունը ՀՀ պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ:

Молодежные лагеря под названием «Я – солдат своего Отечества»
В Дилижане открылись молодежные лагеря под названием «Я – солдат своего Отечества», участвует молодежь от 16 до 22 лет из Армении и Арцаха, а также армяне из диаспоры, которые учатся в Армении.
В лагерях с лекциями выступят историки, военные, юристы, государственные деятели. Цель лагерей – повысить уровень познания Родины и правосознания молодежи подпризывного возраста, воспитать их патриотическим духом, представив героические эпизоды армянской истории, Арцахскую войну, настоящие возможности армянской армии, права и обязанности солдата. Кроме лекций организуются также культурные мероприятия, интеллектуальные и спортивные игры-соревнования. Молодежные лагеря «Я – солдат своего Отечества» организует организация «Армянский центр программ развития» при содействии Министерства обороны РА.