ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Եվրամիության պատվիրակությանը
10 Հունիսի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հունիսի 10-ին ընդունել է ԵՄ արտաքին գործերի եվրոպական ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան Հարևանության և Արևմտյան Բալկանների հարցերով կառավարիչ տնօրեն Միրոսլավ Լայչեկին:
Քննարկվել են Եվրամիության հետ պաշտպանության ոլորտում համագործակցության հարցեր:
Կարևորելով Եվրամիության հետ համագործակցության զարգացումը` Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Հայաստանի կողմից վարվող պաշտպանական քաղաքականությունը համահունչ է ԵՄ Եվրոպական հարևանության նոր և հավակնոտ քաղաքականության հռչակած արժեքներին և ավելացրել, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակը նույնպես ընթանում է բարեփոխումների ճանապարհով, որի արդյունքում ԼՂՀ-ում անխակացումից ի վեր ստեղծված են զինված ուժերի նկատմամբ ժողովրդավարական և քաղաքացիական վերահսկողության գործուն մեխանիզմներ:
Հյուրի խնդրանքով պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է իրադրությունը հայկական և ադրբեջանական զորքերի շփման գծում:

10 June, 2011 00:00On June 10, ARM Defense Minister received the head of the EU European External Action Service (EEAS) department for relations with the western Balkans, Eastern Partnership and Russia Miroslav Lajcak.
They discussed issues concerning Armenia-EU cooperation in the defense field.
Emphasizing the development of the cooperation with EU Seyran Ohanyan stated that ARM Defense Policy corresponds to the values of the newly established ambitious policy of the European Neighborhood. He also said that NKR Defense Army has also chosen the path of reforms and the best paradigms of it have been the practical mechanisms of the democratic and civilian control of the armed forces since the independence.
Upon the request of the guest the minister presented the situation at the contact line of Armenian and Azerbaijani armed forces.