ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Եվրամիության պատվիրակությանը
10 Հունիսի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հունիսի 10-ին ընդունել է ԵՄ արտաքին գործերի եվրոպական ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան Հարևանության և Արևմտյան Բալկանների հարցերով կառավարիչ տնօրեն Միրոսլավ Լայչեկին:
Քննարկվել են Եվրամիության հետ պաշտպանության ոլորտում համագործակցության հարցեր:
Կարևորելով Եվրամիության հետ համագործակցության զարգացումը` Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Հայաստանի կողմից վարվող պաշտպանական քաղաքականությունը համահունչ է ԵՄ Եվրոպական հարևանության նոր և հավակնոտ քաղաքականության հռչակած արժեքներին և ավելացրել, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակը նույնպես ընթանում է բարեփոխումների ճանապարհով, որի արդյունքում ԼՂՀ-ում անխակացումից ի վեր ստեղծված են զինված ուժերի նկատմամբ ժողովրդավարական և քաղաքացիական վերահսկողության գործուն մեխանիզմներ:
Հյուրի խնդրանքով պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է իրադրությունը հայկական և ադրբեջանական զորքերի շփման գծում:

Министр обороны РА принял делегацию Евросоюза
10 Июня, 2011 00:0010-го июня министр обороны РА Сейран Оганян принял директора-управляющего Европейской службы иностранных дел ЕС по вопросам России, Восточного партнерства и Западных Балкан Мирослава Лайчека.
Были обсуждены вопросы сотрудничества с Евросоюзом в области обороны.
Подчеркнув важность развития сотрудничества с Евросоюзом, Сейран Оганян отметил, что проводимая Арменией оборонная политика созвучна с провозглашенными ценностями новой и претенциозной политикой Европейского соседства ЕС и добавил, что Армия Обороны Нагорно-Карабахской Республики также идет по пути реформ, в результате чего после независимости в НКР созданы действующие механизмы демократического и гражданского контроля над вооруженными силами.
По просьбе гостя министр обороны представил ситуацию на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск.