Սեյրան Օհանյանն ընդունել է 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարությանը
10 Ապրիլի, 2013 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանը ապրիլի 10-ին ընդունել է Հայաստանում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի նախկին հրամանատար գնդապետ Օլեգ Սմիրյոնովին և ռազմաբազային նորանշանակ հրամանատար, գնդապետ Անդրեյ Ռազինսկիին:
Սեյրան Օհանյանը իր խոսքում նշել է, որ ռազմաբազան վերջին տարիներին մեծ ձեռքբերումներ է ունեցել մարտական պատրաստության գործում: Նախարարի պաշտոնակատարը շնորհակալություն է հայտնել նախկին հրամանատար Օլեգ Սմիրյոնովին համակողմանի արդյունավետ աշխատանքի համար և հույս հայտնել, որ նորանշանակ հրամանատարի հետ ևս կշարունակվի սերտ համագործակցությունը: Հանդիպման ընթացքում մի շարք թեմաների քննարկումից զատ Սեյրան Օհանյանը բարձրացրել է հրաձգարանների տարածքների անվտանգության ապահովման խնդիրը և պատրաստակամություն է հայտնել` աջակցել այդ գործում. «Խիստ կարևոր է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող ցանկացած հրաձգարանում ապահովվեն անվտանգության բոլոր պահանջները»,- ընդգծել է Սեյրան Օհանյանը: Նախարարի պաշտոնակատարին ռուս գնդապետները հայտնել են, որ վերջերս Շիրակի մարզում տեղի ունեցած դժբախտ պատահարի կապակցությամբ Ռուսաստանի ռազմական դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ, դրան զուգահեռ այս պահին աշխատանքներ են տարվում զորավարժարանների տարածքների անվտանգության բարձրացման համար: Ս.Օհանյանը կարևորել է նաև ռազմակայանի հրամանատարության համագործակցությունը տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ: Ռուս գնդապետները հայտնել են նաև, որ 102-րդ բազայի հրամանատարությունը իր կողմից աջակցություն կցուցաբերի զոհված երեխաների ընտանիքներին:

Сейран Оганян принял командование 102-ой военной базы
10 Апреля, 2013 00:00И.о. министра обороны РА С.Оганян 10-го апреля принял бывшего командира дислоцированной в Армении 102-ой российской военной базы полковника Олега Смирёнова и вновь назначенного командира базы полковника Андрея Рузинского.
С.Оганян в своей речи отметил, что в последние годы база имела большие достижения в деле боевой подготовки. И.о. министра поблагодарил бывшего командира Олега Смирёнова за эффективную работу и выразил надежду, что с новоназначенным командиром также продолжится тесное сотрудничество.
В ходе встречи, кроме обсуждения ряда тем, С.Оганян поднял вопрос обеспечения безопасности стрельбищ и полигонов и выразил готовность поддержать в этом деле. “Очень важно, чтобы в действующих на территории Республики Армения стрельбищах и полигонах были обеспечены все меры безопасности при проведении боевых стрельб в рамках программы боевой подготовки войск”, - уточнил Оганян.
Также С.Оганян подчеркнул важность сотрудничества командования базы с местными органами самоуправления по недопущению нахождения гражданских лиц на территории войсковых полигонах и стрельбищ.
И.о. министру российские офицеры сообщили, что по поводу недавнего трагического инцидента в Ширакском районе в военной прокуратурой России проводится доследственная проверка, параллельно этому в настоящее время ведутся работы по повышению безопасности территорий полигонов.
Российские офицеры сообщили также, что командование 102-ой военной базы со своей стороны окажет содействие семьям погибших детей.