Մեկնարկել է “Պատմություն և մշակույթ. ընդդեմ կեղծիքի և ոտնձգության’’ հանրապետական գիտաժողովը
4 Մայիսի, 2011 00:00Պաշտպանության նախարարությունում մայիսի 4-ին մեկնարկել է “Պատմություն և մշակույթ. ընդդեմ կեղծիքի և ոտնձգության” հանրապետական գիտաժողովը, որին մասնակցում են պատմության և մշակույթի ոլորտի անվանի գործիչներ, գիտնականներ, ԲՈՒՀ-երի ռեկտորներ: Գիտաժողովը կազմակերպվել է պաշտպանության նախարարին առընթեր հասարակական խորհրդի նախաձեռնությամբ:
Հասարակական խորհրդի նախագահ Գեղամ Հարությունյանի բացման խոսքից հետո ողջույնի խոսքով հանդես են եկել պաշտպանության, կրթության և գիտության, մշակույթի նախարարները, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահը և ԵՊՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարը:
Կարևորելով գիտաժողովի կազմակերպումը` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. “Հայկական գիտական միտքը պետք է իր հստակ մոտեցումներն ունենա ու արտահայտի պատմության և մշակույթի ադրբեջանական կեղծարարությունների վերաբերյալ:
Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն իր ելույթում նշել է. “Պատահական չէ, որ պատմության և մշակույթի հարցերը քննարկվում են հենց պաշտպանության նախարարությունում, քանի որ դրանք ազգային անվտանգության հետ շաղկապված խնդիրներ են”:

Стартовала республиканская конференция “История и культура: против лжи и посягательства”
4 Мая, 2011 00:004-го мая в Министерстве обороны стартовала республиканская конференция “История и культура: против лжи и посягательства”, на которой участвовали видные деятели истории и культуры, ученые, ректоры ВУЗ-ов. Конференция организована по инициативе Общественного совета при министре обороны.
После выступления председателя Общественного совета Гегама Арутюняна, с приветственной речью выступили министры обороны, образования и науки, культуры, президент Национальной академии наук и временный исполняющий обязанности ректора ЕГУ.
Отметив важность организации конференции, министр обороны Сейран Оганян в частности сказал: “Армянская научная мысль должна иметь свои четкие подходы и выразить их по поводу фальсификаций истории и культуры со стороны Азербайджана”.
Министр образования и науки Армен Ашотян в своем выступлении отметил: “Не случайно, что вопросы истории и культуры обсуждаются именно в Министерстве обороны, т.к. они связаны с национальной безопасностью”.