Մեկնարկել է “Պատմություն և մշակույթ. ընդդեմ կեղծիքի և ոտնձգության’’ հանրապետական գիտաժողովը
4 Մայիսի, 2011 00:00Պաշտպանության նախարարությունում մայիսի 4-ին մեկնարկել է “Պատմություն և մշակույթ. ընդդեմ կեղծիքի և ոտնձգության” հանրապետական գիտաժողովը, որին մասնակցում են պատմության և մշակույթի ոլորտի անվանի գործիչներ, գիտնականներ, ԲՈՒՀ-երի ռեկտորներ: Գիտաժողովը կազմակերպվել է պաշտպանության նախարարին առընթեր հասարակական խորհրդի նախաձեռնությամբ:
Հասարակական խորհրդի նախագահ Գեղամ Հարությունյանի բացման խոսքից հետո ողջույնի խոսքով հանդես են եկել պաշտպանության, կրթության և գիտության, մշակույթի նախարարները, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահը և ԵՊՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարը:
Կարևորելով գիտաժողովի կազմակերպումը` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. “Հայկական գիտական միտքը պետք է իր հստակ մոտեցումներն ունենա ու արտահայտի պատմության և մշակույթի ադրբեջանական կեղծարարությունների վերաբերյալ:
Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն իր ելույթում նշել է. “Պատահական չէ, որ պատմության և մշակույթի հարցերը քննարկվում են հենց պաշտպանության նախարարությունում, քանի որ դրանք ազգային անվտանգության հետ շաղկապված խնդիրներ են”:

The Republican Conference on ``History and Culture: Against Falsehood and Aggression`` Has Been Launched
4 May, 2011 00:00On May 4 the conference on "History and Culture: Against Falsehood and Aggression" has been launched in the ARM Defense Ministry with the participation of distinguished figures from the sphere of history and culture, scientists and university rectors. The conference is organized by the initiative of the Public Council adjacent to the Defense Ministry.
After the opening speech of the Head of the Social Council Gegham Harutyunyan, the Ministers of Defense, Education and Science, Culture, the President of the National Academy of Sciences, and the interim rector of Yerevan State University made welcome speeches.
Emphasizing the importance of the conference, Minister Seyran Ohanyan particularly said: "Armenian scientific potential must have and express its definite approach towards the distortion of the history and culture by Azerbaijan.” The Minister of Education and Science Armen Ashotyan said: "No coincidence that the historical and cultural issues are discussed in the Defense Ministry, as they are linked to the national security problems".