6 Ապրիլի, 2013 00:00Ապրիլի 6-ին ՀՀ ՊՆ մարշալ Ա. Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն ինստիտուտում տեղի է ունեցել հանդիսավոր միջոցառում՝ նվիրված ինստիտուտի կազմավորման և գործունեության 20-ամյակին:
Հանդիսավոր միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ վարչություների պետեր, Ա. Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն ինստիտուտի հրամանատարական ու պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ազատամարտիկներ, ինստիտուտի կուրսատներն ու նրանց ծողները:
Իր շնորհավորանքի խոսքում Սեյրան Օհանյանը ներկայացրել է ռազմական ավիացիոն ինստիտուտի անցած ուղին և ձեռքբերումները. «Այսօր արդեն վստահաբար կարելի է ասել, որ ռազմական այս կրթօջախը ժամանակակից ռազմարվեստի հմուտ մասնագետների պատրաստման կենտրոն է, ունի ուսումնատեխնիկական հարուստ հնարավորություններ և փորձառու պրոֆեսորադասախոսական ու հրամանատարական կազմ: Անցած 20 տարիների ընթացքում 612 սպաներ՝ օդաչուներ, ավիացիոն տեխնիկներ, կապավորներ, հակաօդային պաշտպանության մասնագետներ այս ռազմական հաստատությունում են սկսել գրել զինվորական բարդ, բայց և անչափ պատվաբեր իրենց կենսագրության առաջին էջը: Ինստիտուտի ղեկավարության, դասախոսական կազմի և շնորհաշատ կուրսատների ջանքերի շնորհիվ այս ռազմական կրթօջախը դարձել է նաև գիտական նորարարական լուրջ աշխատանքի կենտրոն: Բավական է նշել, որ դեռևս 2006թ. ինստիտուտում սկսվեցին թեթևքաշային անօդաչու թռչող սարքերի ստեղծման աշխատանքները, որի արդյունքում. հաջողությամբ փորձարկվեց ՀՀ ԶՈՒ առաջին անօդաչու թռչող սարքը»,- ասել է պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը և ինստիտուտի ողջ անձնակազմին մաղթել միասնական կամք, վճռականություն, նվիրում և պատվախնդրություն:

6 Апреля, 2013 00:006-го апреля в Военно-авиационном институте МО РА имени маршала А. Ханферянца состоялось торжественное мероприятие, посященное 20-летию формирования и деятельности института.
В торжественном мероприятии приняли участие Министр обороны РА Сейран Оганян, Первый заместитель Министра обороны Давид Тоноян, начальники управлений МО и ГШ ВС РА, командный и профессорско-преподавательский состав авиационного института имени А. Ханферянца, азатамартики, курсанты института и их родители.
В своей поздравительной речи Сейран Оганян представил прошедший путь авиационного института и его достижения: «Сегодня уже с уверенностью можно сказать, что это военно-учебное заведение является центром подготовки квалифицированных специалистов современного военного искусства, имеет богатые учебно-технические возможности и опытный профессорско-преподавательский и командный состав. В течение прошедших 20 лет 612 офицеров: летчики, авиационные техники, связисты, специалисты противовоздушной обороны, в этом военно-учебном заведении начали писать первую страницу своей сложной, но безгранично почетной военной биографии. Благодаря усилиям руководства, преподавательского состава и талантливых курсантов это военно-учебное заведение стало также серьезным центром научной и инновационной работы. Достаточно отметить, что еще в 2006 году в институте начались работы по созданию легковесных беспилотных летательных аппаратов, в результате чего с успехом прошли испытания первого беспилотного летательного аппарата ВС РА», - сказал глава оборонного ведомства и пожелал всему персоналу института единой воли, решимости, преданности и честолюбия.