6 Ապրիլի, 2013 00:00Ապրիլի 6-ին ՀՀ ՊՆ մարշալ Ա. Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն ինստիտուտում տեղի է ունեցել հանդիսավոր միջոցառում՝ նվիրված ինստիտուտի կազմավորման և գործունեության 20-ամյակին:
Հանդիսավոր միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ վարչություների պետեր, Ա. Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն ինստիտուտի հրամանատարական ու պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ազատամարտիկներ, ինստիտուտի կուրսատներն ու նրանց ծողները:
Իր շնորհավորանքի խոսքում Սեյրան Օհանյանը ներկայացրել է ռազմական ավիացիոն ինստիտուտի անցած ուղին և ձեռքբերումները. «Այսօր արդեն վստահաբար կարելի է ասել, որ ռազմական այս կրթօջախը ժամանակակից ռազմարվեստի հմուտ մասնագետների պատրաստման կենտրոն է, ունի ուսումնատեխնիկական հարուստ հնարավորություններ և փորձառու պրոֆեսորադասախոսական ու հրամանատարական կազմ: Անցած 20 տարիների ընթացքում 612 սպաներ՝ օդաչուներ, ավիացիոն տեխնիկներ, կապավորներ, հակաօդային պաշտպանության մասնագետներ այս ռազմական հաստատությունում են սկսել գրել զինվորական բարդ, բայց և անչափ պատվաբեր իրենց կենսագրության առաջին էջը: Ինստիտուտի ղեկավարության, դասախոսական կազմի և շնորհաշատ կուրսատների ջանքերի շնորհիվ այս ռազմական կրթօջախը դարձել է նաև գիտական նորարարական լուրջ աշխատանքի կենտրոն: Բավական է նշել, որ դեռևս 2006թ. ինստիտուտում սկսվեցին թեթևքաշային անօդաչու թռչող սարքերի ստեղծման աշխատանքները, որի արդյունքում. հաջողությամբ փորձարկվեց ՀՀ ԶՈՒ առաջին անօդաչու թռչող սարքը»,- ասել է պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը և ինստիտուտի ողջ անձնակազմին մաղթել միասնական կամք, վճռականություն, նվիրում և պատվախնդրություն:

On April 6, a grand ceremony was held at the Military Aviation Institute by Marshal A. Khanperyants dedicated to the 20th anniversary of its establishment and activities.
Minister of Defence Seyran Ohanyan, First Deputy Minister of Defence Davit Tonoyan, heads of different departments of MoD and GS, commanders and professional staff of the Institute, freedom fighters, students of the Institute and their parents participated in the ceremony. In his congratulation speech, Seyran Ohanyan introduced the history and achievements of the Institute. “Today, we can say with confidence that military institution is a modern educational center for the training of professional and skillful specialists in the military art, with great training opportunities and with experienced faculty and commanding staff. For the past 20 years, 612 officers, including pilots, aircraft technicians, communication specialists, air defense experts have been writing the first page of their difficult yet honorable biography in this military establishment.Thanks to efforts of the leadership, the faculty and gifted students, this military educational establishment has also become a center for major innovative research. Suffice it to mention that the development of light unmanned aerial systems which started in 2006 in this institute, resulted in a successful testing of the first unmanned aerial vehicle of the Armenian Armed Forces" said Defense Minister, wishing much determination, dedication, strong willpower and honorable service to the entire staff of the Institute.