ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանի մեկնաբանությունը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հայտարարության կապակցությամբ, ըստ որի հայկական զինված ուժերի կրակի
9 Մարտի, 2011 00:00ԼՂՀ պաշտպանության բանակն արդեն հանդես է եկել այդ տեղեկատվության հերքմամբ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը ոչ այլ ինչ է, քան փորձել փրկել սեփական երկրի դեմքը, որը ակնհայտորեն վտանգվել էր մարտի 5-ին Սոչիում տեղի ունեցած նախագահների հանդիպման նախօրեին ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից հայ զինվորի սպանությունից հետո:
Ադրբեջանական ապատեղեկատվության գրագիրները պետք է հասկանան, որ նման էժան քայլերը ոչ միայն համոզիչ չեն միջազգային հանրության համար, այլև ամոթալի են, քանի որ այս դեպքում շահարկվում է անչափահաս երեխայի կյանքը կամ հորինվում է ողբերգական զոհի չհաջողված կերպար:
Հարկ է նշել, որ Հայաստանն ու Արցախը բազմիցս արտահայտել են հայ-ադրբեջանական շփման գծում դիպուկահարների գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ միջազգային հանրության հորդորներին իրենց համաձայնությունը, այնինչ Ադրբեջանը շարունակում է դիպուկահարների միջոցով սադրանքներ իրականացնելու գործելակերպը:

Комментарий пресс-секретаря МО РА Давида Карапетяна в связи с заявлением МО Азербайджана, согласно которому от огня армянских ВС 8-го марта погиб азербайджанский ребенок
9 Марта, 2011 00:00Армия обороны НКР уже выступила с опровержением этой информации. Заявление МО Азербайджана не что иное, как попытка спасти лицо собственной страны, которое явно пострадало, когда накануне встречи президентов в Сочи 5-го марта азербайджанским снайпером был убит армянский солдат.
Писаки азербайджанской дезинформации должны понять, что подобные дешевые шаги не только не убедительны для международной общественности, но и постыдны, т.к. в этом случае спекулируется жизнь несовершеннолетнего ребенка или сочиняется неудавшийся образ трагической жертвы.
Следует отметить, что Армения и Арцах неоднократно заявляли о своем согласии на уговоры международной общественности о прекращении действий снайперов на армяно-азербайджанской линии соприкосновения, однако Азербайджан продолжает свой стиль осуществления провокаций с помощью снайперов.