Հայաստանի ազգային անվտանգության ռազմավարությունը տարածաշրջանային փաստաթուղթ է
Հարցազրույց միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: 2007թ. փետրվարի 7–ին ՀՀ նախագահը հաստատել է ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարությունը, որը մշակվել էր նախագահին առընթեր ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի գլխավորած միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից: Հանձնաժողովի համակարգային արգասիքի մշակման հիմքում երկու տարի առաջ ՀՀ զինված ուժերի ղեկավար կազմին ներկայացված նախարարի՝ «Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության հիմնական ուղղությունները» զեկույցն էր: Պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար, գնդապետ Սեյրան Շահսուվարյանը խնդրել է Սերժ Սարգսյանին մեկնաբանել հիշյալ իրադարձությունը:
—Պարոն նախարար, ինչպե՞ս եք գնահատում ՀՀ նախագահի կողմից ազգային անվտանգության ռազմավարության հաստատման փաստը:
—Ինքնին հայկական պետականության պատմության մեջ առաջին ազգային անվտանգության ռազմավարությունը նախագահի կողմից գործողության մեջ մտցնելը ինչպես ազգային, այնպես էլ տարածաշրջանային նշանակության քաղաքական իրադարձություն է: Կարեւոր է հայ մասնագետների կողմից ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության ինքնուրույն միջգերատեսչական մշակման հաջող փորձը՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ աշխարհի առաջատար մասնագիտական կենտրոններում միջգերատեսչական փաստաթղթի համակողմանի համաձայնեցման գործընթացի նկատմամբ ժամանակակից պահանջների պահպանմամբ: Պարտքս եմ համարում շնորհակալություն հայտնել ՌԴ անվտանգության խորհրդի քարտուղարին, ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարին, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ–ի փորձագետներին՝ մեր երկրի գլխավոր քաղաքական փաստաթղթի մշակման ընթացքում ցուցաբերած խորհրդատվությունների եւ մեթոդական օգնության համար: Երախտագիտությամբ ուզում եմ նշել ազգային փաստաթղթի ինքնուրույն մշակման ընթացքում մեր իրավունքի եւ մեր կամքի նկատմամբ արտաքին գործընկերների կողմից ցուցաբերված ըմբռնումը եւ հարգանքը:
—Համառոտ ինչպե՞ս կներկայացնեք փաստաթղթի էությունը:
—Տվյալ փաստաթուղթը որոշակիացնում է Հայաստանի անվտանգության ներքին եւ արտաքին սպառնալիքների եւ դրանց արդյունավետ դիմակայելու միջոցների համակարգը, ինչպես նաեւ հայ հասարակության անվտանգ, կայուն ժողովրդավարական զարգացումը ապահովելու ուղղությամբ ՀՀ կենսագործունեության ռազմավարությունը:
—Ինչո՞ւ էր ընտրվել ռազմավարության նախագծի փորձարկման այդպիսի բարդ ձեւաչափ Մոսկվայի, Վաշինգտոնի, Բրյուսելի առաջատար մասնագիտական կենտրոններում: Ավելի հե՞շտ չէր լինի սահմանափակվել հայաստանյան քննարկումներով:
—Մեզ անհրաժեշտ էր հեղինակավոր մասնագիտական միջավայր, որտեղ հնարավոր լիներ համակարգված քննարկել Հայաստանի անվտանգ եւ կայուն զարգացման բոլոր տեսանկյունները՝ անվտանգության տարածաշրջանային ճարտարապետության ձեւավորման համատեքստում: Իրականությունն այնպիսին էր, որ մեր երկրում անվտանգության ոլորտում գիտական դպրոցը գտնվում է ձեւավորման փուլում: Այդ պայմաններում մենք ցանկացանք ստանալ մեր աշխատանքի՝ միջազգային մասնագիտական չափանիշներին համապատասխանելու երաշխիքներ: Կարեւոր էր նաեւ բարենպաստ պայմաններ ապահովել անվտանգության ոլորտում մեր գործընկերների եւ Հայաստանի ազգային շահերի զգայուն տեսանկյունների ողջ շրջանակի վերաբերյալ քաղաքական ուղերձների ու գաղափարների հավասարակշռված փոխանակման համար:
Հենց այս ըմբռնումներն էլ դրվեցին փորձարկումների Երեւան–Մոսկվա–Վաշինգտոն–Բրյուսել ոչ ծեծված ձեւաչափի ընտրության հիմքում՝ Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական անվտանգության կողմնորոշումների բազմավեկտորության եւ հավասարակշռության էությունը փաստաթղթում կշռադատված ատացոլելու նպատակով:
—Խնդրում եմ գնահատել փորձարկումների արդյունքները:
—Ընդհանուր առմամբ, ռազմավարության նախագծի փորձարկման դրական արդյունքները Հայաստանի ակադեմիական հասարակության մեջ ի մի բերվեցին Ազգային ժողովում բաց քննարկման ժամանակ: Միջգերատեսչական հանձնաժողովը, ամփոփելով ավելի քան 700 առաջարկություններ (այդ թվում՝ ԵՊՀ–ում եւ ԳԱԱ–ում մտքերի փոխանակության արդյունքում), ստեղծեց վերկուսակցական համակարգային փաստաթուղթ, որն արժանապատվությամբ դիմացավ Վաշինգտոնում, Մոսկվայում, Բրյուսելում մասնագիտական փորձարկումներին: Տվյալ փաստաթղթի բաց խորհրդարանական քննարկման արդյունքների միջազգային ճանաչման մասին վկայում են միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքի հրապարակումը Հարվարդի համալսարանի հեղինակավոր պետականագիտության դպրոցի անվտանգության ծրագրի կողմից, ինչպես նաեւ փաստաթղթի նախագծի վերաբերյալ ԱՄՆ պաշտպանության ազգային համալսարանի, ՌԴ նախագահին առընթեր պետական ծառայության ռուսաստանյան ակադեմիայի, Եվրատլանտյան գործընկերության խորհրդի անդամ եվրոպական երկրների՝ միջազգային անվտանգության ոլորտի խորհրդակցական խմբի արձագանքները:
—Խնդրում եմ նշել՝ ո՞րն է ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման միջգերատեսչական քաղաքական տեխնոլոգիայի նորարարությունը:
—Քաղաքական պրակտիկայի տեսանկյունից նորարարությունը Հայաստանում ռազմավարական որոշումների նախապատրաստման առաջադեմ քաղտեխնոլոգիական մշակույթը ոչ թե հետխորհրդային երկրների համար ավանդական ապարատային ճանապարհով, այլ միջճյուղային համակարգային արգասիքը միջգերատեսչական նախապատրաստության մեթոդով ներդնելն է: Ընդ որում, ինչպես նշում են մեր դրսի գործընկերները, ետխորհրդային պետությունների համար աննախադեպ՝ հրապարակայնության ժամանակակից մասնագիտական չափանիշների պահպանմամբ:
—Ինչպե՞ս կբնութագրեք Ձեր ղեկավարած հանձնաժողովը:
—Ես ղեկավարել եմ հիմնականում ռազմավարական պլանավորման ոլորտում մասնագիտացած 28 մարդուց բաղկացած մի խումբ, ընդհանուր առմամբ՝ փոխնախարարները եւ կարգավիճակով նրանց համարժեք ղեկավարները 19 գերատեսչություններից, ինչպես նաեւ Ազգային ժողովի պատգամավորները համատեղ ինտենսիվ աշխատանքի մեկ տարվա ընթացքում ցուցաբերեցին պատասխանատվություն եւ պրոֆեսիոնալիզմ: Պետք է նշել հանձնաժողովի անդամների ինչպես գործնական, այնպես էլ գիտական բարձր որակավորումը: Հանձնաժողովի կազմից ավելի քան կեսը ունեին գիտության թեկնածուների եւ դոկտորների գիտական աստիճան, երկուսը ՀՀ եւ ՀՀ ԳԱԱ եւ Ռազմական գիտությունների ռուսաստանյան ակադեմիայի իսկական անդամ էին, չորս գեներալ, դեսպանի եւ լիազոր նախարարի աստիճաններով երկու դիվանագետ: Տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչների մեթոդոլոգիական համատեղելիության հասնելու մեջ մեզ անգնահատելի օգնություն ցույց տվեցին ռուսաստանյան եւ ամերիկյան մասնագետները: Ինձ համար հատուկ հետաքրքրություն էր ներկայացնում կոլեկտիվ արդյունքի նախապատրաստման գործընթացի կառավարման հնարավորությունը հանձնաժողովի անդամների լիազորությունների պատվիրակման եւ մասնագիտական համահեղինակության մեջ նրանց շահագրգիռ ներգրավելու ճանապարհով:
Անհրաժեշտ եմ համարում նշել ՀՀ պաշտպանության նախարարության ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի ներդրումը, որը վստահորեն իրականացրեց միջգերատեսչական հանձնաժողովի գործունեության բոլոր փուլերում փաստաթղթի մշակման գիտական ղեկավարումը: Հենց պաշտպանության նախարարության ինստիտուտը, կատարելով հանձնաժողովի քարտուղարության դերը, իրականացնում էր առաջին հայացքից անտեսանելի, սակայն բացառիկ կարեւոր աշխատանք կոլեկտիվ ստեղծագործության բոլոր մասնակիցների ջանքերը համախմբելու, չընդհատվող փոխադարձ խորհրդատվությունները համակարգելու ուղղությամբ: Մեր ինստիտուտի ղեկավար եւ հանձնաժողովի քարտուղար, քաղաքագիտության դոկտոր, գեներալ Հայկ Քոթանջյանին վստահված էր որպես զեկուցող մեր երկրի շահերը ներկայացնել Հայաստանի ազգային անվտանգության ռազմավարության նախագծի պաշտպանություններին` Վաշինգտոնում, Մոսկվայում եւ Բրյուսելում մասնագիտական փորձարկումների ժամանակ: Հեղինակավոր մասնագիտական կենտրոններում բոլոր փորձարկումների արդյունքներով ես ստացա գրավոր հավաստիացում միջգերատեսչական հանձնաժողովի արդյունքը ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանելու վերաբերյալ:
—Ինչպե՞ս է ազգային անվտանգության ռազմավարությունը հասցվելու մասնագետներին եւ հասարակությանը:
—Ազգային անվտանգության ռազմավարության հաստատված տեքստը արդեն տեղադրված է պաշտպանության նախարարության կայքում, այնտեղ, որտեղ վերջին տարվա ընթացքում ներկայացվում էին միջգերատեսչական հանձնաժողովի ծրագիրը եւ գործունեության արդյունքները: Մոտ ժամանակներս ռազմավարության տեքստը երեք լեզվով կհրապարակվի ՀՀ պաշտպանության նախարարության «Հայկական բանակ» ռազմական–գիտական ամսագրի խմբագրության կողմից, որը ժամանակին հայերեն, ռուսերեն եւ անգլերեն լեզուներով հրապարակել էր իմ «ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության հիմնական ուղղությունները» զեկույցը, ինչպես նաեւ միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից մշակված ռազմավարության նախագիծը: Տպաքանակը նախատեսված է լինելու մասնագետների եւ ընթերցողների լայն լսարանի համար:
—Հենց Ձեր առաջարկությամբ ռազմավարության՝ գործողության մեջ մտցնելը տեղի ունեցավ ոչ թե օրենքի ձեւով, այլ նախագահի որոշմամբ: Խնդրում եմ բացատրել ուժային նախարարի ժողովրդավարական նախաձեռնությունը:
—Մշակման միջգերատեսչական գործընթացի մեկնարկին մեզ կողմնորոշում էին ազգային անվտանգության ռազմավարությունը խորհրդարանական հաստատումով՝ օրենքի ձեւով ընդունելու ուղղությամբ: Սակայն միջգերատեսչական հանձնաժողովի փորձագետների կողմից համաշխարհային փորձի ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ ազգային անվտանգության ռազմավարության վերափոխումը օրենսդրական ակտի՝ «Նորմատիվ ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջներին համապատասխան, կարող էր դառնալ «զսպաշապիկ» քաղաքացիական հասարակության կայացման, ընդհանրապես Հայաստանի ժողովրդավարացման համար: Բացի այդ, պետության՝ նմանատիպ գլխավոր քաղաքական փաստաթղթերի հաստատումը նախագահների կողմից իրեն արդարացրել էր ՌԴ–ում, ԱՄՆ–ում եւ աշխարհի մի շարք այլ երկրներում: Կարճ ասած, իմ առաջարկությունը տվյալ դեպքում եւս ելնում էր մեր ազգային անվտանգության շահերի իրական քաղաքական հաշվարկից:
—Մի շարք արտասահմանցի փորձագետներ նշում են, որ ադրբեջանական փաստաթղթի ուշացումը պայմանավորված է Բաքվի իշխանությունների բռնատիրական էության եւ ռազմավարական որոշումների ոչ ապարատային միջգերատեսչական նախապատրաստության քաղտեխնոլոգիայի թափանցիկության անհամատեղելիությամբ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ գնահատականները:
—Շատ հնարավոր է, որ արտասահմանյան փորձագետները ճիշտ են: Այդուհանդերձ, Ադրբեջանի գործն է՝ երբ եւ ինչպես մշակել իր գլխավոր քաղաքական փաստաթուղթը: Թույլ տվեք այսքանով մեկնաբանությունները սահմանափակել:

СТРАТЕГИЯ БЕЗОПАСНОГО ДЕМОКРАТИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ АРМЕНИИ ПРЕЗИДЕНТОМ УТВЕРЖДЕНА: ИНТВЕРВЬЮ С ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ МЕЖВЕДОМСТВЕННОЙ КОМИССИИ СЕРЖЕМ САРКИСЯНОМ
12 Февраля, 2007 00:00
7 февраля 2007 года Президент РА утвердил Стратегию национальной безопасности РА, разработанную в результате годичной деятельности Межведомственной комиссии, возглавляемой Секретарем Совета национальной безопасности при Президенте РА, Министром обороны Сержем Саркисяном. В основу разработки системного продукта Межведомственной комиссии был положен его доклад “Основные направления Стратегии национальной безопасности Республики Армения”, представленный два года назад руководящему составу Вооруженных Сил Республики Армения. Пресс-секретарь министра обороны полковник Сейран Шахсуварян попросил Сержа Саркисяна прокоммментировать данное событие.
ГОСПОДИН МИНИСТР, КАКОВА ОЦЕНКА ФАКТА УТВЕРЖДЕНИЯ СТРАТЕГИИ НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ ПРЕЗИДЕНТОМ РА? Сам факт введения в действие Президентом Армении первой в истории армянской государственности Стратегии национальной безопасности является политическим событием как национального, так и регионального значения. Важен успешный опыт самостоятельной межведомственной разработки армянскими специалистами Стратегии национальной безопасности РА с соблюдением современных требований к процессу всестороннего согласования межведомственного продукта как в Армении, так и в ведущих профессиональных центрах мира. Считаю долгом поблагодарить Секретаря Совбеза РФ, Секретаря по Обороне США, а также экспертов НАТО за предоставление консультаций и методологической помощи в разработке главного политического документа нашего государства. При этом с признательностью хочу отметить понимание и уважение, проявленные внешними партнерами в отношении нашего права и нашей воли в самостоятельной разработке национального документа. КАК БЫ ВЫ КРАТКО ИЗЛОЖИЛИ СУТЬ УТВЕРЖДЕННОГО ДОКУМЕНТА? Данный документ определяет систему внутренних и внешних угроз безопасности Армении и средств их эффективного парирования, а также стратегию жизнедеятельности РА по обеспечению безопасного, устойчивого, демократического развития армянского общества. ПОЧЕМУ БЫЛ ВЫБРАН ТАКОЙ СЛОЖНЫЙ ФОРМАТ АПРОБАЦИЙ ПРОЕКТА СТРАТЕГИИ В ВЕДУЩИХ ПРОФЕССИОНАЛЬНЫX ЦЕНТРАХ МОСКВЫ-ВАШИНГТОНА-БРЮССЕЛЯ? НЕ ПРОЩЕ БЫЛО БЫ ОГРАНИЧИТЬСЯ ОБСУЖДЕНИЯМИ В АРМЕНИИ? Нам нужна была авторитетная профессиональная среда, в которой можно было бы системно обсудить все аспекты безопасного и устойчивого развития Армении в контексте формирования региональной архитектуры безопасности. Реальность же такова, что в нашей стране научная школа в области безопасности находится на стадии формирования. В этих условиях мы захотели получить гарантии соответствия своего труда мировым профессиональным стандартам. Важно было также обеспечить благоприятные условия для уравновешенного обмена политическими мессиджами и идеями по всему кругу чувствительных аспектов национальных интересов Армении и наших партнеров в сфере безопасности. Именно данные соображения легли в основу выбора нетривиального формата апробаций “Ереван-Москва-Вашингтон-Брюссель” с целью взвешенного отражения в документе сути многовекторности и баланса стратегических безопасностных ориентаций Республики Армения. ПОЖАЛУЙСТА, ОЦЕНИТЕ ИТОГИ АПРОБАЦИЙ В целом, положительные итоги апробации проекта Стратегии в академическом сообществе Армении были подведены на открытом обсуждении в Национальном собрании. Межведомственная комиссия, подытожив более 700 предложений, в том числе в результате обмена мнениями в ЕГУ и НАН, создала надпартийный системный продукт, выдержавший достойное профессиональное испытание в Вашингтоне, Москве и Брюсселе. О международном признании итогов открытого парламентского обсуждения проекта данного документа свидетельствуют: публикация продукта Межведомственной комиссии Программой безопасности авторитетной Школы государствоведения Гарвардского Университета, а также отзывы по проекту документа Национального Университета Обороны США, Российской Академии государственной службы при Президенте РФ, Советнической группы в области международной безопасности европейских стран-членов СЕАП. БУДЬТЕ ДОБРЫ ОТМЕТИТЬ, В ЧЕМ НОВИЗНА МЕЖВЕДОМСТВЕННОЙ ПОЛИТТЕХНОЛОГИИ РАЗРАБОТКИ СТРАТЕГИИ НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ? С точки зрения политической практики новизна заключается во внедрении в Армении прогрессивной политтехнологической культуры подготовки стратегических решений не традиционным для постсоветских стран аппаратным путем, а методом межведомственной подготовки системного междисциплинарного продукта. Притом, как отмечают наши внешние партнеры, с беспрецедентным для постсоветских государств соблюдением современных профессиональных стандартов открытости. КАК БЫ ВЫ ОХАРАКТЕРИЗОВАЛИ РУКОВОДИМУЮ ВАМИ КОМИССИЮ? Мне довелось руководить группой экспертов из 28 человек, в своем большинстве специализировавшихся в области стратегического планирования. В целом замминистры и эквивалентные по статусу руководители из 19 ведомств, а также депутаты Национального собрания в течение года совместной интенсивной работы продемонстрировали ответственность и профессионализм. Следует отметить высокую как практическую, так и научную квалификацию членов Комиссии. В ее составе более половины имели степени кандидатов и докторов наук, два действительных члена НАН Армении и Российской Академии военных наук, четыре генерала, два дипломата с рангами Посла и Полномочного Министра. В достижении методологической совместимости представителей разных ведомств нам оказали неоценимую помощь российские и американские специалисты. Для меня представляла особый интерес возможность управления процессом подготовки коллективного продукта путем делегирования полномочий членам Комиссии и их заинтересованного вовлечения в профессиональное соавторство. Считаю необходимым отметить вклад Института национальных стратегических исследований Минобороны РА в уверенное научное руководство разработкой документа на всех этапах деятельности Межведомственной комиссии. Именно Институт Минобороны, выполняя роль Секретариата Комиссии, проводил на первый взгляд невидную, однако исключительно важную работу по консолидации усилий всех участников коллективного творчества, координации непрерывных взаимных консультаций. Руководителю нашего Института и Секретарю Комиссии доктору политологии, генералу Гайку Котанджяну было доверено в качестве докладчика представлять интересы Армении на защитах проекта Стратегии национальной безопасности Армении во время профессиональных апробаций в Вашингтоне, Москве и Брюсселе. По итогам всех апробаций в авторитетных профессиональных центрах я получил письменные подтверждения соответствия продукта Межведомственной комиссии современным стандартам. КАК БУДЕТ ДОВЕДЕНА СТРАТЕГИЯ НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ ДО ПРОФЕССИОНАЛОВ И ОБЩЕСТВЕННОСТИ? Утвержденный текст Стратегии национальной безопасности уже размещен на сайте Министерства обороны-там же, где в течение последнего года представлялись программа и результаты деятельности Межведомственной комиссии. В ближайшее время трехъязычный текст Стратегии будет опубликован редакцией военно-научного журнала Минобороны РА “Айкакан банак”, в свое время издавшего на армянском, русском и английском языках мой доклад “Основные направления Стратегии национальной безопасности РА”, а также проект Стратегии, разработанный Межведомственной комиссией. Тираж будет рассчитан на широкую аудиторию профессиональных пользователей и читателей. ИМЕННО ПО ВАШЕМУ ПРЕДЛОЖЕНИЮ ВВЕДЕНИЕ В ДЕЙСТВИЕ СТРАТЕГИИ ПРОИЗОШЛО НЕ ПУТЕМ ЕЕ ТРАНСФОРМИРОВАНИЯ В ЗАКОН, А РЕШЕНИЕМ ПРЕЗИДЕНТА. ПОЖАЛУЙСТА, ОБЪЯСНИТЕ ДЕМОКРАТИЧЕСКУЮ ИНИЦИАТИВУ СИЛОВОГО МИНИСТРА. На старте межведомственного процесса разработки нас ориентировали на парламентское утверждение Стратегии национальной безопасности путем принятия Закона. Однако изучение мирового опыта экспертами Межведомственной комиссии показало, что трансформирование Стратегии национальной безопасности в законодательный акт в соответствии с требованиями Закона РА “О нормативных актах” могло бы стать “смирительной рубашкой” для становления гражданского общества, демократизации Армении в целом. Вместе с тем опыт утверждения подобных главных политических документов государств их президентами оправдал себя в РФ, США и ряде других стран мира. Короче, мое предложение и в данном случае исходило из реального политического рассчета интересов нашей национальной безопасности. РЯД ЗАРУБЕЖНЫХ ЭКСПЕРТОВ ОТМЕЧАЮТ, ЧТО ЗАДЕРЖКА АЗЕРБАЙДЖАНСКОГО ДОКУМЕНТА ОБУСЛОВЛЕНА НЕСОВМЕСТИМОСТЬЮ ДЕСПОТИЧЕСКОЙ СУТИ БАКИНСКИХ ВЛАСТЕЙ С ДЕМОКРАТИЧНОСТЬЮ И ПРОЗРАЧНОСТЬЮ ПОЛИТТЕХНОЛОГИЙ НЕАППАРАТНОЙ МЕЖВЕДОМСТВЕННОЙ ПОДГОТОВКИ СТРАТЕГИЧЕСКИХ РЕШЕНИЙ. КАК БЫ ВЫ ПРОКОММЕНТИРОВАЛИ ЭТИ ОЦЕНКИ? Вполне возможно, что зарубежные эксперты правы. Вместе с тем это дело Азербайджана, когда и как разрабатывать свой главный политический документ. Позвольте в комментариях этим ограничиться.