Մ.Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանում Հունաստանի դեսպանին
11 Հուլիսի, 2007 00:00Ս.թ. հուլիսի 11-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան, տիկին Պանայոտա Մավրոմիխալիին:
Հանդիպման սկզբում դեսպանը շնորհավորեց Մ.Հարությունյանին` պաշտպանության նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ:
Անդրադառանալով երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում ռազմական, ռազմատեխնիկական և ռազմաուսումնական համագործակցության ներկա վիճակին, կողմերը փաստեցին այդ համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը: Զգալի է առաջընթացը հատկապես ռազմական կրթության ոլորտում. մինչ օրս հունական ռազմաուսումնական հաստատություններում պատրաստվել և վերապատրաստվել է շուրջ 100 սպա: Այսօր այդ հաստատություններում ուսանում է 38 կուրսանտ, որից 14-ը սովորում են Հունաստանի ռազմաբժշկական, իսկ 24-ը` Ցամաքային զորքերի ակադեմիաներում:
Դեսպանն իր գոհունակությունը հայտնեց հունական ստորաբաժանման կազմում Կոսովոյում խաղաղարար առաքելություն իրականացնող հայկական խաղաղապահ դասակի մասնագիտական բարձր պատրաստվածության համար: Նախարարը, իր հերթին, բարձր գնահատելով հունական կողմի` խաղաղարար գործունեությանը ցուցաբերած աջակցությունը, ներկայացրեց առաջիկայում այս ոլորտում նախատեսվող ծրագրերը:
Խոսելով ԼՂՀ խնդրի կարգավորման հարցի շուրջ, դեսպանը կարևորեց վերոնշյալ խնդրի խաղաղ կարգավորման ճանապարհը: Քննարկվեցին նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող մի շարք հարցեր: Հանդիպման ավարտին կողմերը մտքեր փոխանակեցին մեր երկրի զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ:

Министр обороны РА встретился с послом Греции
11 Июля, 2007 00:0011 июля министр обороны Микаел Арутюнян принял чрезвычайного и полномочного посла Греции в РА Панайоту Мавромихали.
В начале встречи посол поздравила М.Арутюняна со вступлением в должность министра обороны.
В ходе встречи собеседники отметили важность углубления двухстороннего сотрудничества, в частности, в военной, военно-технической и военно-образовательной сфере. В военных учреждениях Греции подготовку и переподготовку прошли порядка 100 армянских офицеров. По словам дипломата, в военно-образовательных учреждениях Греции в настоящее время учатся 38 армянских курсантов, из которых 14 - в военно-медицинских учреждениях, а 24 - академиях сухопутных войск. Министр обороны Армении высоко оценил оказанное содействие Греции в миротворческой деятельности и представил предстоящие программы Армении в данной сфере. В свою очередь посол Греции выразила министру благодарность за высокий уровень подготовки армянских миротворцев в Косово в составе греческого подразделения.
Стороны обсудили вопросы безопасности и стабильности региона, а также обменялись мнениями относительно реформ в военной сфере Армении. Говоря о карабахском конфликте, посол отметила важность его мирного урегулирования.