Մ.Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանում Ռումինիայի դեսպանին
Ս.թ. հուլիսի 18-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանում Ռումինիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, տիկին Քրինա Ռոդիքա Պրունարիուին:Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձան Հայաստան-Ռումինիա հարաբերություններին, հատկապես` երկկողմ ռազմական համագործակցության 2007թ. պլանին, համաձայն որի այս տարի նախատեսվում է հայկական պատվիրակության այց Ռումինիա` զինված ուժերում քաղաքացիական տարրի ներմուծման, զինված ուժերից կրճատված անձնակազմի վերապատրաստման և նրանց` քաղաքացիական կյանք արձակելու, ինչպես նաև զորամասերի և ենթակառույցների փակման, զինամթերքի և ռազմական տեխնիկայի ոչնչացման ծախսերի գնահատման բնագավառներում ռումինական փորձին ծանոթանալու նպատակով:
Քննարկվեցին նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը, ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող խնդիրներ:
Հանդիպման ավարտին կողմերը մտքեր փոխանակեցին մեր երկրի զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ:

Микаел Арутюнян встретился с послом Румынии в РА
19 Июля, 2007 00:0018 июля министр обороны РА Микаел Арутюнян принял чрезвычайного и полномочного посла Румынии в Армении Родику Прунариу.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы двустороннего армяно-румынского сотрудничества, в частности, план двустороннего военного сотрудничества на 2007 год, согласно которому в текущем году предусмотрен визит армянской делегации в Румынию с целью изучения румынского опыта в вопросе внедрения в вооруженные силы гражданского элемента, переподготовки личного состава вооруженных сил из числа запаса, оценки затрат, связанных с закрытием военных частей и инфраструктур, а также уничтожением боеприпасов и боевой техники.
Собеседники также обсудили вопросы безопасности и стабильности в регионе, процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также реформы в вооруженных силах Армении.