ՀԱՊԿ-ն ընդյայնում է ռազմական համագործակցությունը
1 Հոկտեմբերի, 2007 00:00Ս.թ. սեպտեմբերի 28-ին Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշկեկում տեղի ունեցավ Հավաքական Անվտանգության Պայմանագրի Կազմակերպության անդամ-պետությունների պաշտպանության նախարարների Խորհրդի հերթական նիստը, որի ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին ռազմական գերատեսչությունների` Կազմակերպության միջպետական համաձայնագրերի և Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումների իրականացմանն ուղղված քայլերի վերաբերյալ: Գնահատականներ տրվեցին նաև վերջին երկու տարիներին իրականացված բանակաշինական միջոցառումներին:
Նիստի ընթացքում պաշտպանության նախարարները լսեցին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ամենամյա զեկույցը և քննարկեցին հավաքական անվտանգության համակարգի զարգացմանը նպաստող և ՀԱՊԿ շրջանակներում խաղաղապահ գործունեության մեխանիզմները որոշող մի շարք փաստաթղթեր, ինչպիսիք են ՀԱՊԿ խաղաղապահ գործունեության վերաբերյալ Համաձայնագիրը, հավաքական խաղաղապահ գործունեության Կանոնակարգը, խաղաղապահ գործողություններ նախապատրաստող օպերատիվ աշխատանքային խմբի Կանոնակարգը, խաղաղապահ առաքելության ղեկավարի գործունեության Կանոնակարգը:
Քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների` ռազմական նշանակության արտադրանքի արդիականացման, վերանորոգման, շահագործման, արտադրության, ինչպես նաև օգտահանման և շահագործման ժամկետների երկարացման բնագավառում ռազմա-տնտեսական համագործակցության վերաբերյալ Համաձայնագիրը, ռազմա-տնտեսական համագործակցության շրջանակներում իրականացված մտավոր գործունեության արդյունքների իրավունքների փոխադարձ պաշտպանության և գովազդա-ցուցադրական գործունեության շրջանակներում փոխգործակցության վերաբերյալ Համաձայնագրերը:
Պաշտպանության նախարարների խորհրդի անդամները քննարկեցին նաև ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ինչպես հավաքական, այնպես էլ ազգային ռազմական անվտանգության մի շարք հարցեր, մասնավորապես հարձակման սպառնալիքի դեպքում ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների հավաքական անվտանգության կազմակերպման և ռազմա-տեխնիկական օգնության ցուցաբերման մեխանիզմների վերաբերյալ Արձանագրությունը, ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների ղեկավարման համակարգի վերաբերյալ Կանոնակարգը, ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների զինված ուժերի կոնտինգենտի ղեկավարման մարմինների օպերատիվ և մարտական պատրաստության 2008թ. համատեղ Ծրագիրը և այլն:

ОДКБ расширяет военное сотрудничество
1 Октября, 2007 00:0028 сентября в столице Киргизии - Бишкеке прошло очередное заседание Совета министров обороны Организации Договора о коллективной безопасности. На встрече в узком составе состоялся обмен мнениями о мерах, принимаемых военными ведомствами для реализации межгосударственных актов Организации, решений Совета коллективной безопасности в нормативной правовой базе государств-членов ОДКБ, и об активизации работы в этом направлении. Также дана оценка качеству и своевременности выполнения мероприятий военного строительства за прошедший двухлетний период.
На пленарном заседании министры обороны, наряду со ставшими уже традиционными вопросами о Ежегодном докладе Генерального секретаря ОДКБ, о Приоритетных направлениях деятельности Организации на очередной период и другими, рассмотрели ряд документов, дающих реальный импульс для развития всей системы коллективной безопасности.
Прежде всего, это пакет документов по нормативному и организационному оформлению в рамках ОДКБ механизма миротворческой деятельности, в который входят Соглашение о миротворческой деятельности, Положение о Коллективных миротворческих силах, Положение об оперативной рабочей группе по подготовке миротворческих операций, Положение о Главе миротворческой миссии.
Также рассмотрен пакет документов по совершенствованию нормативной правовой базы деятельности Организации в сфере военно-экономического сотрудничества, включающий Соглашение о сотрудничестве государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности в области разработки, производства, эксплуатации, ремонта, модернизации, продления сроков эксплуатации и утилизации продукции военного назначения; Соглашение о взаимной охране прав на результаты интеллектуальной деятельности, полученные и используемые в ходе военно-экономического сотрудничества в рамках ОДКБ и Соглашение о взаимодействии в области рекламно-выставочной деятельности в сфере военно-экономического сотрудничества между государствами-членами ОДКБ.
Кроме того, члены Совета министров обороны рассмотрели ряд вопросов, непосредственно влияющих на обеспечение как коллективной, так и национальной военной безопасности государств-членов Организации. В частности, это проекты Протокола о механизме оказания военно-технической помощи государствам-членам Организации Договора о коллективной безопасности в случаях возникновения угрозы агрессии или совершения акта агрессии, Положения о системе управления силами и средствами системы коллективной безопасности ОДКБ, Плана совместных мероприятий оперативной и боевой подготовки органов управления и контингентов вооруженных сил государств-членов ОДКБ на 2008 год и другие.