Ստորագրվեց երկկողմ ռազմական համագործակցության փաստաթուղթ
Հոկտեմբերի 10–ին Ռումինիայի ազգային պաշտպանության նախարար Թեոդոր Մելեշկանուի գլխավորած պատվիրակությունը եռօրյա պաշտոնական այցի ծրագրի շրջանակում հանդիպեց ՀՀ Պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանի հետ:Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձան երկու երկրների միջև առկա ռազմական, ռազմատեխնիկական համագործակցության ներկա վիճակին` փաստելով, որ կան բոլոր նախադրյալները այդ համագործակցությունն էլ ավելի խորացնելու համար, մասնավորապես` ռազմական կրթության բնագավառում: Պաշտպանության նախարարները նաև անդրադարձան Սևծովյան ընդլայնված տարածաշրջանի անվտանգության և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդիրներին առնչվող հարցերի:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվեց ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Ռումինիայի ազգային պաշտպանության նախարարության միջև երկկողմ ռազմական համագործակցության 2008թ. պլանը:

Министры обороны Армении и Румынии подписали план двустороннего военного сотрудничества
10 Октября, 2007 00:0010 октября в Ереване состоялась встреча министра обороны Армении Микаэла Арутюняна и министра национальной обороны Румынии Теодора Мелешкану.
В ходе встречи стороны рассмотрели нынешнее состояние двустороннего армяно-румынского сотрудничества в военной, военно-технической сферах, констатировав, что есть все предпосылки для углубления этого сотрудничества, в частности, в сфере военного образования.
Министры обороны двух стран коснулись также вопросов, связанных с безопасностью расширенного Черноморского региона и нагорно-карабахской проблемой.
В заключение встречи стороны подписали План двустороннего военного сотрудничества между Министерством обороны Армении и Министерством национальной обороны Румынии на 2008 год.