Հայաստանը և Հունաստանը ստորագրել են ռազմական համագործակցության 2008 թ. ծրագիրը
Ս.թ. հոկտեմբերի 23-ին Հայաստանի Հանրապետության Զինված Ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Սեյրան Օհանյանը և Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Դիմիտրիոս Ղրափսասը ստորագրել են երկու երկրների միջև ռազմական համագործակցության 2008 թ. ծրագիրը։«Հունաստանի ազգային պաշտպանության Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Դիմիտրիոս Ղրափսասի Երևան այցի շրջանակներում մենք քննարկել ենք մեր համագործակցության ռազմական և ռազմա-տեխնիկական ուղղությունը», - ասաց Ս. Օհանյանը՝ Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշակոթող համատեղ այցից հետո։
ՀՀ ԳՇ պետի խոսքերով, համագործակցության ծրագիրը նախատեսում է փոխգործակցություն՝ կրթության, պաշտպանական բարեփոխումների և խաղարար գործունեության բնագավառներում, ձեռք են բերվել ընդհանուր պայմանավորվածություններ։
Կողմերը փաստեցին նաև, որ համագործակցության 2007 թ. ծրագիրն ամբողջովին կատարվել է։ «Հուսով եմ, որ այս այցը նույնպես կնպաստի երկկողմ կապերի զարգացմանն ու ամրապնդմանը։ Այս տարիների ընթացքում մեր ռազմական ուժերի և ժողովուրդների միջև ստեղծվել են բարեկամական և եղբայրական հարաբերություններ», - ընդգծեց Ս.Օհանյանը։
Գեներալ Դիմիտրիոս Ղրափսասն իր հերթին ընդգծեց, որ Հունաստանի Զինված ուժերը միշտ կլինեն Հայաստանի կողքին՝ ավելացնելով, որ երկու ժողովուրդների միջև գոյություն ունեն եղբայրական կապեր։ «Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել գեներալ Օհանյանին՝ հրավերի և եղբայրական պետությունում գտնվելու հնարավորության համար, որի ժողովուրդը պաշտպանել է իր ազատությունը սեփական արյան գնով», - ասաց հույն գեներալը։
Նրա խոսքերով, գտնվելով Հայաստանում՝ ինքը հնարավորություն ունեցավ իր ձայնը միացնել Հայոց Ցեղասպանության փաստի առթիվ բողոքող հազարավոր հայերի ձայնին։ «Հուսով եմ, որ նման բան էլ երբեք չի կրկնվի։ Ես կարծում եմ, որ եթե միջազգային հանրությունը ժամանակին ուշադրություն դարձներ այս իրադարձություններին, ապա կարելի կլիներ խուսափել նման զոհերից», - ասաց Դ.Ղրափսասը՝ Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշակոթող և Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ այցելելուց հետո։

Армения и Греция подписали программу военного сотрудничества на 2008 год
23 октября начальник Главного штаба Вооруженных сил Республики Армения, генерал-полковник Сейран Оганян и начальника Генерального штаба национальной обороны Греции генерал Димитриос Грапсас подписали программу военного сотрудничества между двумя странами на 2008 год."В рамках визита в Ереван начальника Генштаба национальной обороны Греции, генерала Димитриоса Грапсаса мы обсудили военное и военно-техническое направление нашего сотрудничества", - сказал Сейран Оганян после совместного посещения Мемориала памяти жертв Геноцида армян в Османской империи.
По его словам, программа сотрудничества предусматривает взаимодействие в сферах образования, оборонных реформ и миротворческой деятельности. Начальник Главного штаба ВС Армении также отметил, что в ходе встречи с его греческим коллегой были достигнуты общие договоренности.
Стороны констатировали, что план сотрудничества на 2007 год полностью выполнены. "Надеюсь, что этот визит также поспособствует развитию и укреплению двусторонних связей. За эти годы между нашими вооруженными силами и народами созданы дружественные и братские отношения", - подчеркнул Сейран Оганян.
В свою очередь греческий генерал Димитриос Грапсас подчеркнул, что Вооруженные силы Греции всегда будут рядом с Арменией, добавив, что между двумя народами существуют братские связи. "Я хочу поблагодарить генерала Оганяна за приглашение и возможность побывать в братском государстве, народ которого защитил свою свободу собственной кровью", - сказал Димитриос Грапсас.
По его словам, находясь в Армении, он имел возможность присоединить свой голос к голосу тысяч армян против армянского геноцида. "Надеюсь, что подобное не повторится никогда. Я считаю, что если бы международное сообщество вовремя отреагировало на эти события, то подобных жертв можно было бы избежать", - сказал Грапсас после посещения Мемориала жертв Геноцида и Музея-института Геноцида армян.