Մ.Հարությունյանն ընդունեց Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
5 Դեկտեմբերի, 2007 00:00Հանդիպման սկզբում Մ.Հարությունյանը շնորհավորեց նորանշանակ ռազմական կցորդին` հույս հայտնելով, որ երկուստեք ռազմական համագործակցությունն էլ ավելի կընդլայնվի վերջինիս պաշտոնավարման ընթացքում և հաջողություն մաղթեց նրան` Հայաստանում դիվանագիտական առաքելություն իրականացնելու գործում:
Նորանշանակ ռազմական կցորդը շնորհակալություն հայտնեց պաշտպանության նախարարին բարեմաղթանքների համար և վերջինիս փոխանցեց Իտալիայի պաշտպանության նախարարի ջերմ ողջույնները:
Հանդիպման սկզբում կողմերն անդրադարձան երկու երկրների միջև իրականացվող քաղաքական և տնտեսական երկկողմ համագործակցությանը` ընդգծելով այդ համագործակցությունը հատկապես ռազմական ոլորտում խորացնելու անհրաժեշտությունը:
Գեներալ Ա.Զամբուկոն պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել ՀՀ զինված ուժերին ինչպես ԱԳԳԾ, այնպես էլ զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների` մասնավորապես քաղաքացիական հատուկ ծառայության ներդրման շրջանակներում, նաև Մ.Հարությունյանին առաջարկեց խորացնել ռազմական համագործակցությունը հատկապես ռազմական կրթության, ռազմական բժշկության, խաղաղարար գործունեության, ինչպես նաև սակրավորների և ռազմական օդաչուների պատրաստման ոլորտներում:
Խոսելով ԼՂՀ խնդրի կարգավորման հարցի շուրջ, կողմերը կարևորեցին խնդրի խաղաղ կարգավորման ճանապարհը:
Նախարար Մ.Հարությունյանը մանրամասն ներկայացրեց տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանի կողմից հաճախակի հնչող ռազմատենչ հայտարարությունների վերաբերյալ, ինչն, իր հերթին, փաստեց նաև նորանշանակ ռազմական կցորդը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկեցին նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող մի շարք հարցեր, մտքեր փոխանակեցին մեր երկրի զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ:

Микаел Арутюнян встретился с новоназначенным военным атташе посольства Италии в Армении
5 Декабря, 2007 00:005 декабря посол Италии в Армении Массимо Лавеццо Кассинелли представил министру обороны Республики Армения Микаелу Арутюняну новоназначенного военного атташе посольства Италии в Армении генерала Антонио Замбуко.
В начале встречи министр поздравил новоназначенного военного атташе и выразил надежду, что двухстороннее военное сотрудничество в период его деятельности будет развиваться с еще большими темпами.
Стороны подчеркнули, что Армения и Италия придают важность углублению отношений в военной сфере.
Генерал Антонио Замбуко высказал готовность оказать содействие ВС Армении в осуществляемых реформах, в частности, в вопросе внедрения гражданской особой службы.
Генерал также предложил министру обороны Армении углубить военное сотрудничество в сферах военного образования, военной медицины, миротворческой деятельности, а также подготовки саперов и военных летчиков.
Касаясь вопросов, связанных с урегулированием нагорно-карабахского конфликта, стороны отметили важность мирного пути урегулирования.
Микаел Арутюнян представил ситуацию в регионе, выразив озабоченность по поводу периодически звучащих со стороны Азербайджана воинственных заявлений.