Մ.Հարությունյանը հանդիպեց ՆԱՏՕ-ի պատվիրակության հետ
7 Փետրվարի, 2008 00:00Ս.թ փետրվարի 7-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանը հանդիպեց ՆԱՏՕ-ի Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) և պլանավորման ու վերանայման գործընթացի (ՊՎԳ) գնահատման խմբի պատվիրակությանը` ՆԱՏՕ-ի միջազգային շտաբի եվրաատլանտյան ինտեգրման և գործընկերության դիրեկտորատի տնօրեն Յարոսլավ Սկոնիեչկայի և ՆԱՏՕ-ի միջազգային շտաբի ուժերի պլանավորման վարչության տնօրեն Ֆրենկ Բոլանդի գլխավորությամբ:
Հանդիպման սկզբում Մ.Հարությունյանը ողջունեց հյուրերին` նշելով, որ ՆԱՏՕ-ի տարբեր ներկայացուցիչների պարբերական այցելությունները տարածաշրջան, մասնավորապես Հայաստան, վկայում են այն մասին, որ ՆԱՏՕ-ն շարունակական հետաքրքրություն է ցուցաբերում տարածաշրջանային զարգացումների նկատմամբ:
Նախարարը նշեց նաև, որ շոշափելի է ՆԱՏՕ-ի դերը տարածաշրջանում և, որ վերջինիս հետ բազմատարր համագործակցության զարգացումը Հայաստանի համար առաջնային նշանակություն ունի: Մ.Հարությունյանը փաստեց, որ կազմակերպությունը մեծ ներդրում ունի միջազգային անվտանգության և կայունության ապահովման գործում, ինչի վկայությունն է Կոսովոյում և Աֆղանստանում իրականացվող խաղաղապահ առաքոելությունը:
Հայաստանը բարձր է գնահատում կազմակերպության ջանքերը Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության զարգացման գործում, ինչի ապացույցն է ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների իրականացման գործում ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (IPAP) և ՆԱՏՕ-ի ՙՊլանավորման և վերանայման գործընթացի՚ (PARP) գործընկերության նպատակների կիրառումը:
Նախարարը նկատեց նաև, որ ավարտված կարելի է համարել ԱԳԳ ծրագրի իրականացման առաջին` երկամյա փուլը, որի արդյունքները կքննարկվեն ապրիլ ամսին` 26+1 ձևաչափով Հյուսի-Ատլանտյան դաշինքի նիստի ընթացքում, իսկ այս տարի կսկսվի արդեն նոր գործընթաց` պաշտպանության ռազմավարական վերանայումը:
Նախարարը հավաստիացրեց, որ հայկական կողմը հաստատակամ է պաշտպանական բարեփոխումների իրականացման գործում ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը զարգացնելու որոշման հարցում և հույս հայտնեց, որ համագործակցությունը հաջորդ երկու տարիների ընթացքում ավելի կընդլայնվի` ընդգրկելով նոր ոլորտներ:

Michael Harutyunyan met with NATO delegation
On February 7, 2008 RA Defense Minister Michael Harutyunyan met with the delegation of the NATO Mission on Assessment of the Individual Partnership Action Plan (IPAP) and the Planning and Review Process (PARP) led by Head of the Political Affairs and Security Directorate Yaroslav Skonechka.
At the beginning of the meeting Michael Harutyunyan greeted the guests, noting that the periodic visits of different NATO representatives to the region, particularly Armenia, evidence that NATO is interested in regional developments. The Minister noted that NATO’s role in the region is substantial, and that the development of multifaceted cooperation with the Alliance is of primary importance for Armenia. Michael Harutyunyan stated that the organization has an important input in ensuing international security and stability, which is evidenced by the peacekeeping missions in Kosovo and Afghanistan. Armenia highly appreciates the efforts of the organization in the development of Armenia-NATO cooperation, which is proved by application of the objectives of the IPAP and PARP in the process of implementation of defense reforms in the Republic of Armenia. The Minister noted that the first two-year stage of the PARP can be considered accomplished. Its results will be discussed during the sitting of the North Atlantic Treaty in 26+1 format expected in April. A new process, i.e. the strategic defense review, will be launched this year. M. Harutyunyan assured that the Armenian side is resolute to develop the cooperation with NATO and expressed hope that the collaboration will keep growing during the coming two years, embracing new fields. At the end of the meeting the parties exchanged views on a number of issues related to regional security and stability.