ՀՀ պաշտպանության նախարար Մ.Հարությունյանը մասնակցեց անգլերեն լեզվի ուսուցման հերթական լսարանի բացման արարողությանը
15 Փետրվարի, 2008 00:00Ս.թ. փետրվարի 15-ին Մարշալ Ա.Խանփերյանցի անվան ՊՆ ռազմական ավիացիոն ինստիտուտում բացվեց արդիականացված և ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած անգլերեն լեզվի ուսուցման լսարան։
Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Մ.Հարությունյանը, որն իր ողջույնի խոսքում կարևորեց լսարանի դերը հայ զինվորների և սպաների շրջանում անգլերեն լեզվի ուսուցման գործում. «ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության համար հայ սպաներին անհրաժեշտ է իմանալ անգլերեն, քանի որ մենք անցկացնում ենք համատեղ զորավարժություններ, ինչպես նաև խաղաղապահ առաքելություն ենք իրականացնում Իրաքում և Կոսովոյում, հետագայում հնարավոր է նաև աշխարհի այլ թեժ կետերում։
Նախարարն իր խոսքում նշեց նաև, որ անգլերեն լեզվի ուսուցումն արտասահմանում բավական թանկ է, և, որ առավել մատչելի է այն կազմակերպել մեր հանրապետությունում.« ԱՄՆ կառավարության «Միջազգային ուսուցում և դասընթացներ» ծրագրի շրջանակներում արդիականացված այս կենտրոնը հագեցած է ժամանակակից սարքավորումներով և միանգամայն համապատասխանում է անգլերեն լեզվի դասընթացները բարձր մակարդակով կազմակերպելու անհրաժեշտ չափանիշներին»:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ջոզեֆ Փենինգթոնն, իր հերթին նշեց, որ լսարանը ստեղծելու համար ԱՄՆ կառավարությունը հատկացրել է 93 հազար դոլար. «15 համակարգիչներից բաղկացած ցանցը միացված է դասախոսի համակարգչին, ինչը լրացուցիչ հնարավորություն է ընձեռում արդյունավետ ուսուցում կազմակերպելու համար:
Այս ծրագրի շրջանակներում 2003 թվականից ի վեր ստեղծվել է երեք նմանատիպ լսարան, իսկ ՀՀ զինված ուժերի 110 սպաներ անգլերեն լեզվի դասընթացներ են անցել ԱՄՆ-ում: Այս նախագծի շրջանակներում Ռազմաավիացիոն ինստիտուտի երկու դասախոսներ կվերաորակավորվեն ԱՄՆ-ում»։
ՀՀ զինված ուժերում արդեն գործում է 10 նման լսարան, և, ըստ Մ.Հարությունյանի, անհրաժեշտություն կա ստեղծել ևս տասը։

Министр обороны принял участие в церемонии открытия кабинета английского языка в Авиационном институте
15 Февраля, 2008 00:00В Авиационном институте имени маршала А. Ханферянца министерства обороны Республики Армения открылся кабинет по обучению английскому языку.
На церемонии открытия министр обороны Микаел Арутюнян отметил, что аудитория играет важную роль в деле обучения армянских военнослужащих английскому языку. «Армянским офицерам необходимо знать английский язык, так как мы сотрудничаем с НАТО, совместно проводим военные учения, осуществляем миротворческие миссии в Ираке и Косово, а в дальнейшем возможно в других горячих точках мира», - сказал министр.
По его словам, обучение военнослужащих английскому языку за рубежом обходится дорого, и организация обучения в республике является приемлемым. «Модернизированный центр оснащен современной аппаратурой и соответствует всем необходимым требованиям для изучения английского языка », - отметил он.
Микаел Арутюнян также отметил, что в Армении уже действует 10 аналогичных аудиторий, однако необходимо создать еще столько же подобных классов.
В свою очередь, временный поверенный в делах посольства США в Республике Армения Джозеф Пенингтон отметил, что для создания аудитории правительство США выделило 93 тысячи долларов. «Сеть из 15 компьютеров подключена к компьютеру преподавателя, что создает дополнительные возможности для организации эффективного обучения», - сказал Джозеф Пенингтон.
По его словам, аудитория модернизирована в рамках программы правительства США «Международное обучение и тренинги». «В рамках этой программы с 2003 года было оборудовано три подобных аудитории, а 110 офицеров ВС Армении прошли курсы английского языка в США», - сказал дипломат.
Он отметил, что в рамках проекта два преподавателя Авиационного института пройдут курсы повышения квалификации в США.