24 Փետրվարի, 2008 00:002008թ. փետրվարի 19-ին կայացած նախագահական ընտրություններից հետո «Երկրապահ կամավորական միություն» հասարակական կազմակերպության որոշ անդամներ` խախտելով ԵԿՄ-ի կանոնադրությունը, առանց վարչության համապատասխան որոշման, սկսել են զբաղվել Երկրապահին ոչ վայել գործունեությամբ, որն անընդունելի է և վարկաբեկում է միության նշանակությունն ու հեղինակությունը, խոչընդոտում է մեր նորանկախ պետության հետագա ամրապնդման և զարգացման գործընթացը: Նրանք օգտագործվում են անազնիվ քաղաքական նպատակներով, իսկ ԵԿՄ ղեկավարությունը ոչ մի միջոց չի ձեռնարկում այդ ամենը կանխելու ուղղությամբ:
Այդ իսկ պատճառով` գնահատելով և արժևորելով Երկրապահի դերն ու նշանակությունը, մեր զոհված ազատամարտիկ-ընկերների բարի անունն ու հիշատակը, ինչպես նաև առաջնորդվելով Հայրենիքի նկատմամբ ունեցած պարտքի մեծ զգացումով և մեր ժողովրդին անմնացորդ ծառայելու հաստատուն որոշմամբ, դադարեցնում ենք մեր անդամակցությունը կազմակերպությանը:

24 Февраля, 2008 00:00После президентских выборов 19 февраля 2008 года некоторые члены "Союза добровольцев Еркрапа", нарушив устав СДЕ, без соответствующего решения правления СДЕ начала заниматься неподобающей деятельностью, дискредитирующей значимость и авторитет организации и препятствующей развитию государственности независимой Республики Армения. Их используют в бесчестных политических целях, а руководство Союза не предпринимает шагов для предотвращения этого.
Поэтому, высоко оценивая роль и значение Союза и память погибших воинов-освободителей, а также руководствуясь чувством долга к Родине и решением о безграничном служении народу, мы прекращаем наше членство в организации.