Պաշտպանության նախարարն ընդունել է Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի ղեկավարին և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ներկայացուցիչներին
15 Մարտի, 2008 00:00
ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի մարդու իրավունքների հարցերով դեպարտամենտի ներկայացուցիչների` Հայաստան ժամանելու կապակցությամբ, Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի խնդրանքով ս.թ. մարտի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանը հանդիպեց Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի ղեկավար դեսպան Սերգեյ Կապինոսին, որին ուղեկցում էին ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի մարդու իրավունքների հարցերով խորհրդական Ռոբերտ Ուլը և ԵԱՀԿ գրասենյակի ներկայացուցիչները:Հյուրերը նպատակ ունեին տեղեկատվություն ստանալ երկրում ընթացող հետընտրական զարգացումներում ՀՀ զինված ուժերին վերապահված դերակատարության մասին: Նախարար Հարությունյանը հայտնեց, որ համաձայն Արտակարգ դրության հայտարարման մասին ՀՀ նախագահի հրամանագրի 3-րդ կետի` արտակարգ դրության ապահովումը վերապահվել է ՀՀ ոստիկանությանը և ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը և, նշելով, որ արդեն 15 օր է, ինչ Երևան քաղաքում հայտարարված է արտակարգ դրություն, փաստեց` մինչ օրս խախտումներ չեն արձանագրվել: Նախարարը նկատեց, որ Արտակարգ դրության պայմաններում բանակի դերակատարությունը սահմանափակվում է հատուկ նշանակության օբյեկտների պահպանությամբ:
Պաշտպանության նախարարը հարկ համարեց անդրադառնալ նաև հայ - ադրբեջանական շփման գծում իրադրության սրմանը: ԵԱՀԿ գրասենյակի ղեկավարը, մտահոգություն հայտնելով այդ կապակցությամբ, տեղեկացրեց, որ վերջին իրադարձությունների մասին նա իր հերթին հաղորդել է Վիեննա` ԵԱՀԿ: Հանդիպման ընթացքում Միքայել Հարությունյանը նաև սպառիչ պարզաբանումներ տվեց հյուրերի բազմաբնույթ հարցերին:
Հանդիպման ավարտին, ներքաղաքական զարգացումների առնչությամբ դեսպան Կապինոսը հայտնեց, որ ԵԱՀԿ-ն մինչ օրս և այսուհետ էլ մտադիր է ցուցաբերել հավասարակշռված մոտեցում` վկայակոչելով ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտգործնախարար Իլկա Կաներվայի` Հայաստանի իշխանություններին և ընդդիմությանն ուղղված կոչը` ցուցաբերել զսպվածություն և հարաբերությունները կարգավորել միմիայն քաղաքական երկխոսության ճանապարհով:

Министр обороны встретился с представителями ОБСЕ
15 Марта, 2008 00:0015 марта министр обороны Республики Армения Микаел Арутюнян по просьбе представительства ОБСЕ в Ереване встретился с главой ереванского офиса ОБСЕ, послом Сергеем Капиносом, советником по вопросам прав человека Бюро демократических институтов и по правам человека ОБСЕ Робертом Улом и другими представителями ОБСЕ.
Целью визита было получение информации о роли Вооруженных сил Армении в поствыборных процессах в стране. Микаел Арутюнян объяснил, что согласно пункту 3 Указа президента о введении чрезвычайного положения, обязанность по обеспечению ЧП легла на Полицию и Министерство обороны Армении. Министр подчеркнул, что в течение 15 дней действия ЧП в Ереване не было зарегистрировано нарушений.
Он также отметил, что в условиях ЧП обязанности ВС Армении ограничиваются защитой объектов особого значения.
В свою очередь, посол Капинос отметил, что до сегодняшнего дня и в дальнейшем ОБСЕ намерено демонстрировать лишь взвешенный подход. Он сослался на адресованный властям и оппозиции Армении призыв действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Финляндии Илкки Канервы о необходимости урегулировать отношения лишь посредством политического диалога.
В ходе встречи стороны также обсудили обострение ситуации на линии соприкосновения ВС Армении и Азербайджана. Сергей Капинос выразил обеспокоенность данной ситуацией, проинформировав, что о последних событиях уже оповещена штаб-квартира ОБСЕ в Вене.