Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են 30 ազգության շուրջ 110 զինվորականներ: Նրանցից 37 -ը ՆԱՏՕ-ի տարբեր հրամանատարություններից են, 63-ը` արդեն իսկ զորավարժություններին մասնակցելու պատրաստակամություն հայտնած 21 պետություններից: Իրենց սպաներին Հայաստան են գործուղել ՆԱՏՕ-ի անդամ 7 երկների (ԱՄՆ, Լեհաստան, Լիտվա, Կանադա, Հունաստան, Հունգարիա և Մեծ Բրիտանիա), ԳՀԽ անդամ 13` այդ թվում նաև Հայաստանը, (Ալբանիա, Ավստրիա, Շվեյցարիա, Բելառուս, Բոսնիա-Հերցեգովինա, Չեռնոգորիա, Ղազախստան, Մոլդովա, Սերբիա, Նախկին Հարավսլավական Մակեդոնիայի Հանրապետություն, Վրաստան և Ուկրաինա) և Ստամբուլյան համագործակցության նախաձեռնության մեկ (Միացյալ Արաբական Էմիրություններ) երկիր:
Հիմնական պլանավորման համաժողովի օրերին կշարունակվի զորավարժության պլանի մշակումը, կհամաձայնեցվեն իրավական հարցերը, կհամակարգվեն ուսումնավարժական միջոցառումների ծրագրերը, կամբողջացվեն անձնակազմի համալրման ցուցակները և այլն:
«Համատեղ Աղեղ-2008»-ը ՆԱՏՕ/ԳՀԽ արագ արձագանքման տարրերով բազմազգ բրիգադի շտաբի կողմից խաղաղապահ գործողությունների պլանավորման և վերահսկման հրամանատարաշտաբային զորավարժություն է, որի մասնակցում են մոտ 350 սպաներ, ենթասպաներ, սերժանտներ:
«Համատեղ նիզակակիր - 2008»-ը ՆԱՏՕ/ԳՀԽ դաշտային զորավարժություն է` բազմազգ խաղաղապահ գումարտակի մասնակցությամբ` ավելի քան 800 սպա, ենթասպա, սերժանտ: Այս եռափուլ զորավարժության օրերին իրականին մոտ միջավայրում անցկացվող վարժական միջոցառումները կնպաստեն անձնակազմի խաղաղապահ գործողությունների հմտությունների յուրացմանը և դրանց ընթացքում կիրառվող հետևակային հմտությունների զարգացմանը:

Cooperative Lancer/Longbow - 2008 has been launched
14 May, 2008 00:00On 14 May at the beginning of “Cooperative Lancer/Longbow - 2008” Exercises Main Planning Conference (MPC) the Deputy Chief of the General Staff of Armenian Armed Forces, Major General Arshaluys Paytyan and the Deputy Chief of Staff of Allied Land Component Command Heidelberg, Brigadier General Claudio Verchellotti have had greeting and opening speeches for the participants.
Overall 110 militaries of 30 nationalities took part in the conference: 37 from various NATO headquarters, 63 representatives from 21 countries who will participate in the exercises.
Invitations to participate in “Cooperative Lancer/Longbow - 2008” exercises were sent to the member states of NATO, Partnership for Peace (PfP), Mediterranean Dialogue (MD) and (ICI).
The following states have sent their officers to Armenia: 7 from NATO members (Canada, Greece, Hungary, Lithuania, Poland, UK and USA), 13 from PfP programme (Albania, Armenia, Austria, Belarus, Bosnia-Herzegovina, Former Yugoslav Republic of Macedonia, Georgia, Kazakhstan, Moldova, Montenegro, Serbia, Switzerland and Ukraine) and 1 from Istanbul Cooperation Initiative (United Arab Emirates).
During the days of the MPC the Exercise plan will further developed, legal issues will be agreed, training events and manning lists will be coordinated etc.
* “Cooperative Longbow - 2008” is a NATO/PfP Command Post Exercise (CPX) with Rapid Crisis Response Operations elements for a Multinational Brigade (MB) on the planning and management of peacekeeping operations. It is expected to have approx. 350 officers, warrant officers, and NCOs as participants.