Ս.Օհանյանն ընդունեց Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
Ս.թ. մայիսի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, պարոն Սեյեդ Ալի Սաղայիանին:Հանդիպման սկզբում, դեսպանը, շնորհավորելով Ս. Օհանյանին պաշտպանության նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` նրան հանձնեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության Պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարար, գեներալ-մայոր Մոսթաֆա Մոհամմադ Նաջարի շնորհավորական ուղերձը, որում մասնավորապես ասվում է. ՙ Ցանկանում եմ ամենաջերմ շնորհավորանքներս հղել Ձեզ` հարևան և բարեկամ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: Հուսով եմ, որ Ձեր պաշտոնավարման ընթացքում երկու երկրների պաշտպանական փոխհարաբերությունները տարածաշրջանային խաղաղության, կայունության և անվտանգության շրջանակներում հարաճուն զարգացում կունենան: Առիթը պատեհ համարելով և հղելով հարգանքներիս հավաստիքը` Բարձրյալից հայցում եմ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և ժողովրդի հաջողությունը՚:
Երկուստեք ողջույններից հետո կողմերն անդրադարձան ռազմական բնագավառում առ այսօր ձեռք բերված երկկողմ հաջողություններին, նախանշեցին անելիքները մոտ ապագայում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը փաստեցին, որ հայ-իրանական հարաբերություններն ամրագրված են տնտեսական ու քաղաքական ոլորտներում ունեցած լուրջ ձեռքբերումներով, որոնց հիմքում ընկած են մեր երկու ժողովուրդների եղբայրական հարաբերությունները:
Հանդիպման ավարտին մտքեր փոխանակվեցին տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող մի շարք խնդիրների շուրջ:
Օրվա երկրորդ կեսին պաշտպանության նախարարը մեկնեց Ապարան, որտեղ Արագածոտնի մարզպետ Գաբրիել Գյոզալյանի, տեղական իշխանության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև մի շարք բաձրաստիճան սպաների ուղեկցությամբ այցելեց 1915թ. Մեծ Եղեռնի նահատակների, 1918թ. Բաշ-Ապարանի ճակատամարտի հերոսների, 1941-1945թթ. Հայրենական Մեծ Պատերազմում զոհված ապարանցիների հիշատակին նվրիված ՙՎերածնունդ՚ հուշահամալիր, որտեղ ծանոթացավ մայիսի 28-ի տոնակատարության ծրագրին , իրականացվող շինարարական աշխատանքներին:

Министр обороны встретился с послом Ирана в Армении
14 Мая, 2008 00:0014 мая. министр обороны Республики Армения Сейран Оганян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Исламской Республики Иран Сейедом Али Сагайаном.
В начале встречи посол поздравил Сейрана Оганяна со вступлением в должность министра обороны и передал поздравительное послание министра обороны и поддержки Вооруженных Сил Ирана, генерал-майора Мостафы Мохаммада Наджара, в котором, в частности говорится: "Хочу направить Вам самые теплые поздравления в связи с назначением на пост министра обороны соседней и дружественной Армении. Надеюсь, что в период вашего пребывания на посту министра взаимоотношения между двумя странами в оборонной сфере в рамках обеспечения мира, стабильности и безопасности в регионе будут последовательно развиваться".
В ходе встречи стороны обсудили вопросы укрепления двусторонних отношений, а также отметили, что армяно-иранские отношения подкреплены серьезными достижениями в экономической и политической сферах, в основе которых лежат братские отношения между двумя народами.
Стороны обменялись также мнениями вокруг ряда вопросов региональной безопасности и стабильности.
Говоря о проблеме урегулирования карабахского конфликта, собеседники подчеркнули важность мирного урегулирования проблемы.
Министр обороны и посол Ирана коснулись также достигнутых двусторонних успехов в военной области и обозначили предстоящую деятельность в ближайшем будущем.
В второй пловине дня Сейран Оганян посетил город Апаран, где в сопровождении губернатора Арагацотнской области Габриела Гезаляна, представителей местных властей, а также ряда офицеров посетил мемориальный комплекс «Возрождение», посвященный жертвам Геноцида армян 1915 года, героям апаранского сражения 1918 года, а также апаранцам, погибшим в ходе Великой Отечественной войны.
Министр ознакомился с программой празднования Дня Первой Республики, отмечаемого 28 мая, а также проводимыми строительными работами, дав ряд поручений ответственным офицерам.