Ս.Օհանյանն ընդունեց Ջոզեֆ Փենինգթոնին
Ս.թ. մայիսի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ-ի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ջոզեֆ Փենինգթոնին:Հանդիպման սկզբում Ս.Օհանյանն իր խոնարհումն ու հարգանքը հղեց Ջ.Փենինգթոնին` բոլոր ժամանակների պատերազմներում զոհված ամերիկյան զինվորների հիշատակի օրվա կապակցությամբ:
Իր հերթին, Ջ.Փենինգթոնը շնորհավորեց Ս.Օհանյանին` ՀՀ պաշտպանության նախարարի բարձր պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և հույս հայտնեց, որ երկուստեք համագործակցությունն էլ ավելի կխորանա վերջինիս պաշտոնավարման ընթացքում:
Անդրադառնալով բազմազգ դիվիզիայի կազմում խաղաղարար առաքելություն իրականացնող հայ խաղաղապահներին, Ջ. Փենինգթոնը ողջունեց Կոսովոյում հունական ստորաբաժանման կազմում մեր խաղաղապահ դասակի թվաքանակի կրկնապատկման փաստը` նշելով, որ դա նպաստում է Հայաստանի ներգրավվածությանը միջազգային գործընթացներին, Հայաստանի միջազգային վարկանիշի բարձրացմանը: Նաև տեղեկացրեց, որ ներկայումս ընթանում են խաղաղարար առաքելություն իրականացրած մի շարք հայ խաղաղապահների պարգևատրման նախապատրաստական աշխատանքները: Միաժամանակ Ջ.Փենինգթոնը շնորհակալություն հայտնեց նախարարին` վերջերս Ազգային պաշտպանության քոլեջի պատվիրակության կատարած այցը Հայաստան բարձր մակարդակով անցկացնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի համար խաղաղապահ առաքելությունն ունի ինչպես ռազմաքաղաքական, այնպես էլ ռազմական նշանակություն. ՀՀ զինված ուժերի ներկայացուցիչները միջազգային ստորաբաժանումների կազմում փորձ և հմտություն են ձեռք բերում:
Կողմերը նշեցին նաև, որ հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցությունն իր դերակատարությունն ունի տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերում: Անդրադարձ եղավ ս.թ. հոկտեմբերին Հայաստանում անցկացվելիք ՙՀամատեղ աղեղ, Համատեղ նիզակակիր և Խիզախ լուսան 2008՚ զորավարժությունների կազմակերպչական աշխատանքներին:
Հանդիպման ավարտին կողմերը փաստեցին, որ տարածաշրջանային անվտանգության առումով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում հետայսու ևս բոլոր գործողությունները պետք է ուղղված լինեն խնդրի` խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը:

Министр обороны принял временного поверенного в делах посольства США в Армении
26 Мая, 2008 00:0026 мая министр обороны Республики Армения Сейран Оганян встретился с временным поверенным в делах посольства США в Армении Джозефом Пенингтоном.
В начале встречи Пенингтон поздравил Сейрана Оганяна в связи с назначением на пост министра обороны и выразил надежду, что в период его пребывания на этом посту взаимоотношения между двумя странами в оборонной сфере будут последовательно развиваться.
Затрагивая вопрос армянских миротворцев, осуществляющих миссию в составе многонациональной дивизии, Пеннингтон приветствовал факт двукратного увеличения миротворческого взвода армянских миротворцев в составе греческого подразделения в Косово.
По его мнению, это содействует вовлечению Армении в международные процессы, а также повышению международного рейтинга страны. Он также проинформировал, что на данный момент проводятся подготовительные работы по награждению ряда армянских миротворцев.
Джосеф Пенингтон поблагодарил министра за проведение на высшем уровне визита делегации Национального оборонного колледжа в Ереване.
В ходе встречи министр Сейран Оганян отметил, что для Армении проведение миротворческой миссии имеет военно-политическое и военное значение, поскольку представители Вооруженных сил Армении приобретают в составе международных подразделений опыт и навыки.
Стороны отметили, что армяно-американское военное сотрудничество играет свою роль в ряде вопросов, затрагивающих региональную безопасность. Были также затронули вопросы организации в Армении военных учений "Совместный лук - 2008", "Совместный копьеносец - 2008" и "Храбрая рысь - 2008».
По завершении встречи стороны отметили, что с точки зрения региональной безопасности в вопросе урегулирования карабахского конфликта и далее все действия должны быть направлены на мирное разрешение вопроса.