Ս.Օհանյանը մասնակցեց Հյուսիս-Ատլանտյան խորհրդի նիստին
Ս.թ. մայիսի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը երկօրյա աշխատանքային այցով մեկնեց Բրյուսել: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի գլխավորած պատվիրակությունը ս.թ. մայիսի 28-ին Բրյուսելում մասնակցեց Հայաստան-ՆԱՏՕ 26+1 ձևաչափով Հյուսիս-ատլանտյան խորհրդի նիստին, որի ընթացքում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների դեսպանների մասնակցությամբ քննարկվեց Հայաստան-ՆԱՏՕ անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) իրականացման գնահատման փաստաթուղթը:Ելույթներով հանդես եկան ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Է.Նալբանդյանն իր ելույթում նշեց, որ Հայաստանը կարևորում է ԱԳԳԾ-ն` որպես Դաշինքի հետ համագործակցության առաջնորդող ձևաչափ: Նա նաև ներկայացրեց Եվրոպական կառույցների հետ Հայաստանի համագործակցությունը, ԼՂՀ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը` վերահաստատելով Հայաստանի դիրքորոշումը` խնդիրը բանակցությունների միջոցով լուծելու վերաբերյալ: Իսկ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ ընդգծեց, որ Հայաստանը պատրաստ է առանց նախապայմանների կարգավորել հարաբերությունները իր հարևանի հետ, ինչը նաև բխում է ԱԳԳԾ-ում ամրագրված դրույթներից:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր ելույթում ներկայացրեց պաշտպանության բնագավառում բարեփոխումների ընթացքը, ռազմական անվտանգության ռազմավարական վերանայման ոլորտում ձեռնարկվելիք քայլերը, փոխգործունակ կարողությունների զարգացմանն ուղղված միջոցառումները: Ս.Օհանյանն անդրադարձ կատարեց նաև պաշտպանական բնագավառի օրենսդրական փոփոխություններին:
Այնուհետև հանդես եկան ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների դեսպանները, որոնք իրենց ելույթներում նշեցին, որ Հայաստանը նախատեսված ժամկետներում կատարել է ԱԳԳԾ-ով համաձայնեցված նպատակները և իրենց երկրների անունից պատրաստակամություն հայտնեցին շարունակել աջակցել Հայաստանին` բարեփոխումների գործընթացին:
Այցի շրջանակներում ՀՀ պատվիրակության համանախագահները հանդիպում ունեցան նաև ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Կլաուդիո Բիզոնիերոյի հետ:
Ս.թ. մայիսի 29-ին պատվիրակությունը ժամանեց Երևան:

Министр обороны принял участие в заседании Совета Североатлантического Альянса
29 Мая, 2008 00:0027 мая министр обороны Республики Армения Сейран Оганян отправился с двухдневным рабочим визитом в Брюссель. Делегация во главе с министрами обороны и иностранных дел, Сейраном Оганяном и Эдвардом Налбандяном приняла участие в заседании Совета Североатлантического Альянса в формате 26+1, в ходе которого был представлен прогресс в реализации Программы действий индивидуального партнерства Армения-НАТО (IPAP) за два года, а также обсужден доклад об оценке данной программы.
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян в своем выступлении отметил, что Армения придает важность сотрудничеству с Североатлантическим Альянсом в приоритетном формате Программы IPAP. Он представил послам стран-членов НАТО сотрудничество Армении с европейскими структурами, а также процесс урегулирования карабахского вопроса, подтвердив при этом позицию Армении о решении проблемы путем переговоров.
Коснувшись урегулирования армяно-турецких отношений, Налбандян подчеркнул, что Армения готова к налаживанию отношений с соседним государством без предусловий, что также исходит из положений, закрепленных в IPAP.
Министр обороны Армении Сейран Оганян в своем выступлении представил процесс реформ в оборонной сфере, шаги, предпринимаемые по линии пересмотра стратегии военной безопасности, а также мероприятия, направленные на развитие возможностей взаимодействия.
Министр коснулся также законодательных изменений в сфере обороны. Армянская делегация встретилась также с заместителем генерального секретаря НАТО Клаудио Бизониеро.
Послы стран-членов НАТО в ходе заседании Совета Североатлантического альянса в формате 26+1 (страны-члены НАТО + Армения) от имени своих стран выразили готовность продолжить оказание Армении содействие в реализации реформ в рамках программы действий индивидуального партнерства Армения-НАТО (IPAP).
При этом послы в своих выступлениях отметили, что Армения в предусмотренные сроки выполнила оговоренные в IPAP цели.
На основе результатов оценки будут предприняты шаги по проведению соответствующей доработки Программы действий индивидуального партнерства Армения-НАТО.