Ս.Օհանյանն ընդունեց դեսպան Փ.Ռոզենբլատի գլխավորած պատվիրակությանը
Ս.թ. մայիսի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Ամերիկայի հրեական կոմիտեի ներկայացուցիչ, դեսպան Փիթեր Ռոզենբլատին, Ամերիկա-հայկական հասարակական կոմիտեի գործադիր տնօրեն Ռոսս Վարթյանին և ՙՀույս Հայաստանի համար՚ հիմնադրամի տնօրեն Մադլեն Մինասյանին:Հանդիպման սկզբում Ս.Օհանյանը ողջունեց հյուրերին` կարևորելով Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների խորացումը հատկապես տնտեսական, ժողովրդավարության զարգացման և տարածաշրջանային կայունության առումով:
Իր հերթին դեսպան Ռոզենբլատը նշեց, որ իր ներկայացրած կոմիտեն հրեական համայնքի առանցքային կազմակերպություններից մեկն է, որն առավելագույնս ներգրավված է միջազգային հարաբերությունների ոլորտում : Նա նաև նշեց, որ դեռևս 1990-ականներից ուշադրությամբ հետևում են հարավկովկասյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, իսկ Հայաստանում վերջին անգամ եղել են 1999թ.-ին : Ըստ դեսպանի, Ամերիկայի հրեական կոմիտեի հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ պայմանավորված է Ամերիկայի հայ համայնքի հետ սերտ կապերով :
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին ՀՀ զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումներին, հրադադարի ռեժիմի պահպանմանն առնչվող խնդիրներ:
Կողմերն անդրադարձան նաև Հայաստան-Իսրայել փոխհարաբերություններին :
Հանդիպման վերջում քննարկվեցին նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր` փաստելով, որ ԼՂՀ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում հետայսու ևս բոլոր գործողությունները պետք է ուղղված լինեն խնդրի` խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը:

Министр обороны принял делегацию во главе с представителем Еврейского комитета Америки
30 Мая, 2008 00:0030 мая министр обороны Республики Армения Сейран Оганян принял представителя Еврейского комитета Америки, посла Питера Розенблатта, исполнительного директора американо-армянского общественного комитета Росса Варданяна и директора фонда «Надежда для Армении» Мадлен Минасян.
В начале встречи Сейран Оганян отметил, что придает важность углублению армяно-американских отношений, особенно в сфере экономики, развития демократии и региональной стабильности.
В свою очередь, посол Розенблатт отметил, что представляемый им комитет является одной из ключевых организаций еврейской общины США, которая наибольшим образом вовлечена в сферу международных отношений.
Он также отметил, что еще с 1990-х годов внимательно следит за развитиями в южно-кавказском регионе, а в Армении в последний раз был в 1999 году.
По словам посла, интерес Еврейского комитета Америки в отношении Армении обусловлен тесными связями с армянской общиной США. В ходе встречи стороны обсудили реформы в Вооруженных силах РА.
Стороны также обсудили отношения Армения-Израиль.
В завершение встречи собеседники рассмотрели вопросы региональной безопасности, констатировав, что в дальнейшем все действия в решении карабахской проблемы должны быть направлены на урегулирование проблемы мирным путем.