Ս.Օհանյանն ընդունեց դեսպան Փ.Ռոզենբլատի գլխավորած պատվիրակությանը
Ս.թ. մայիսի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Ամերիկայի հրեական կոմիտեի ներկայացուցիչ, դեսպան Փիթեր Ռոզենբլատին, Ամերիկա-հայկական հասարակական կոմիտեի գործադիր տնօրեն Ռոսս Վարթյանին և ՙՀույս Հայաստանի համար՚ հիմնադրամի տնօրեն Մադլեն Մինասյանին:Հանդիպման սկզբում Ս.Օհանյանը ողջունեց հյուրերին` կարևորելով Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների խորացումը հատկապես տնտեսական, ժողովրդավարության զարգացման և տարածաշրջանային կայունության առումով:
Իր հերթին դեսպան Ռոզենբլատը նշեց, որ իր ներկայացրած կոմիտեն հրեական համայնքի առանցքային կազմակերպություններից մեկն է, որն առավելագույնս ներգրավված է միջազգային հարաբերությունների ոլորտում : Նա նաև նշեց, որ դեռևս 1990-ականներից ուշադրությամբ հետևում են հարավկովկասյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, իսկ Հայաստանում վերջին անգամ եղել են 1999թ.-ին : Ըստ դեսպանի, Ամերիկայի հրեական կոմիտեի հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ պայմանավորված է Ամերիկայի հայ համայնքի հետ սերտ կապերով :
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին ՀՀ զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումներին, հրադադարի ռեժիմի պահպանմանն առնչվող խնդիրներ:
Կողմերն անդրադարձան նաև Հայաստան-Իսրայել փոխհարաբերություններին :
Հանդիպման վերջում քննարկվեցին նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր` փաստելով, որ ԼՂՀ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում հետայսու ևս բոլոր գործողությունները պետք է ուղղված լինեն խնդրի` խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը:

S. Ohanyan hosted the representative of the American Jewish Committee
On May 29 RA Defense Minister Seyran Ohanyan received the representative of the American Jewish Committee, Ambassador Peter Rosenblatt, Executive Director of the US – Armenia Public Affairs Committee Ross Vartian and Director of the “Hope for Armenia” Fund Madeleine Minasyan.RA Defense Minister greeted the guest, stressing importance to the deepening of Armenia-US bilateral relations, especially from the perspectives of economic and democratic development and regional stability.
For his part, Ambassador Rosenblatt noted that the Committee he represents is one of the key organizations of the Jewish community, which is maximally involved in the field of international relations. He noted also that starting from 1990 he has been closely watching the developments in the South Caucasian region, and last visited Armenia in 1999. According to the Ambassador, the interest of the American Jewish Committee in Armenia is connected with the close ties with the American Armenian community.
During the meeting the parties discussed the reforms implemented in the Armed Forces of the Republic of Armenia and issues of maintenance of the cease-fire regime.