Ս.Օհանյանն ընդունեց Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարին
Ս.թ. հունիսի 7-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Հայաստանում Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Ջեյմս Ռեյնոլդսին: Հանդիպման սկզբում Ջ.Ռեյնոլդսը շնորհավորեց Ս.Օհանյանին` պաշտպանության նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթեց վերջինիս բեղմնավոր աշխատանք:Նախարարն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց պատվիրակության ղեկավարին` հույս հայտնելով, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կարձանագրվեն երկկողմ նորանոր հաջողություններ:
Հանդիպման ընթացքում Ս.Օհանյանը բարձր գնահատեց հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության առաքելությունը, իսկ համագործակցությունը` քաղաքակիրթ բարձրագույն արժեքների պահպանմանն ուղղված խիստ անհրաժեշտ գործունեություն` վերջինիս ամենամեծ ձեռքբերումը համարելով այն, որ պատվիրակությունն այլևս Հայաստանի քաղաքական և քաղաքացիական կյանքի օբյեկտիվ իրականությունն է:
Անդրադառնալով ԿԽՄԿ և ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի միջև` հակամարտության հետևանքով անհայտ կորածների մինչմահու տվյալների հավաքագրման և վարման մասին կնքվելիք համաձայնագրին, կողմերը հույս հայտնեցին, որ վերջինս կկանոնակարգի համագործակցությունն այդ ոլորտում` հնարավորություն ընձեռելով համակարգված լուծումներ գտնել այդ ցավոտ խնդիրների համար:
Իսկ ս.թ. փետրվարի 18-ին ՀՀ պետական սահմանի` Նոյեմբերյանի հատվածը խախտելու համար ձերբակալված Ադրբեջանի քաղաքացի Արզու Նուրուդդին-օղլի Էյուբովի հայրենադարձման առնչությամբ նախարար Ս.Օհանյանն ընդգծեց, որ հայկական կողմը մշտապես պահպանել է հավատարմությունը մարդասիրական սկզբունքներից բխող բարի կամքի իր դրսևորումներին:
Ս.Օհանյանը նաև Ջ. Ռեյնոլդսի ուշադրությունը հրավիրեց ներկայումս մեր հինգ հայրենակիցների (չորս քաղաքացիական անձ և մեկ ժամկետային զինծառայող)` ադրբեջանական կողմում գտնվելու, նրանց հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքի և կտտանքների ենթարկելու փաստին, ինչը դժվարացնում է մեր դիրքորոշման որաշակիացումը ԱՀ քաղաքացու հայրենադարձման հարցում` հայցելով Ջեյմս Ռեյնոլդսի աջակցությունը նախ մեր հայրենակիցների հանդեպ կտտանքները դադարեցնելու և, ապա, նրանց Ադրբեջանի վերոնշյալ քաղաքացու հետ փոխանակելու հարցում:
Ս.Օհանյանը կարևորեց նաև հասարակական հնչեղություն ունեցող` Արաբոյի և ևս մի քանի ջոկատների` ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում անհայտ կորած ազատամարտիկների ճակատագրի հարցը: Նախարարը նշեց, որ ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ հանդիսանալով, իր առաջին նիստն անցկացրել է հենց այդ շրջանակներում, հանդիպել նրանց հարազատների հետ, ինչպես նաև հանձնարարականներ տվել համապատասխան անձանց` այդ հարցն առավելագույնս մանրակրկիտ ուսումնասիրելու և պարզելու ուղղությամբ:
Հանդիպման վերջում կողմերը քննարկեցին երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակին և դրանք առավել խորացնելու հեռանկարներին առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը հավաստիացրեց, որ Հայաստանը եղել և մնում է Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի գործունեության հիմքում ընկած մարդասիրական սկզբունքների և արժեքների կողմնակից:

Сейран Оганян встретился с руководителем делегации МККК в Армении
7 Июня, 2008 00:007 июня министр обороны Республики Армения Сейран Оганян принял руководителя делегации Международного Комитета Красного Креста в Армении Джеймса Рейнолдса.
В начале встречи министр отметил, что высоко ценит миссию делегации МККК в Армении и подчеркнул, что армянская сторона надеется на содействие МККК в вопросе организации обмена пленными с Азербайджаном.
Касаясь вопроса о возвращении на родину гражданина Азербайджана Арзу Нуруддин-оглы Эюбова, задержанного 18 февраля за незаконное пересечение государственной границы Армении, Сейран Оганян отметил, что армянская сторона всегда сохраняла приверженность проявлениям доброй воли, исходящим из гуманных принципов.
Министр обороны обратил внимание Джеймса Рейнолдса на то, что в настоящее время в азербайджанском плену находятся пятеро армян (четверо гражданских лиц и один солдат срочной службы), которые подвергаются пыткам.
Сейран Оганян отметил, что этот факт затрудняет определение позиции армянской стороны в вопросе возвращения на родину гражданина Азербайджана.
Министр обороны Армении попросил содействия Рейнолдса в вопросе прекращения пыток в отношении наших соотечественников и их обмена на вышеупомянутого гражданина Азербайджана.
Министр подчеркнул важность вопроса без вести пропавших во время карабахского конфликта отряда "Арабо" и других отрядов. Он отметил, что, являясь председателем Коммиссии РА по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших, первое заседание коммиссии он провел именно в рамках данного вопроса: встретился с родственниками пропавших, а также дал распоряжения соответствующим лицам для подробного выяснения обстоятельств.
В завершение встречи стороны обсудили нынешнее состояние двухстороннего сотрудничества, перспективы его дальнейшего углубления. Минситр обороны РА Сейран Оганян заверил, что Армения была и остается приверженцем гуманистических принципов и ценностей, заложенных в основе деятельности МККК.