Ս.Օհանյանն ընդունեց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարին
10 Հունիսի, 2008 00:00Ս.թ. հունիսի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար-դեսպան Սերգեյ Կապինասի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարարը ողջունեց դեսպանին` և հույս հայտնելով, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կարձանագրվեն նորանոր հաջողություններ:
Հանդիպման սկզբում կողմերն անդրադարձան այլընտրանքային զինվորական ծառայության և պաշտպանական բարեփոխումների շրջանակներում ՀՀ զինված ուժերում ժողովրդավարական վերահսկողության գործուն մեխանիզմների կատարելագործման խնդիրներին, ինչպես նաև քննարկեցին ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրում արտացոլված զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր:
Կողմերը խոսեցին նաև զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների, մասնավորապես քաղաքացիական հատուկ ծառայության ներդրման, քաղաքացիական վերահսկողության, զինված ուժերը քաղաքական գործընթացներից զերծ պահելու մասին:
Հանդիպման ավարտին դեսպան Կապինասը շնորհակալություն հայտնեց նախարարին` ԵԱՀԿ գրասենյակի հետ արդյունավետ համագործակցության համար:

Министр обороны принял руководителя ереванского офиса ОБСЕ
10 Июня, 2008 00:0010 июня министр обороны Республики Армения Сейран Оганян принял делегацию во главе с руководителем ереванского офиса ОБСЕ, послом Сергеем Капиносом.
Поприветствовав посла, Сейран Оганян выразил надежду, что в период его пребывания на своем посту будут зафиксированы новые достижения в отношениях.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с несением альтернативной воинской службой и усовершенствованием механизмов демократического контроля в ВС РА в рамках реформ в сфере обороны.
Стороны также рассмотрели вопросы, связанные с защитой прав военнослужащих, закрепленных в программе Индивидуального партнерства Армения-НАТО. Сейран Оганян и посол Капинос обсудили проводимые в сфере реформы, в частности вопросы внедрения особой гражданской службы, гражданского контроля, а также невмешательства ВС в политические процессы.
В конце встречи Капинос выразил благодарность министру обороны Армении за эффективное сотрудничество с офисом ОБСЕ.