Ս.Օհանյանն ընդունեց Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
Ս.թ. հունիսի 24-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հուն Ցզյուին և ռազմական կցորդ, ավագ գնդապետ Մա Յունբաոին:Հանդիպման սկզբում Ս.Օհանյանը, ի դեմս դեսպանի, ցավակցություն հայտնեց չին ժողովրդին` վերջերս Չինաստանում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով տասնյակ հազարավոր զոհերի, ինչպես նաև մարդատար գնացքի վթարից զոհվածների կապակցությամբ:
Հուն Ցզյուին, շնորհակալություն հայտնելով նախարարին, նշեց, որ Չինաստանի կառավարությունն ու զինված ուժերը մեծ ուշադրություն են դարձնում մեր երկու երկրների բարեկամությանը և երկուստեք համագործակցությանը` ինչպես ռազմական, այնպես էլ մյուս ոլորտներում: Նա հատուկ ընդգծեց հայ և չին ժողովուրդների միջև դարավոր պատմությունը` հույս հայտնելով, որ այդ բարեկամությունը կլինի հարատև ու օգտավետ, և Չինաստանի պաշտպանության նախարարի անունից ՀՀ պաշտպանության նախարարին հանձնեց ս.թ. 4-րդ եռամսյակում Չինաստան կատարելիք պաշտոնական այցի հրավերքը:
Հանդիպման ընթացքում Ս.Օհանյանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց Չինաստանի կառավարությանը և բանակի ղեկավարությանը` առ այսօր ցուցաբերած օգնության համար և պատրաստակամություն հայտնեց, մեր երկրի հնարավորությունների շրջանակներում, օգտակար լինել Չինաստանին:
Կողմերը քննարկեցին նաև ռազմական բնագավառում երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակին և դրանք առավել խորացնելու հեռանկարներին առնչվող հարցեր` ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ Չինաստանն ու Հայաստանը եղբայրական երկրներ են, որ հատուկ ուշադրություն է հատկացվում մեր երկու երկրների ռազմական համագործակցությանը: Նշվեց նաև, որ այդ համագործակցությունը լավ հիմքերի վրա է դրված և այն օրեցօր խորանում է. այսօր Չինաստանում ռազմական բարձրագույն հաստատություններ են ավարտել 27 հայ սպաներ, իսկ 2007-2008 թթ. ռազմական ուսուցման պլանով Հայաստանի զինված ուժերին հատկացված է ևս 9 տեղ:
Հանդիպման ավարտին կողմերը երկուստեք հաջողություններ մաղթեցին երկու երկնրների մարզիկներին` ս.թ. ամռանը Չինաստանում անցկացվելիք 29-րդ ամառային օլիմպիական խաղերին:

Сейран Оганян встретился с послом Китая в Армении
24 Июня, 2008 00:0024 июня министр обороны Республики Армения Сейран Оганян при чрезвычайного и полномочного посла Китая в Армении Хун Цзюинь и военного атташе, старшего полковника Ма Юнбао.
В начале встречи Сейран Оганян выразил соболезнования китайскому народу по случаю тысяч жертв землетрясения в Сычуани, а также гибели людей в результате аварии пассажирского поезда.
Китайский посол боблагодарил министра и подчеркнув вековую дружбу между армянским и китайским народами, выразил надежду, что эта дружба будет продолжительной и эффективной. Хун Цзюинь заметил, что правительство и Вооруженные силы Китая уделяют большое внимание дружбе двух народов и двустороннему сотрудничеству как в военной, так и других сферах.
Он также передал министру обороны Армении Сейрану Оганяну приглашение посетить Китай с официальным визитом. Приглашение армянскому министру посетить Китай с официальным визитом в четвертом квартале 2008 года направлено от имени министра обороны КНР.
Сейран Оганян выразил благодарность правительству и руководству армии Китая за оказанную до сих пор помощь армянской стороне и выразил готовность по возможности быть полезным этой стране.
Стороны обсудили также нынешний уровень двусторонних отношений в военной сфере и перспективы их дальнейшего углубления, в очередной раз подчеркнув, что Армения и Китай - братские страны и особое внимание уделяется их военному сотрудничеству.
Собеседники также отметили, что это сотрудничество заложено на хорошей базе и углубляется изо дня в день. На сегодняшний день высшие учебные заведения Китая окончили 27 армянских офицеров, а 2007-2008 гг. по плану военного обучения ВС Армении выделены еще 9 мест.
В конце встречи стороны пожелали успехов спортсменам двух стран на 29-х Летних олимпийских играх в Пекине.