Երևանում մեկնարկեց վերջնական համադրման համաժողովը
Ս.թ. հունիսի 24-ին Երևանում մեկնարկեց «Համատեղ աղեղ, Համատեղ նիզակակիր և Խիզախ լուսան-2008» զորավարժությունների վերջնական համադրման համաժողովը:Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են 30 ազգության շուրջ 110 զինվորականներ: Նրանցից 37-ը ՆԱՏՕ-ի տարբեր հրամանատարություններից են, 63-ը` արդեն իսկ զորավարժություններին մասնակցելու պատրաստակամություն հայտնած 21 պետություններից: Իրենց սպաներին Հայաստան են գործուղել ՆԱՏՕ-ի անդամ 7 երկների (ԱՄՆ, Լեհաստան, Լիտվա, Կանադա, Հունաստան, Հունգարիա և Մեծ Բրիտանիա), ԳՀԽ անդամ 13` այդ թվում նաև Հայաստանը, (Ալբանիա, Ավստրիա, Շվեյցարիա, Բելառուս, Բոսնիա-Հերցեգովինա, Չեռնոգորիա, Ղազախստան, Մոլդովա, Սերբիա, Նախկին Հարավսլավական Մակեդոնիայի Հանրապետություն, Վրաստան և Ուկրաինա) և Ստամբուլյան համագործակցության նախաձեռնության մեկ (Միացյալ Արաբական Էմիրություններ) երկիր:
Վերջնական համադրման համաժողովի օրերին կշարունակվի զորավարժության պլանի մշակումը, կհամաձայնեցվեն իրավական հարցերը, կհամակարգվեն ուսումնավարժական միջոցառումների ծրագրերը, կամբողջացվեն անձնակազմի համալրման ցուցակները և այլն:
«Համատեղ Աղեղ-2008»-ը ՆԱՏՕ/ԳՀԽ արագ արձագանքման տարրերով բազմազգ բրիգադի շտաբի կողմից խաղաղապահ գործողությունների պլանավորման և վերահսկման հրամանատարաշտաբային զորավարժություն է, որի մասնակցում են շուրջ 350 սպա, ենթասպա, սերժանտ:
«Համատեղ նիզակակիր - 2008»-ը ՆԱՏՕ/ԳՀԽ դաշտային զորավարժություն է` բազմազգ խաղաղապահ գումարտակի մասնակցությամբ` ավելի քան 800 սպա, ենթասպա, սերժանտ:
Այս եռափուլ զորավարժության օրերին իրականին մոտ միջավայրում անցկացվող վարժական միջոցառումները կնպաստեն անձնակազմի խաղաղապահ գործողությունների հմտությունների յուրացմանը և դրանց ընթացքում կիրառվող հետևակային հմտությունների զարգացմանը:

Final Coordination Conference of the Cooperative Longbow/Lancer 08 kicks off in Yerevan
On 24 June 2008 “Cooperative Lancer/Longbow - 2008” Exercises Final Coordination Conference (FCC) has started in Yerevan, Armenia.Overall 110 militaries of 30 nationalities took part in the conference: 37 from various NATO headquarters, 63 representatives from 21 countries who will participate in the exercises.
Invitations to participate in “Cooperative Lancer/Longbow - 2008” exercises were sent to the member states of NATO, Partnership for Peace (PfP), Mediterranean Dialogue (MD) and (ICI).
The following states have sent their officers to Armenia: 7 from NATO members (Canada, Greece, Hungary, Lithuania, Poland, UK and USA), 13 from PfP programme (Albania, Armenia, Austria, Belarus, Bosnia-Herzegovina, Former Yugoslav Republic of Macedonia, Georgia, Kazakhstan, Moldova, Montenegro, Serbia, Switzerland and Ukraine) and 1 from Istanbul Cooperation Initiative (United Arab Emirates).
During the days of the FCC the Exercise Plan, legal issues and training events will be agreed, manning lists will be finalized, etc.
* “Cooperative Longbow - 2008” is a NATO/PfP Command Post Exercise (CPX) with Rapid Crisis Response Operations elements for a Multinational Brigade (MB) on the planning and management of peacekeeping operations. It is expected to have approx. 350 officers, warrant officers, and NCOs as participants.