Ս.Օհանյանն ընդունեց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանին
Ս.թ. հունիսի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերժ Սմեսովին: Հանդիպման սկզբում դեսպանը շնորհավորեց Ս.Օհանյանին` պաշտպանության նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` հույս հայտնելով, որ երկուստեք համագործակցությունն էլ ավելի կընդլայնվի վերջինիս պաշտոնավարման ընթացքում:Խոսելով օրեցօր խորացող երկկողմ հարաբերությունների մասին, նախարարն ասաց, որ հայ-ֆրանսիական դարավոր բարեկամությամբ հաստատված հարաբերություններն այսօր նախադեպը չունեն, որոնք կարևոր են թե հասարակական և թե պետական կառավարման բոլոր մակարդակներում: Ս.Օհանյանը նաև համոզմունք հայտնեց, որ անհրաժեշտ է հարաբերություններ զարգացնել հատկապես խաղաղապահ գործողությունների ոլորտում` փաստելով, որ ս.թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Հայաստանում կայանալիք զորավարժությանը Ֆրանսիայի հնարավոր մասնակցությունը կնպաստեր երկու երկրների զինված ուժերի փոխգործունակության զարգացմանը:
Անդրադառնալով ռազմական համագործակցության 2008թ.-ի ծրագրերին` կողմերը քննարկեցին ռազմական բժշկությանը, լեզվի ուսուցմանն առնչվող հարցեր` հույս հայտնելով, որ երկու երկրների միջև վերջերս ակտիվացած շփումները կնպաստեն մոտ ապագայում ռազմական համագործակցության մասին համաձայնագրի կնքման:
Նախարարը նաև շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին` ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում բացված ֆրանսերեն լեզվի ուսուցման դասասենյակին ցուցաբերվող շարունակական օժանդակության և Ֆրանսիայի բարձրագույն հրամանատարական քոլեջի դասընթացներին տեղեր հատկացնելու համար, ինչը ռազմական կրթության բնագավառում համագործակցության զարգացման հեռանկարներ է ստեղծում:
Սերժ Սմեսովն, իր հերթին, նշեց, որ շատ բարձր է գնահատում Հայաստանի ջերմ վերաբերմունքն իր երկրի նկատմամբ` փաստելով երկկողմ հարաբերությունների գերազանց մակարդակը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկեցին երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակին և դրանք առավել խորացնելու հեռանկարներին առնչվող հարցեր, ինչպես նաև մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ, նախանշվեցին անելիքները մոտ ապագայում:
Խոսելով ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցի շուրջ, կողմերը կարևորեցին վերջինիս լուծման խաղաղ ճանապարհը` ընդգծելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ռազմական համագործակցություն իրականացնելիս, Ֆրանսիան պետք է պահպանի հավասարակշռություն` հանդիսանալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող:

Министр обороны принял чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении
25 Июня, 2008 00:0025 июня министр обороны Республики Армения Сейран Оганян принял чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Сержа Смесова.
Обсуждая программу военного сотрудничества двух стран в 2008 году, стороны, в частности, обсудили вопросы военной медицины, обучения французскому языку, выразив надежду, что активизировавшиеся между двумя странами контакты будут способствовать в скором будущем заключению соглашения о военном сотрудничестве.
Сейран Оганян выразил уверенность, что необходимо развивать отношения, особенно в сфере миротворческих действий, отмечая, что возможное участие Франции в предстоящих в Армении в сентябре-октябре военных учениях будет способствовать развитию взаимодействия ВС двух стран.
Министр также поблагодарил посла за продолжительное содействие офису обучения французскому языку при военном институте имени Вазгена Саркисяна и за предоставление Армении мест на курсах Колледжа высшего командования Франции, что создает перспективы развития сотрудничества в сфере военного образования.
Министр обороны подчеркнул, что отношения, выстроенные на армяно-французской вековой дружбе, сегодня не имеют прецедента и важны на всех уровнях, как общественном, так и государственном.
Серж Смесов, в свою очередь, отметил, что очень высоко оценивает теплое отношение Армении к Франции, указав на высокий уровень двусторонних отношений.
В конце встречи стороны обсудили нынешний уровень взаимоотношений и перспективы их углубления, а также обменялись мнениями вокруг вопросов, касающихся региональной безопасности и стабильности, наметив шаги на ближайшее будущее.
Говоря о вопросе урегулирования карабахского конфликта, стороны придали важность его мирному разрешению, подчеркнув, что в военном сотрудничестве с Арменией и Азербайджаном Франция, будучи сопредседателем Минской группы ОБСЕ, должна сохранить баланс.