Ս.Օհանյանն ընդունեց դեսպան Ա.Կասպրչիկին
10 Հուլիսի, 2008 00:00Ս.թ. հուլիսի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանն ընդունեց ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դեսպան Անդրեյ Կասպրչիկին:
Հանդիպման ընթացքում Ս.Օհանյանն իր մտահոգությունը հայտնեց դեսպանին` վերջին շրջանում Արդբեջանի կողմից արդեն երկրորդ մոնիտորինգի խափանման առնչությամբ:
Հաշվի առնելով Ա.Կասպրչիկի` օրերս Բաքու կատարելիք այցի հանգամանքը, Ս.Օհանյանը դեսպանին տեղեկացրեց վերջերս Բիշքեկում Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված փոխադարձ պայմանավորվածությունների` այն է` երկու երկրների զինված ուժերի շփման գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի նվազեցման, ինչպես նաև անհայտ կորած ազատամարտիկների և Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիներին երադարձնելու մասին:
Հանդիպման ավարտին կողմերը մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող մի շարք հարցերի, նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցի շուրջ, կարևորեցին վերջինիս լուծման խաղաղ ճանապարհը:

S. Ohanyan hosted Andrzej Kasprzyk
On July 10, 2008  RA Defense Minister Seyran Ohanyan received the personal representative of the OSCE ongoing president Andrzej Kasprzyk.
During the meeting the Defense Minister expressed his concerns that it is the second time Azeri side breaks the monitoring down.
Minister Ohanyan said that in the previous meeting with his Azeri counterpart in Biskqueq, they have made some arrangements on reducing the number of breaking the armistice between Armenia and Azerbaijan and besides they have discussed the unknown lost soldiers, Armenian captives in Azerbaijan and the their return. At the end of the meeting the interlocutors discussed a number of issues related to regional security and stability, speaking about the Karabakh conflict settlement sides emphasized the importance of resolving the issue in a peaceful way.