Ս.Օհանյանն ընդունեց Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
Ս.թ. հուլիսի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանն ընդունեց ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան, տիկին Րինա Պանդեյին:Հանդիպման սկզբում Ս.Օհանյանն իր խորին ցավակցությունը հայտնեց դեսպանին ս.թ. հուլիսի 7-ին Քաբուլում Հնդկաստանի դեսպանատան մոտ տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության հետևանքով զոհված Հնդկաստանի քաղաքացիների կապակցությամբ` խստիվ դատապարտելով այդ վայրագ գործողությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձան երկու երկրների միջև իրականացվող քաղաքական, առևտրատնտեսական, մշակութային և կրթական երկկողմ համագործակցությանը` ընդգծելով այդ համագործակցությունը հատկապես ռազմաարդյունաբերական և պաշտպանական ոլորտներում սկսելու անհրաժեշտությունը: Ս.Օհանյանը նշեց, որ Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական հարաբերություններն արժևորվում են նաև նրանով, որ դրանք արտահայտում են պատմական ավանդույթները շարունակելու մեր երկու ժողովուրդների ձգտումը:
Նախարարը կարևորեց նաև համագործակցությունը ռազմաուսումնական բնագավառում` ընդգծելով առկա լայն հնարավորությունները: Ի դեպ, ՀՀ զինված ուժերի սպայակազմին հնարավորություն է ընձեռվել Հնդկաստանում անգլերեն լեզու ուսանել` Հնդկաստանի տեխնիկական և տնտեսական համագործակցության ծրագրի շրջանակներում:
Հանդիպման ավարտին կողմերը հույս հայտնեցին, որ հայ-հնդկական հարաբերություններն ու բարեկամական կապերն էլ ավելի կամրապնդվեն` համագործակցության նոր` այդ թվում նաև ռազմական, ոլորտներ ընդգրկելով:

Министр обороны встретился с послом Индии в Армении
15 Июля, 2008 00:0015 июля министр обороны Республики Армения Сейран Оганян принял чрезвычайного и полномочного посла Индии в Армении Рину Пандей.
В ходе встречи Сейран Оганян выразил свои глубокие соболезнования в связи с гибелью индийских граждан в результате совершенного 7 июля теракта у посольства Индии в Кабуле и строго осудил эту жестокую акцию.
Стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурной и образовательной сферах, отметив необходимость такого же сотрудничества в военно-промышленной и оборонной областях.
При этом министр отметил, что ценность армяно-индийским дружественным отношениям придает и то, что они отражают стремление двух народов продолжать исторические традиции.
Сейран Оганян придал важность сотрудничеству и в военно-образовательной сфере, подчеркнув существующие в этой области широкие возможности.Офицерскому составу Вооруженных сил Армении предоставлена возможность проходить обучение английскому языку в Индии, в рамках программы технического и экономического сотрудничества этой страны.
Подводя итоги встречи, стороны выразили надежду, что армяно-индийские отношения и дружественные связи еще больше укрепятся, включая новые области сотрудничества, в том числе военную сферу.